ДНЕВНИК ПОЉСКЕ АНЕ ФРАНК: Пре него што су је УБИЛИ написала је речи које ће вам сломити срце!
Размишљања, страхови и сумње једне девојчице у вртлогу рата!
Чак седам стотина страница дугачак дневник иза себе је оставила девојка Ренија Шпигел. Почела је да га пише као 15-годишњакиња у Пољској, 1939. године, па све до 1942. када је због свог имена и порекла убијена испред куће у пољском граду Прземислу. Она је имала само 18 година, када су нацисти напали овај град у југоисточној Пољској и почели да прогоне Јевреје.
Холокауст је преживела њена млађа сестра Ариана Шпигел, која је касније променила име у Елизабет. У свој је уредан и илустрацијама украшен дневник записивала своја размишљања, страхове и сумње - баш као и Ана Франк, која је као 15-годишњакиња умрла у логору.
ПРВА СРПСКА КРАЉИЦА: Ана Дандоло - владарка чију је душу прихватио анђео! (ФОТО)
За разлику од Ане чије је име и писање познато широм света, Ренијин дневник је тек недавно угледао светло дана.
- Мој драги дневниче, пријатељу верни. Ти и ја смо прошли толико тога заједно, а чини се како нам најгоре тек следи - записала је Ренија у дневник. У детаље описује и како јој у ратом захваћеној Пољској недостаје мајка, о првом пољупцу с младићем којег воли (само неколико сати пре него што су Нацисти напали Совјетски Савез), и свакодневни живот под окупацијом.
МЕЂУ ЈАВОМ И МЕД СНОМ! Вечност и раскош уметничких дела Милене Павловић - Барили!
- Нека нам Бог свима помогне, у његове се руке предајем, ти ћеш нам свима помоћи - записала је у дневник своје последње речи.
Само неколико дана пре смрти у свеску је записала своје последње речи. Дневник је "изронио" у Њујорку шездесетих, али није прочитан све до пре неколико година. Ренијина млађа сестра, њујоршка учитељица у пензји, која је пре рата у Пољској била млада нада филма и позоришта, и називали су је "пољском Ширли Темпл", одлучна је да сестрин дневник подели са светом.
СНАЖНИ ПЕЧАТ У ВРЕМЕНУ: Путем мушких срца ОВЕ жене освојиле су историју! (ФОТО)
- И даље ми је тешко да га читам - каже 87-годишњакиња за Њујорк пост. Дневник је објављен у Пољској где је инспирисао чак и државно такмичење у поезији, а многи га, наравно, упоређују и с дневником Ане Франк која је умрла у логору Берген Белсен од тифуса. Дневник ће бити преведен и на енглески језик.
- То је неизмерно важан историјски документ, као и заиста аутентични уметнички рад. Велико откриће - каже Ана Фрајлих-Зајац са Универзитета Колумбија.
Ренија Шпигел родила се у селу Ухринковце. Њен отац Бернард био је власник обрадиве земље, а мајка Роуз се бринула о деци. Живели су у вили на имању крај реке Дњестар.
ОПРОШТАЈНО ПИСМО Вирџиније Вулф - Да је неко могао да ме спасе, то би био ти...
- Некада сам живела у прекрасној кући крај реке. У крошњама стабала гнезда су биле роде, јабуке су сазревале у воћњаку, а ја сам садила цвеће - прво је што је Ренија записала у свој дневник. Идила је, пише Њујорк пост, престала када су се родитељи разишли, а мајка је Ренију одвела у Прземисл да станује са дедом и баком. Она је пак отишла у Варшаву у нади да ће још додатно погурати њену глумачку и певачку каријеру.
- Сада живим у Прземислу, код баке, али искрено речено немам дом, и зато понекад морам да плачем. Не плачем због хаљина, слаткиша или нечега таквог, плачем јер ми недостаје мајка - пише 15-годишња девојчица која осим о мајци пише о злим колегицама из школских клупа.
- Учим француски и да нема рата отишла бих у Француску. Требала сам већ да одем, али је онда Хитлер заузео Аустрију и Чехословачку, ко зна што ће бити следеће, а његови поступци утичу и на мој живот - написала је 1939. Ренија не знајући колико је у праву.
Само неколико недеља након инвазије од стране Немачке, и Совјети су ушли у Пољску а Прземисл је постао подељени град. Роуз није могла да се врати из Варшаве, а отац Бернард је убијен. Ренија и млађа сестра остале су у дому деде и баке. До лета 1941. када је Немачка напала Совјетски Савез, Ренија се заљубила у ученика Зигмунда Шварцера. Први пут су се пољубили у јуну 1941. године.
- Били смо сами, само он и ја. Сунце је већ зашло и појавиле су се звезде и месец, а ми смо седели и разговарали. Због мрака нисмо могли да пронађемо пут до куће, а онда ме Зиго повукао и рекао "Ренија, пољуби ме", и пре него што сам се снашла пао је први пољубац. Било ми је неугодно, тресла сам се као прут, и отишла сам кући да сањам - записала је Ренија која је нешто касније написала пар редова и о њиховом првом односу који је описала "чаробним". Али љубав је засенио рат.
Сви мужеви су је варали, а причало се да је ИМАЛА ДВА ПОБАЧАЈА зато што ју је први супруг ТУКАО!
- Где год погледам је крвопролиће, убиства и смрт. Боже, поново те молим да нам помогнеш, молим те да живимо, желимо да живимо. Мој је живот био тако незначајан, неважан и мален. Данас сам се бринула да нисам лепа, а сутра ћу можда престати да размишљам заувек - записала је 1942. године и навела како је "град у паници јер се сви боје погрома и депортација".
Само месец дана касније Ренија, малена Елизабет, деда и бака пребачени су у гето. Зигмунд је радио за локални покрет отпора, па је успео неколико дана касније да избави Ренију и њену сестрицу из гета, плашећи се ликвидација и одвожења у нацистички логор. Прво су се скривали на гробљу, а 12-годишња Елизабет онда је одведена код католичке породице која је бринула о њој. Крштена је и сакривена у самостан пре него што ју је пронашла мајка. Само су њих две преживеле рат.
Ренија је, уз Зигмундове родитеље, сакривена на таван његовог ујака Самуела Голигера. У свом последњем запису у дневнику Ренија је молила Бога да их заштити.
- О Израеле спаси нас, спаси нас. Сачувао си ме од метака и бомби, помози ми да преживим - написала је Ренија коју су само два дана касније пронашли и извукли испред зграде. Сво троје су тамо и стрељани.
- Три пуцња и три изгубљена живота. То се догодило јуче у 22.30, када је судбина одлучила да одузме моје најдраже. Мој је живот свршен. Све што чујем су пуцњи. Драга Ренија, последње поглавље твог дневника је довршено - написао је Зигмунд када се дан касније вратио.
И данас није јасно ко је "откуцао" породицу, да ли су то били суседи или неко трећи. После рата Елизабет је с мајком отишла у Њујорк, а исто је урадио и Зигмунд. Годинама касније пронашао је Ренијину породицу и дневник вратио њима.
ПРАВИЛА СЕ МРТВА ДОК СУ ЈЕ ТУКЛИ, а велика љубав јој умрла на рукама! Трагична прича славне глумице!
- Мама је била јако срећна што га има, али нисмо могле да га читамо. Ја сам тек недавно почела - рекла је Елизабет.
Године 1943. 11 месеци након Ренијине смрти Зигмунд је послат у Аушвиц где је преживео јер га је за физички рад одабрао Јозеф Менгеле. Зигмунд је прво студирао медицину у Немачкој, а онда је емигрирао у Њујорк са супругом Гениом Буцвалтер, која је такође преживела Холокауст, а упознали су се на факултету у Хајделбергу.
У Квинсу је радио као педијатар до смрти 1992. године.
ПРЕДИВНА ПРИЧА о жени која је ЖИВЕЛА САМА НА СТЕНИ 40 ГОДИНА: Ево зашто су је Грци чували од Турака!
- Тата је био опседнут дневником. Имао је фотокопије сваке странице које би ставио на сто и прегледавао - рекао је његов син Мичел.
Редитељ Томас Магијерски отпутовао је у Пољску како би још нешто научио о Ренији Шпигел.
- То је најбоља никада испричана прича - рекао је он.