Маглај Спирит Weekend: Где култура спаја
Амбасадори културе из Босне и Херцеговине, Северне Македоније, Србије и Албаније, заједно са општинским начелником, представницима Европске комисије и Младих европских амбасадора, окупили су се у Маглају на отварању филмског фестивала Маглај Спирит Weekend, демонстрирајући како култура повезује људе и уметнике у Западног Балкана. Овом приликом, учесници су затворили кампању Цултуре Connects/Kultura спаја, која је истакла дугогодишњу подршку ЕУ култури и уметности у региону.
Живописни град Маглај био је центар дешавања треће едиције Маглај Спирит Weekend фестивала, који се одвијао под звездама на историјској тврђави Маглај.
Фестивал, који организује УМ „Дицтум Фацтум“, а води Ади Софтић, млади европски амбасадор (YEA), постао је препознатљив културни догађај у региону. Фестивал је трајао од 26. до 28. јула 2024. и за циљ је имао не само да забави, већ и да наведе учеснике на размишљање и инспирише кроз пажљиво одабран избор филмова и дискусија.
Учесници фестивала имали су прилику да уживају у пројекцији запаженог филма „Шешир професора Косте Вујића“ редитеља Здравка Шотре, бх. Филма „Излет“ Уне Гуњак, уз кратки филм „Сви са вољом“ Нерминке Емрић.
Овогодишњи фестивал је посебно значајан јер је био домаћин завршног догађаја кампање Култура спаја, која је обележила континуирану подршку Европске уније уметности и култури на Западном Балкану. Кампања Култура спаја, коју је развио Регионални стратешки комуникациони програм за Западни Балкан WeBalkans који финансира ЕУ, приказује динамичан културни пејзаж региона и слави разноликост и богатство културног наслеђа Западног Балкана. Током протекле деценије, програми ЕУ, укључујући Креативну Европу, успешно су подржали хиљаде културних пројеката у региону.
У оквиру презентације кампање Култура спаја, амбасадори културе, укључујући филмске ствараоце, уметнике и музичаре, учествовали су у панел дискусији размењујући искуства о утицају културних иницијатива и важности подршке ЕУ. Догађај је окупио Гоце Наневског, визуелног уметника из Северне Македоније, познатог по свом раду у скулптури, инсталацији, мултимедији, видеу, фотографији и звуку; Иван Петровић, једна од кључних личности у вођењу и организацији EXIT фестивала у Србији и председник Управног одбора EXIT фондације; Фарук Шехић, истакнути пјесник, романописац и писац кратких прича из Босне и Херцеговине, чије су књиге преведене на више језика; и Нихад Крешевљаковић, аутор, сценариста који је био један од покретача меморијског модула MESS.
У оквиру кампање, поред главног видеа који подвлачи поруке јединства у различитостима, пет тематских видеа су представили представнике различитих уметничких дисциплина и земаља Западног Балкана који сведоче о важности подршке коју су добили.
Током кампање објављено је више чланака како би се пружило више информација о подршци ЕУ културним пројектима. Међу истакнутим пројектима је и прича о Мирдити у Албанији, где је програм грантова ЕУ4Цултуре помогао у трансформацији региона кроз одрживи развој туризма и културног наслеђа. Такође, Млади европски амбасадори развили су инстаграм видее који сведоче о јаким везама између сваког од њихових шест земаља Западног Балкана и различитих делова Европе.
WeBalkans је пројекат који финансира ЕУ и који промовише интеграцију Западног Балкана у ЕУ кроз различите културне, друштвене и економске иницијативе. Кампања Култура спаја која је дошла до милиона људи на Западном Балкану део је овог комуникационог пројекта, показујући како средства ЕУ подржавају културне пројекте који негују јединство у различитостима, сарадњи и разумевању.