ЦЕЛА ЗЕМЉА У СУЗАМА! Преминуо великан који је обележио једну еру (ВИДЕО)
Нек му је лака земља!
Грчко-италијански уметник Јанис Кунелис (Jannis Kounellis), главни протагониста уметничког покрета арте повера, који је био познат и по педагошком раду, преминуо је јуче у 81. години у Италији, где је живео од средине 50-их година 20. века.
Рођен 23. марта 1936. године у Пиреју, Кунелис је живео и радио у Италији од средине 50-их година, када је дошао на студије на Академији уметности у Риму, преноси портал СЕЕЦулт.
УМАЛО УМРЛА! Тромесечна ЖИВОТНА ДРАМА легендарне српске глумице!
Био је познат по дугогодишњем раду на проширењу и отварању уже области ликовних уметности, поставши једна од кључних личности арте повера и европске уметничке сцене 70-их и 80-их година.
Критички се постављајући према друштвеним и политичким догађајима 60-их, као и многи други уметници његове генерације, почео је да експериментише и истражује нове уметничке језике, доводећи их повремено до екстрема. Заменио је дводимензионалност урамљеног платна инсталацијама које су укључивале различите објекте, попут врата, прозора и других ствари из свакодневног живота, али и природног материјала, као што су земља, ватра, злато, биљке, животиње...
Пронађен за сада ЈЕДИНИ ВИДЕО СНИМАК Марсела Пруста
Преломна тачка било је учешће на групној изложби “Им Спазио” у галерији Ла Бертесца у Ђенови, на којој су сви уметници, укључујући и Кунелиса, показали ново интересовање за однос уметности и живота и типичну естетику засновану на пронађеним материјалима, као и рационални однос према репрезентовању реалности, који се разликовао од концептуалне уметности. Све већи број уметника који су на тај начин критиковали доминантну позицију естаблишмента, како уметничког, тако и политичког и институционалног, утицао је на стварање новог уметничког покрета који је кустос изложбе Ђермано Ћелант (Германо Целант) назвао арте повера.
Кунелис је постао један од најистакнутијих протагониста тог значајног европског уметничког покрета. Увео је нове материјале у своје инсталације, као што су дим, угаљ, месо, пронађени дрвени објекти… Користио је галеријски простор са свим његовим специфичностима као својеврсну позорницу на којој се преплићу реалност и фикција.
Чувена је Кунелисова инсталација "Cavalli" у галерији Л' Attico у Риму 1969. године, која је подразумевала увођење 12 живих коња у тај простор, у којем су били привезани уз зидове, као у штали.
Осим по уметничком раду, Кунелис је посебан углед стекао и захваљујући педагошком раду, између осталог и као професор на реномираној Уметничкој академији у Дизелдорфу од 1994. до 2000. године.
Његов педагошки рад био је усмерен на помоћ студентима да пронађу и развију сопствену поетику која ће носити минималне трагове утицаја школе и професора и која ће бити стална борба против догме...
ТРАЖИТЕ СРОДНУ ДУШУ? Овај рецепт Паула Коеља ће вам помоћи да привучете ЉУБАВ СВОГ ЖИВОТА
Кунелис је 2005. године добио почасни докторат Универзитета уметности у Београду, а на Факултету ликовних уметности тада је одржао и четвородневну радионицу са студентима. И други студенти Универзитета уметности тада су добили прилику да упознају тог значајног уметника и педагога који је 90-их година учинио Дизелдорф једним од најважнијих уметничких образовних центара Европе.
Кунелис је излагао у најзначајнијим музејима широм света, као и на престижним светским изложбама, као што су Бијенале у Венецији и Документа у Каселу.
Био је, између осталог, и један од првих уметника који су поклонили свој рад пројекту Арс Аеви у Сарајеву, покренутом у оквиру иницијативе за изградњу сарајевског музеја савремене уметности. Кунелис се представио 2004. године и у сарајевској Вијећници инсталацијом којом је зазидао 12 врата тог здања, направивши је од различитих материјала, међу којима су биле и књиге Националне и Универзитетске библиотеке БиХ.
Пре четири године имао је изложбу у Местној галерији у Љубљани, која је представила радове из неколико периода његовог стваралаштва.