18. Слободна зона - Пратећи програми: За малце и филмске зналце
Више о новој програмској целини - Слободна зона и Cineplexx - садржајима за младе и осталим пратећим програмима
Ове године Слободна зона има нови програм - Слободна зона и Cineplexx - намењен најкомерцијалнијим насловима. Иако раскошнијих продукција, већих буџета и славнијих имена од остатка филмова на фестивалу, и ова остварења су аутентична и провокативна на свој начин. Чак ни холивудски редитељи више нису имуни на оне теме које Слободна зона промовише од свог настанка - неправду, људска права, социјалну и родну неравноправност, сваку врсту угњетавања и маргинализовања - то су сада проблеми свих нас, без обзира на материјални статус и моћ.
Немачка глумица, сценаристкиња и редитељка Марија Шрадер снимила је филм о двема новинаркама које су, у чланку у „Њујорк тајмсу”, прве објавиле сведочанства глумица о сексуалном напаствовању Харвија Вајнстина и тиме допринеле настанку покрета #MeToo. У филму Рекла је новинарке Меган Туи и Џоди Кантор тумаче Кери Малиган и Зои Казан, док Ешли Џад игра саму себе.
Ентони Хопкинс, Ен Хатавеј и Џереми Стронг звезде су породичне саге Време Армагедона, дубоко личне приче редитеља Џејмса Греја (Ад астра, Изгубљени град З) о одрастању у Квинсу током осамдесетих и генерацијском потрагом за америчким сном. Ен и Џереми играју родитеље малом Полу Графу који је, са другаром Џонијем, ухваћен да пуши канабис у школи, након чега га шаљу у приватну школу где иде и његов старији брат, а коју води Мериен Трамп, сестра будућег председника Доналда.
Део програма Слободна зона и Синеплекс су и филмови Срећно, Лео Гранде Софи Хајд са Емом Томпсон у улози пензионисане учитељице и свеже удовице у потрази за сексуалним задовољством, Корсет Мари Кројцер са Вики Крипс као бунтовном аустријском царицом Елизабетом Баварском, документарац Моонаге Daydream Брета Моргена, филмска одисеја о Дејвиду Боувију, и Троугао туге Рубена Естлунда, капиталистичка сатира овенчана Златном палмом у Кану.
Овај програм ће се одржавати биоскопима Cineplexx Ушће и Cineplexx Галерија у Београду, Cineplexx у Нишу, Арена Cineplex у Новом Саду и Cineplexx БИГ у Крагујевцу.
Компас Слободне зоне
Дебатни програм сачињен од отворених дискусија које покрећу поједини филмови Компас се одржава другу годину заредом (и) у Новом Саду, а први пут у потпуности у овом граду, уз део који ће бити организован у Београду.
Уредник Компаса Иван Миленковић и његови саговорници ове године ће дискутовати о темама обрађеним у филмовима Прековремени рад, Спарта, Писање ватром и Клондајк.
Компас „Неоколонијализам радног времена (Рад до смрти)” биће одржан у Новом Саду у суботу, 5. 11. у Арени синеплекс, након пројекције филма Прековремени рад у 17 сати, а у Београду дан раније, 4. 11. у Дому омладине након пројекције у 20 часова.
Филм Писање ватром, о индијским новинаркама из касте „недодирљивих” које покрећу дигитално издање новина, послужио је као инспирација за панел о храбрости, слободном извештавању, као и напетости између професионалних новинара и центара политичке моћи. О томе ће на Компасу „Неоколонијализам (дез)информација (Језгро храбрости)” у недељу, 6. 11, након пројекције филма од 17 сати у Арени синеплекс, Иван Миленковић разговарати са новинаркама Маријом Вучић и Аном Лалић и књижевницом Тањом Мравак.
Можда и најконтроверзнији филм фестивала, Спарта Улриха Зајдла, о неосуђиваном педофилу, остварење је које је одбијено на неколико фестивала јер су аутор и филмска екипа под истрагом због наводног некоректног односа према деци глумцима-натуршчићима из једног румунског села. О томе где је граница политичке коректности и зашто је Зајдлов филм „отказан” и пре него што је утврђен евентуални грех или прекршај, говориће филозофи Јован Чекић и Милица Рашић, новинар и писац Теофил Панчић и књижевница Ђурђица Чилић.
Овај Компас, под називом „Неоколонијализам прихватљивог говора (Терор политичке коректности)” на програму је у недељу, 6. 11. у Дому омладине, после пројекције филма у 20 сати, а сутрадан, 7. 11. у Културном центру Новог Сада након пројекције у 19 часова.
Актуелни рат у Украјини још је једна у низу мрачних епизода којима историја човечанства обилује. О њему прича и филм Клондајк украјинске редитељке Марине Ер Горбач. Да ли је у говору о рату у Украјини могуће заузети перспективу необојену саосећањем и моралним обзирима, да ли је о њему, уопште, могуће говорити „објективно“ и да ли постоји оправдање за рат, нека су од питања која ће бити постављена аналитичару Александру Радићу, књижевници Магдалени Блажевић, и историчарима Драгану Марковини и Миливоју Бешлину.
Компас „Говор о рату (Неоколонијализам ратних наратива)“ на програму је у уторак, 8. 11. у Културном центру Новог Сада након пројекције филма у 19 сати.
Компас Слободне зоне у Новом Саду део је програмског лука Друга?Европа коју је подржала Фондација „Нови Сад – Европска престоница културе“.
Слободна зона за младе
Бранка Павловић и Рајко Петровић селектовали су по три филма за селекције 14 и 8 . Селекција за старије доноси нам наслове приказане на три највећа филмска фестивала ове године (Берлину, Кану и Венецији).
Тиха девојчица, ирски кандидат за Оскара за страни филм за наредну годину, не само да је освојио овогодишњу главну награду споредног берлинског програма Генерација (за младу публику), него је потукао фаворизовани Белфаст Кенета Бране на додели награда Ирске академије за филм и телевизију, узевши седам одличја (између осталог, за филм, режију и главну глумицу).
Редитељка Колам Боред сместила је свој дугометражни првенац у руралну Ирску 1981. где деветогодишњу Кат преко лета шаљу код мајчиних даљих рођака, средовечног брачног пара без деце. Под брижним оком ово двоје брижних људи, сасвим различитих од Катине бројне и хладне породице, девојчица буквално цвета. Но, у кући пуној љубави, где не би требало да буде тајни, Кат открива једну…
Ратни пони, прича о двојици младића, припадника племена Оглала-Лакота Индијанаца, који одрастају у резервату Пајн Риџ у Јужној Дакоти, донео је редитељкама Џини Гамел и Раји Киоу (познатијој као глумици и Елвисовој унуци) Златну камеру за најбоље дебитантско остварење 75. Канског фестивала.
Војни рок обавезан је у Израелу и за девојке и за младиће. Редитељ Гај Давиди, који је успео да се ослободи војске после само три месеца обуке (и пре одласка на фронт), провео је десет година радећи на документацу Невиност посвећеном онима који, попут њега, нису желели у војску, али нису имали избора. Не само да су били приморани да узму пушку у руке, већ су током служења рока неки од њих извршили самоубиство. Давиди је чуо преко 700 њихових прича, а оне најдирљивије пренео гледаоцима, испреплетевши их са дневницима страдале деце и снимцима са обуке.
Невиност је светску премијеру имала прошлог месеца у Венецији, у пратећем програму Хоризонти.
У селекцији за најмлађе гледоаце, публици ће бити представљена остварења Снови су попут дивљих тигрова немачког аутора Ларса Монтага, о 12-годишњем Ранџју из Мумбаја који сања да постане Боливудска звезда, шведско-холандски научно-фантастични породични филм Капетаница Нова и шпанско остварење Часна сестра фудбалски тренер о необичној опатици Марини која у школи за дечаке без породице одлучује да оснује фудбалски тим.
Сонар
Пратећи програм Слободне зоне намењен младима, Сонар, у свом другом издању фокусиран је на то како се у свету веб документаризма снимају и представљају путовања и авантуре. Уреднице Лена Трифуновић и Тамара Милошевић су за главну тему одабрале постављање паралеле између онога што желимо да снимимо и онога што желимо да остане само наше, интимно. О томе које кораке треба поделити а које не у свету друштвених мрежа, говориће гости програма Игор Шћпановић Шћепа и Радован Ковач, двојица авантуриста који своје доживљаје бележе и деле на друштвеним мрежама на два потпуно различита начина.
Програм Сонара: радионица монтаже (16.00), пројекције филмова (17.00) и панел дискусија (18.00) биће одржан 8. новембра у Спрат бару у Цетињској 15.
Награде младе публике (Young Аудиенце Awards)
Слободна зона је и ове године партнер избора Награде младе публике Европске филмске академије (ЕФА), догађају за децу од 12 до 14 година, који се једном годишње одвија у више од 70 европских градова.
Филмови у конкуренцији за награде, два играна и један документарни, приказују се онлајн од 7. до 11. новембра за децу из целе Србије (која су се претходно пријавила за учешће), а 13. новембра имаће и своје биоскопске пројекције у Еуроцинема у Суботици, српском граду домаћину ове престижне церемоније.
Додела награда биће одржана у Ерфурту (Немачка) 13. новембра уз онлајн пренос преко сајта ЕФА.
Награде младе публике Европске филмске академије у Србији се организује у оквиру програма Слободна зона Јуниор, у сарадњи са Филмским фестивалом Слободна зона, а под покровитељством Филмског центра Србије.
Промоција књиге
Промоција књиге „Стенли Кјубрик: Између сликарства и филма“ Дијане Метлић биће одржана 7. новембра у 15 сати у Дому омладине.
У другом, допуњеном издању аналитичке студије о једном од најутицајнијих светских редитеља, Стенлију Кјубрику (1928–1999), ауторка прати све фазе његове филмске каријере, као и оно што јој претходи: његово бављење фотографијом, однос према књижевности и, пре свега, бројне утицаје светског сликарства који су обликовали његову филмску естетику.
На промоцији говоре проф. др Слободан Мијушковић, проф. др Симона Чупић и ауторка. Модератор је Мирољуб Стојановић.
Изложба
Мултимедијална изложба „Како те видим?” биће отворена 7. новембра у 14 сати у Фонду Б92 на Обилићевом венцу 2/1.
Поставка је уметнички одраз упознавања и дружења младих из Србије и са Косова* и чине је видео-интервјуи „У пару“, као и фотографије и цитати настали у оквиру истоименог пројекта седмодневне културне размене организоване у Новом Саду и Београду септембра 2022.
Изложба се реализује у оквиру истоименог пројекта који за циљ има да оснажи младе из Србије и са Косова* да се изборе са друштвеним изазовима и да у овом застрашујућем добу лажних вести и говора мржње, као норми наших живота, открију једни друге и спознају културне и друштвене обрасце из којих долазе, те пронађу тачку на којој се могу сусрести.
Пројекат заједнички спроводе ДокуФест из Призрена, програм Слободна зона Јуниор (Фонд Б92) и Филмски фестивал Слободна зона, уз подршку Европске уније.
Мастер клас
Израелски аутор Ави Мограби ће на 18. Слободној зони у оквиру програма У Фокусу представити своје документарне филмове Око за око, Између ограда и Прве 54 године: скраћени приручник за војну окупацију.
Након пројекције филма Прве 54 године: скраћени приручник за војну окупацију у понедељак, 7. новембра у 18 ч у Југословенској кинотеци у Узун Мирковој публика ће бити у прилици да присуствује мастер класу који ће редитељ одржати путем Зоом укључења. Мастер клас почиње у 20 сати.
Дигитални пропелер
Треће издање industry програма Дигитални пропелер, биће одржано онлајн, 8. новембра у 10 часова. Рике Флодин и Ларс Тверстед из Публикума, данског сервиса за Аудиенце Буилдинг у европској филмској индустрији, комбиновањем антропологије и АИ (Аудиенце Insight), одржаће мастер клас за филмске професионалце, представнике независних биоскопа, продукција, дигиталног маркетинга и дистрибутера из Србије и региона. Публикум нуди креативне смернице у раним фазама развоја сценарија, како би помогао филмској и ТВ индустрији да допре до што већег броја гледалаца и остави што снажнији утисак на њих.
Отварање и затварање фестивала
18. Слободну зону отвориће Троугао туге, Рубена Естлунда, у Београду (мтс Дворана, 18.30), Нишу (Синеплекс, 19) и Новом Саду (Арена Синеплекс, 19.30).
Улазнице за свечано отварање у Београду су у продаји на билетарници мтс Дворане и online преко Ticket.rs, по цени од 750 динара.
Додела награда и свечано затварање Слободне зоне биће одржано 8. новембра у 20 сати у Дому омладине премијером финског документарног филма Рај за караоке Еинарија Паканена и разговором са редитељем након тога.
И ове године, део филмског програма биће доступан публици у целој Србији јер ће платформа KinoKauch бити домаћин онлајн Слободне зоне од 9. до 23. новембра.