Београдски међународни сусрети књижевника: Свечано отварање одржано у Народној библиотеци Србије
Ове године је оквир сусрета био и Отворени Балкан, па су сусретима присуствовали председници удружења књижевника из Македоније, Црне Горе и БиХ, док се очекује онлајн укључење писаца из Албаније.
Удружење књижевника Србије одржава 59. Београдске међународне сусрете књижевника са књижевницима из Америке, Румуније, Италије који су дошли у Београд, док се укључење у онлајн сусрете реномираних књижевника очекује из најмање петнаест земаља са пет континената. Међународни сусрети у организацији УКС-а су једна од најзначајнијих годишњих књижевних манифестација на којој традиционално учествују значајни писци из целог света.
Ове године је оквир сусрета био и Отворени Балкан, па су сусретима присуствовали председници удружења књижевника из Македоније, Црне Горе и БиХ, док се очекује онлајн укључење писаца из Албаније.
Свечано отварање сусрета одржано је у Народној библиотеци Србије. У поздравној речи вд председника Удружења књижевника Србије Милош Јанковић истакао је да се сусрети већ трећу годину за редом одржавају у отежаним међународним околностима. Уз пригодан уметнички програм, поздраву беседу присутнима упутио је и проф. др Бошко Сувајџић. Овом приликом потписани су протоколи о сарадњи са удружењима књижевника Узбекистана, Црне Горе и Северне Македоније.
Одржана су два округла стола: „Васко Попа – исповест века“, поводом стогодишњице рођења славног песника, као и „Молијер – писац људских порока“, поводом четири стотине година од рођења француског писца.
Из Америке је ове године сусретима присуствовао Брус Стерлинг, значајан писац научне фантастике, оснивач књижевног правца сајберпанка на основу чијег дела је Били Ајдол урадио један свој албум, а значајне представнике на сусрете упутила је и српска дијаспора, тако да су своја дела представили Славомир Гвозденовић из Румуније, Гордана Пешаковић из САД, Даница Додић из Француске, Јасмина Тешановић из Италије. Из Црне Горе у Београд су за сусрете стигли Новица Ђурић, Драган Алорић и Александар Ћуковић, из Македоније Христо Петрески, из БиХ Хаџем Хајдаревић (Федерација БиХ) и Милена Дрпа и Неда Гаврић из БиХ (Република Српска).
Награда Повеља Мораве ове године уручене су Новици Ђурићу и Гордани Влајић, а писци су, после свечаног отварања Сусрета у Београду, књижевну реч раширили и окупљенима на Златибору и у Мрчајевцима.
У оквиру посете Београду књижевници су посетили Музеј књиге и путовања и Музеј српске књижевности Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат. „Само због овога је било вредно доћи у Београд“, изјавио је Хаџем Хајдаревић, а са том констатацијом су се сложили и многобројни други посетиоци.
Организацију сусрета су, између осталог, подржали Министарство културе и информисања, Секретаријат за културу града Београда, Зептер хотел, Град Чачак и Општина Чајетина, а организацију сусрета традиционално подржавају и Културно-просветна заједница Србије и Удружење Адлигат.