10. Фестивал науке – Први дан научног славља уз 8.500 посетилаца (ГАЛЕРИЈА)
Цена карте је 450 динара.
Уз разигране осмехе, веселе погледе, радознале умове и бројна питања, свечано је отворен Фестивал науке који ове године обележава своје јубиларно десето издање.
Више од 8.500 школараца из 264 школе посетило је првог дана Фестивал науке који је данас отворен на Београдском сајму под слоганом “Чиста десетка”.
- У Србији се науком не бавимо због новца или славе, ми то пре свега радимо из љубави. Ми отварамо наша срца ка вама и када дођете овде ви то и осетите. Наш ентузијазам и љубав према науци је оно што нас држи овде”, изјавила је на свечаном отварању програмска координаторка 10. Фестивала науке др Александра Патенковић. “Упркос свему и баш због тога ми желимо овим да се бавимо. Ми имамо добре резултате и имамо јако добре научнике. Наша наука увек има будућност, а пре свега због нас овде који смо као научни комуникатори окренути ка најмлађима, јавном мњењу, публици и политичарима. Због тога желимо да покажемо да постојимо, да кажемо да наша младост мора да има неку другу будућност и изборе од оних који нам се нуде - додала је Патенковић.
Фестивал науке званично је отворио министар просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, Младен Шарчевић.
Другу годину заредом Фестивал науке отворен је на Београдском сајму, а овога пута осим у халама 3 и 3а, научна игранка одвија се и у хали 11.
Научни комуникатори, њих више од 650, са задовољством су дочекали прве малишане који су радознало обилазили атрактивне поставке овогодишњег Фестивала науке. Међу поставкама које су првог дана изазвале велико интересовање јесу хемија и њене чаролије са занимљивим хемијским експериментима, поставка НИС-а о еволуцији енергије са фестивалском звездом Миланом Поповићем, занимљиво представљање Марса изблиза са симулацијом ходања по Црвеној планети, као и поставка “Бистра глава, сигурна вожња” где су посетиоци одлучно испробавали наочаре са различитим ефектима тестирајући своје моторичке способности.
Гости из Немачке, Effektschmiede, у ЕПС Тесла зони, привукли су велику пажњу гласним Тесла калемом на коме су посетиоци узбуђено свирали. Поставка Ветеринарског факултета која приближава свет омиљених животиња представила је чак и кобилу генерала Војислава Томића која је у Првом светском рату прешла Албанију и Солунски фронт.
Највеселије и најбучније било је на најшаренијој фестивалској зони – Малој зони која је посебно осмишљена са поставкама прилагођеним најмлађим посетиоцима. Научни експерименти за мале генијалце, свирање на распеваном воћу и поврћу и дружење са поларним медведима на Северном полу неке су од занимљивости које су привукле највише малишана.
Први кораци у научни свет, које они праве баш у овој зони, потврда су да научна будућност наше земље има велики потенцијал да светли још упорније, јаче и сјајније.
Фестивалске улазнице, по цени од 450 динара, могу се купити на Евентим продајним местима у целој Србији као и на Београдском сајму.
Прва два дана Фестивала науке, четвртак и петак, намењени су првенствено школским посетама, док су субота и недеља породични дани.
Фестивалска карта важи за један фестивалски дан у халама 3, 3А и 11. Доплатна улазница потребна је само за физичко-ласерски шоу Универзитета Лунд из Шведске, по цени од 100,00 динара и куповаће се на благајни на лицу места. Деца до 5 година старости, уз пратњу родитеља или старатеља, не плаћају улаз.
Фестивал науке је највећи догађај који се бави промоцијом науке и образовања у југоисточној Европи. Мисија Фестивала науке јесте већи значај образовања у друштву, кроз занимљиве, модерне и нове методе. Десети Фестивал науке премијерно представља 53 научне поставке, 6 гостујућих трупа научника као и 62 научне и образовне институције из Србије.
Генерални спонзор Фестивала науке је компанија НИС, која у складу са корпоративним слоганом “Будућност на делу”, подржава активности и иницијативе усмерене на развој и примену нових технологија и иновација. Оваква подршка је још један начин на који НИС доприноси остваривању научних и технолошких достигнућа на које се компанија ослања у свим областима свог пословања.
Пријатељ манифестације је мтс. Подршка Фестивалу су Центар за промоцију науке, Аустријски културни форум и Француски институт. Спонзори десетог Фестивала науке су: ЕПС, Ерсте банка, Натионал Геограпхиц, Самсунг, Београдски сајам и Grafix.