Адлигат је потписао протокол о сарадњи са најстаријом руском библиотеком! (ФОТО)
Отац Шленов, директор славне, најстарије руске библиотеке посетио је Београд на позив Адлигата.
Удружење за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“ потписало је у Руском дому протокол о сарадњи са Академском библиотеком Московске духовне академије (МДА).
Протокол су потписали Виктор Лазић, председник Адлигата и Дионисије Шленов, директор Академске библиотеке Московске духовне академије у присуству аташеа за културу и првог саветника амбасаде Руске федерације у Београду Александра Николајевича Конанихина.
ВОЛИТЕ ФИЛМ "УМРИ МУШКИ"? Највећа МИСТЕРИЈА у вези с њим је КОНАЧНО решена, једном заувек! (ВИДЕО)
Библиотека МДА основана је давне 1685. године и у њој се са највећом пажњом чува више од 350.000 публикација, укључујући више од десет хиљада примерака старе и ретке књиге и рукописа, као и највећу збирку богословске и црквено-историјске литературе у Русији и Заједници независних држава.
УЗБУДЉИВ ПУТ КРОЗ ВРЕМЕ: Са др Нелетом Карајлићем 25. маја на Ташмајдану!
Лазић и Шленов су у Адлигатовим Музеју књиге и путовања и Музеју српске књижевности договорили будућу међу-институционалну сарадњу. Руског директора нарочито је одушевила Библиотека Чехова у Адлигату у Легату Петера Урбана, једна од најзначајнијих збирки књига о Чехову на свету, као и књига коју је руски цар Николај И поклонио Његошу, а на којој се налази Његошева белешка о том догађају.
У престижној руској библиотеци налази се богат фонд иностране литературе на чак 130 језика, али до сада у њој није било књига на српском језику. Зато је договорено оснивање засебне збирке српске литературе, чије формирање је одмах започето донацијама књига Адлигата, САНУ и Византолошког института САНУ.
Председник Адлигата обећао је донацију од најамње 2.000 српских књига, а његов руски колега је такође најавио донацију важних збирки руских књига које ће ускоро бити послате за Београд.
Велики успех ФИлмског центра Србије
Игуман Дионисије Шленов професор је Московске духовне академије, шеф грчко-латинске катедре, професор старогрчког језика, историје византијске богословске књижевности, историје византијске литературе и грчке палеографије. Од 2010. године води библиотеку Московске духовне академије и уредник је угледног православног часописа „Богословски весник“.
Аутор је више од 100 публикација. У Руском дому је овом приликом представљена његова књига поезије „Сила царског подвига“ о страдању царске породице Романов, а Шленова је на разговор поводом унапређења српско-руске сарадње на пољу културе примио и Милош Јанковић, угледни књижевник и председник управног одбора Народне библиотеке Србије.