КУЛТУРА ЈЕ ДОСТУПНА СВИМА: Директор ЦЕБЕФ-а Дамир Хандановић за СД најавио бројне културне манифестације
Трећег дана "Медиа маркет-а" гост штанда портала Србија Danas.com био је композитор и директор Центра београдских фестивала Дамир Хандановић.
Када споменемо музику и музичко стваралаштво у Србији, али и региону, име Дамира Хандановића само искаче у први план. Његов рад и стваралаштво, креирали су неке од највећих хитова на музичкој сцени који се могу сврстати у евергринове.
Цеца, Наташа Беквалац, Ана Николић, Харис Џиновић, Никола Роквић, само су неке од великих звезда са којима Дамир и данас сарађује. А њихови највећи хитови, углавном су продукт његовог компоновања и музичког надахнућа.
Да музика не познаје границе, а да је музички дар нешто на чему мора вредно и предано да се ради најбољи пример је управо овај млади композитор. Његов мултиталенат крунисан је пре три месеца, када је постављен на место директора ЦЕБЕФ-а (Центра београдских фестивала) а где је за релативно кратко време показао да је је био најбољи избор и прави човек за ту позицију.
Посебно интересантан био је Дамиров пут од ученика електротехничке школе, до дипломираног правника, а све време у његовом животу одзвањала је мелодија, па се упоредо са образовањем бавио и компоновањем.
- Ја сам после средње електротехничке школе уписао права у Новом Саду, затим сам завршио мастер студије Унутрашњих послова, а музиком сам почео да се бавим са 14 година уз оца (певача Пашка Хандановића) а касније сам у том пољу остварио завидне резултате.
Још као дете, био сам инспирисан радио предајницима, те сам зато уписао електротехничку школу. Касније сам заволео ауторско право, али ме све водило на Унутрашње послове. Када овако говорим шта сам све радио и остварио, да ми је неко причао не бих му веровао.
- Тако је. Ја сам можда био чак и најмлађи музички уредник најслушанијих радио станица у Београду и Србији. Све је то резултат љубави према музици, што је суштински и део културе, тако да сам повезао и ускладио своје образовање и љубав према музици. Али морам напоменути, да је поред мог музичког стваралаштва, ауторско право најлепша област права, јер штити интелектуалну својину коју нико не може да вам одузме.
- Знате како, ја не бих био на овом месту данас да сам делио људе. Свако ко је дошао код мене и био добар интерпретатор, то јест имао тај икс фактор да може да придобије широку публику добијао је најбоље од мене. Била то Цеца, Брена, или примера ради неки Пера, Ђура, Милена, ја сам давао све од себе, и да је било другачије ја данас не бих био на овом месту.
- Када сте мањи аутор бавите се "пијацом". Правите песме у недоглед, зовете и велике звезде и мање популарне извођаче, нудите им песме и то је развојни пут који вам, уколико поседујете квалитет, може донети успех.
После тог развојног пута улазите у "високу класу" где извођачи долазе наменски да им ви радите песме. Ја већ шест-седам година радим песме наменски. Трудим се да неко као афирмисана звезда не изгуби свој лични идентитет, а да опет публици понуди квалитетан и модеран садржај.
- Марина је добро, почели смо да радимо, што је најбитније. Самим тим што је почела да ради већ се осећа боље. Марина је борац, успела је да то изгура и надамо се да ће тако и остати
- Апсолутно подржавам сва такмичења која долазе из света. Ја сам један од твораца Пинкових звезда, заједно са Жељком и Милицом Митровић и јако ми је драго што је Пинк телевизија успела да изнедри доста добрих уметника. Ипак, сви ти таленти који су испливали морају да се боре даље, неки имају своју срећну звезду, неки не. Све је то, како Марина и ја волимо да кажемо космичка правда, или неправда.
- Поред сталних манифестација ми имамо и креирамо и сопствени програм. Моје ватрено крштење и први самостални програм био је наступ Феми Кутија на Калемегдану где смо окупили више до 16 хиљада људи. Успели смо да једну такву звезду доведемо одмах са америчке турнеје, што је јако битна ствар јер је таква светска музичка атракција препознала Београд као стејџ на којем би требало да наступи одмах после америчке турнеје.
- Сви критичари и скептици су заћутали после Бемуса, јер никада до сад на концерту класичне музике нисте имали отворен Балкон у Центру Сава. Ето, Дамир Хандановић који компонује за Цецу довео је Најџела Кенедија на отварање Бемуса, светског врхунског виртуоза на виолини, довео је Рамона Варгаса, једног од најбољих тенора данашњице. Имали смо Београдску филхармонију после 10 година на Бемусу, све то јасно говори неке ствари.
- Учествовао сам у екипи која је радила аналитику тих наступа, нисам директно доводио те звезде, али сам саветодавно сарађивао са организаторима. Примера ради, преко десет састанака сам имао само за Ролингстонсе. Сад, неки су нашли да критикују, јер тврде да нема мог потписа на тим пројектима, али опет кажем - имате организаторе тих догађаја, па је лако проверити колики је мој допринос у томе.
- "Београдска зима" је пројекат који је богат садржајем првенстврно за децу, али и за одрасле у коју спада и дочек Нове године и то три дана овог пута. Увели смо и неке новине које ће се највише допасти најмлађима. Посебно бих истакао клизалиште и по први пут санкалиште на Тргу Николе Пашића, затим гејминг зона, такође први пут.
Биће доста едукативних радионица, као радионица за децу која су ометена у развоју у које ће бити укључени НУРДОР и УНИЦЕФ. Акценат је на најмлађима, који су највеће благо Србије што је и део државне политике коју спроводи Александар Вучић.
Биће и доста нових пројеката које ћемо представити у нареном периоду, нешто што до сада није постојало, а битно је да су сви садржаји бесплатни.
- Сарадња је идеална, јер овога пута се тачно види хармонија и складан тимски рад. Горан Весић нам доста помаже, наравно и градоначелник др Зоран Радојичић. Добру комуникацију имамо и са секретаријатом за Културу и тај ланац је чврсто повезан, видимо га као један тим и то је најбитније за постизање резултата које већ остварујемо.
- У децембру ћемо имати поново сопствени програм. У јануару, имаћемо Божићно село испред Храма Светог Саве. Очекује нас заиста много пројеката и нових ствари у наредном периоду у организацији различитих установа културе града Београда.
Што се моје музичке каријере тиче, спремам Цецин нови албум. С обзиром на то да је повећи обим посла, мало сам запоставио компоновање, али сам наставио да радим са нашим највећим звездама. Ту је и албум Ане Николић, а тренутно сам и у преговорима са неким грчким звездама.
Такође, ових дана ће изаћи песма Катарине Грујић и Шака Полументе коју смо радилии Марина Туцаковић и ја, а која ће верујем бити мегахит за млађу публику.
Трудим се да радим на оба поља, а с обзиром на то да спавам четири до пет сати, поново успевам да остварим добар резултат и успех у свим пословним сферама.
- Сваки национални емитер који је приватан има право на свој садржај, наравно у оквиру правних регулатива. Ако за пример узмемо најгледанији ријалити у Србији "Задруга". Видимо да је у претходном периоду освојила престижне европске награде.
Таква врста програма је приказивана у свету и Европи и заиста нема разлога да не буде приказиван и у Србији. Са друге стране, оно што је најбитније јесте разноврсност садржаја која је на располагању свима. Уколико не желе да гледају ријалити садржај, могу једноставно променити канал и гледати оно што је по њиховом укусу.
Ријалити има одличну гледаностм што значи да досеже и одржава огромну публику. Ја лично не гледам, јер због посла имам врло мало слободног времена. Када сам био млађи пратио сам, али са годинама ми више прија да имам неку "мирну луку", да погледам филм, одем у позориште или на мирну вечеру.