EXIT Strategy панел: Агенткиња Давида Guette и организатори Lowlandsa и Exita о искуствима из 2021. и фестивалском лету пред нама
Иако је од избијања пандемије прошло скоро две године, музичка индустрија у многим државама широм света стагнира, чекајући решења и одлуке власти о организовању догађаја.
Управо су последице овакве ситуације тема панела „Музичка индустрија против Ковида-19: Шта очекивати у 2022?“, који организује EXIT фестивал у оквиру конференције „EXIT Strategy“, где ће говорити кључни актери глобалне музичке сцене.
Говорници су агенткиња једне од највећих букинг агенција на свету ЦАА Мариа May, директор фестивала Lowlands Ериц ван Еерденбург, тур менаџерка Сузи Греен и оснивач и директор EXIT фестивала Душан Ковачевић. Модератор панела је уредник водећег светског магазина о концертној индустрији Pollstar Гидеон Gottfried. Панел ће бити одржан 24. фебруара у 18 часова и емитован на Фејсбук страници EXIT фестивала.
Мариа May је агенткиња водеће светске агенције ЦАА (Цреативе Артистс Agency) и заступа светске звезде као што су Давид Guetta, Блацк Eyed Пеас, Роисин Murphy, Робин Schulz, The Chainsmokers, Nicky Ромеро, Лее Burridge, Паул Kalkbrenner и многи други. Део је Саветодавног одбора АФЕМ-а, удружења које заступа интересе електронске заједнице, а укључена је и у кампању којом се од британске Владе тражи већа подршку музичкој индустрији током пандемије.
Ериц ван Еерденбург је директор највећег холандског музичког фестивала Lowlands и део менаџмента концертне агенције Мојо Цонцертс, која организује 12 великих фестивала, више од 200 концерата и преко 2.000 клупских догађаја годишње. Учестовао је у прошлогодишњим протестима „Унмуте Ус“, који су одржани у градовима широм Холандије, са захтевима да Влада једнако третира спортске и културне догађаје, те да буде дозвољено одржавање фестивала, а клубови отворени.
Сузи Греен је тур менаџерка, а неки од извођача с којима сарађује су Плацебо, Катие Мелуа, ПЈ Harvey, The Chemical Brothers. Фокусирана је на то да подигне свест о менталном и физичком здрављу извођача и запослених у музичкој индустрији, што је и саставни део њене сарадње са музичарима.
Душан Ковачевић је на челу највеће организације музичке индустрије Југоисточне Европе, која организује девет фестивала у седам држава. Оснивач је и директор EXIT фестивала, вишеструког добитника титуле за најбољи европски фестивал, а основао је и EXIT фондацију, која се бави важним друштвеним темама.
Гидеон Gottfried је уредник престижног магазина Pollstar за Европу и Велику Британију, а његови текстови су објављивани и у Billboard-u, IQ магазину, као и у Вице Germany. Суоснивач је издавачке куће Crispy Цруст Рецордс и активиста.
Шта запослени у концертној/музичкој индустрији могу да ураде? Како пребродити ситуације у којима, уместо отварања земаља, долази до нових забрана и немогућности да се у таквим условима концерти, фестивали и други догађаји организују? Колико ментално здравље трпи због тренутне кризе? На ове и друге теме осврнуће се говорници с дугогодишњим међународним искуством у музичкој индустрији.
У протеклих годину и по дана запослени у музичком сектору нису седели скрштених руку – у сарадњи са здравственим експертима и научницима спроводили су истраживања о томе како безбедно организовати догађаје током пандемије. Налази ових студија су недвосмислено показали да, када се поштују ковид протоколи, окупљања нису места масовног ширења вируса. У неким од студија су чак учествовали државни званичници, али резултате истраживања нису признавали када су доносили одлуке.
Подсећамо да је EXIT 2021. године одржан управо уз контролисан улазак посетилаца, који су морали да имају негативан ПЦР или брзи антигенски тест на коронавирус, потврду о вакцинацији или потврду да су прележали Ковид-19. Током фестивала је спроведено истраживање које је показало да фестивал није био место масовног ширења вируса.
Иако ситуација за многе земље на свету делује обесхрабрујућа – она може да се промени. Овај панел истражује како.