Јубиларни 10. Фестивал науке – Научна забава за чисту десетку! (ФОТО)
Од 15. до 18. децембра на Београдском сајму!
Јубиларни десети Фестивал науке, који се од 15. до 18. децембра одржава на Београдском сајму, за четири дана, окупиће више од 600 научника и научних демонстратора који ће представити 53 премијерне научне поставке, 6 гостујућих трупа из иностранства и 62 научне и образовне институције из Србије.
Слоган овогодишњег Фестивала науке “Чиста десетка” обећава најбољу научну забаву до сада и то у халама 3 и 3а као и спектакуларне научне шоу програме у хали 11, посебну зону посвећену Николи Тесли, Експертинејџер зону као и Малу зону.
НАУКА У ЧУДУ: Ова риба је ЈЕДИНСТВЕНА У СВЕТУ, а ево и зашто! (ВИДЕО)
Кроз интерактивне поставке под називом Наука без престанка у хали 3, посетиоци Фестивала науке добиће прилику да сазнају како се доказује присуство биолошких трагова, откривају фалсификати, детектује дрога и опробају се у правом детективском послу као ЦСИ истражитељи. Шта је дендрохронологија, шта је храна будућности, и која су то најопаснија места за живот на свету, да ли су биљке заиста интелигентне, како је то на својој кожи осетити разлику између екваторијалне, пустињске и субполарне климе, јесу само нека од питања која ће свој интерактивни одговор добити на 10. Фестивалу науке. И то није све, ерупције вулкана, наизглед спонтане промене боја, пламен који гори али не сагорева предмете, боје у физичкој хемији, тардиграде – једини познати организми које су преживеле десет дана у свемиру, и још много занимљивог, искуственог и научно-забавног.
Генерални спонзор Фестивала науке четврти пут за редом, компанија НИС, на овогодишњем научном дружењу представиће интерактивну причу о еволуцији енергије, а на поставци посетиоце очекује и бина на којој ће публику експериментима импресионирати домаћа научно- фестивалска звезда – Милан Поповић!
Чему служи имуни систем, које су сличности између ока и фотоапарата, које благо научне забаве се крије у једном школском ранцу и зашто се најбоље учи кроз игру јесу тајне дубоко чуване, али и спремне за разоткривање у зони Експертинејџера на галерији хале 3!
Мала зона, посебан део хале 3, посвећен најмлађим посетиоцима Фестивала науке, јесте део у коме ће млађани радозналци моћи да свирају на храни, сазнају зашто је кухиња добар полигон за прве експерименте, како да добију струју из поврћа и шта су то аутоматони.
ЕПС Тесла зона смештена у хали 3А, настала у част 160 година од рођења великог светског научника, представиће неке од његових најпознатијих изума - трансформатор, асинхрони и синхрони мотор, магнетно поље али и музику која настаје када се плеше кроз ласерске зраке, распеване ПВЦ цеви док ће најсмелији посетиоци добити прилику да засвирају на Теслином калему. Они мало млађи упознаће Николу Теслу кроз изложбу, конкретне изуме али и кроз историју физике, науке којој је овај научник дао немерљив допринос.
Читава хала 11 Београдског сајма од 15. до 18. децембра резервисана је за научно-фантастичну бину Фестивала науке коју ће поред гостију из Естоније, Француске, Шведске и Словеније окупирати и ученици Прве крагујевачке гимназије који ће правим перформансом објаснити како се развијала хемија кроз време.
Ватру на сцени показаће и екипа AHHAA театра из Естоније са “шлагом на торти” експериментом званим “киша ватре”. Уз подршку Француског института Фабиен Декамп, из трупе „Лес Атомес Crochus“, откриће посетиоцима како најпростије да направе ракету, од материјала које свако од нас може да приушти и то у овогодишњем шоу “Шта лети и како се разбије?”.
Научници установе Хиша експериментов, из Словеније, ове године се баве звуком док екипа Универзитета Лунд у Шведској, у свом Великом физичко - ласерском шоу, обећава провод као на музичком фестивалу, уз обавезно уживање у светлосним ефектима, а све то потковано атомском физиком.
БРЗО ПО ОБРАЗОВАЊЕ: Почиње продаја улазница за 10. Фестивал науке!
Фестивалске улазнице, по цени од 450 динара, могу се купити на Евентим продајним местима у целој Србији, а током трајања манифестације, карте ће моћи да се купе на Београдском сајму.
Прва два дана Фестивала науке, четвртак и петак, намењени су првенствено школским посетама, док су субота и недеља породични дани.
Фестивалска карта важи за један фестивалски дан у халама 3, 3А и 11. Доплатна улазница потребна је само за физичко-ласерски шоу Универзитета Лунд из Шведске, по цени од 100,00 динара и куповаће се на благајни на лицу места. Деца до 5 година старости, уз пратњу родитеља или старатеља, не плаћају улаз.
Фестивал науке је највећи догађај који се бави промоцијом науке и образовања у југоисточној Европи. Мисија Фестивала науке јесте већи значај образовања у друштву, кроз занимљиве, модерне и нове методе.
Генерални спонзор Фестивала науке је компанија НИС, која у складу са корпоративним слоганом “Будућност на делу”, подржава активности и иницијативе усмерене на развој и примену нових технологија и иновација. Оваква подршка је још један начин на који НИС доприноси остваривању научних и технолошких достигнућа на које се компанија ослања у свим областима свог пословања.
Пријатељ манифестације је мтс. Подршка Фестивалу су Центар за промоцију науке, Аустријски културни форум и Француски институт.
Спонзори десетог Фестивала науке су: ЕПС, Ерсте банка, Натионал Геограпхиц, Самсунг, Београдски сајам и Grafix.