ПРАЗНИК ДОКУМЕНТАРНОГ ФИЛМА: Дванаести Белдоцс ДОНОСИ нам десет СТРАНИХ наслова!
За све љјубитеље документараца!
Дванаести међународни фестивал документарног филма "Белдоцс" представиће од 8. до 15. маја 10 филмова у оквиру међународног такмичарског програма.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/04/30/kineska_delegacija.jpg?itok=oO3PC_tj)
ВЕЛИКИ ДОГАЂАЈ ЗА СРПСКУ КУЛТУРУ! Посета делегације НАЈЗНАЧАЈНИЈИХ ПИСАЦА Републике Кине!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2015/11/24/milorad-pavic.jpg?itok=WY9CDvKs)
ШИРЕЊЕ СРПСКЕ КУЛТУРЕ: ''Хазарски речник'' преведен на ОВАЈ језик!
Програм је сачињен од "изузетних дела смелих аутора који полажу темеље новог пантеона документарног филма", а селекцију, према речима селектора фестивала Игора Станојевића, краси "енергичност, храброст и одлучност аутора у пуној стваралачкој снази".
Аустријски “Добродошли у Содому” Кристијана Кренеса и Флоријана Вајгенсамера је мрачни и спектакуларни филм о депонији у Гани, где се рециклира електронски отпад са Запада и живот на депонији претвара се у загонетну слику модерне, глобализоване цивилизације, док сама технологија постаје метафора капиталистичког луксуза.
У филму “Бостофрио - где небо додирује земљу” португалски редитељ Пауло Карнеиро бави се обичним човеком и портретише свет који нестаје у удаљеном селу, где становници живе искључиво од земље. Колумбијски “Лапу” Сезара Алехандра Хаимеса и Хуана Пабла Поланка кроз племенски обред ексхумирања посмртних остатака протагонисткињине мртве рођаке приказује однос једне културе према смрти, сновима и памћењу. Кроз сусрет девојке и дрвосече у шуми у Нагасакију, уругвајски филм-есеј “Стапање времена” Хуана Алвареза Немеа проматра и анализира однос између човечанства и бестијалности, ужаса и отпора.
У филму “СЕНЗАЦИОНАЛНО ОТКРИЋЕ! Сматрана је ФАЛСИФИКАТОМ али ОВА слика је дело познатог УМЕТНИКА!
СЕНЗАЦИОНАЛНО ОТКРИЋЕ! Сматрана је ФАЛСИФИКАТОМ али ОВА слика је дело познатог УМЕТНИКА!
“Камени говорници” Игора Дрљаче је филм који разматра место укрштања туризма и идеологије у четири послератна града у Босни и Херцеговини, земљи која се још увек опоравља од грађанског рата деведесетих година 20. века. Зашто је важно имати место које се зове дом, анализира Фредерик Солберг у филму “Доел” о истоименом граду духова у Белгији, окруженом нуклеарном електраном, гигантским контејнерским доком и луком Антверпен, у којем се становници деценијама боре с властима које желе да униште град.
И француски синеаста Жереми Гравајат бави се питањем дома у модерној Европи, сликајући у делу “А Луа Платз” потрагу за местом за живот једне групе румунских миграната на периферији Париза. Насупрот њима, у визуелно импресивном “Крају радног времена”, швајцарска редитељка Никол Фегеле нуди поетско и задивљујуће путовање кроз наизглед непроменљив сваконоћни живот Таипеија и његових становника, супротстављајући ритам метополе која никада не спава са расположењем њених житеља заробљених у колотечини.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/04/27/20190426_160310.jpg?itok=j8B4vDg7)
ОТВОРЕНА ТРАДИЦИОНАЛНА ИЗЛОЖБА ЛИКОВНОГ И ПРИМЕЊЕНОГ СТВАРАЛАШТВА У ГОРЊЕМ МИЛАНОВЦУ: Три деценије Пролећног салона
Редитељи Пауло Карнеиро, Марија Антон Кабот, Игор Дрљача, Кристијан Кренес, Жереми Гравајат, Фредерик Солберг, Никол Фегеле и Хуан Алварез Неме биће гости фестивала и након пројекције филмова разговараће са публиком. У оквиру "Белдоцс"-а биће приказано више од 120 филмова из целог света, у 16 различитих селекција.