ДВОСТРУКА НЕПРАВДА: Награда за најчитанију књигу поново ускраћена Драгану Великићу
На листи најчитанијих књига у 2016. години његов роман "Иследник" је убедљиво на првом месту.
Из НБС у уторак је медијима послата листа најчитанијих књига у мрежи јавних библиотека у Србији у 2016. на којој је убедљиво на првом месту роман "Иследник" Драгана Великића у издању "Лагуне" уз саопштење: "Годишња ранг-листа се традиционално израђује почетком сваке године на основу статистичке анкете у јавним и општинским библиотекама. Народна библиотека Србије више од 40 година води евиденцију најчешће позајмљиваних књига домаћих аутора у мрежи библиотека, дајући свој допринос документовању културне климе одређеног периода."
СТИГЛО ДРУГО ИЗДАЊЕ: “Аутономија мишљења - Разговори са Дарком Танасковићем” за вас
Тада није било ни речи о укидању, али је данас из Библиотеке стигло званично саопштење:
"Награду за најчитанију књигу године, откад је установљена, статистички је утврђивала Заједница матичних библиотека Србије. Народна библиотека Србије је само формално уручивала ту награду. У више наврата мењани су критеријуми и пропозиције за њено додељивање. Управни одбор Народне библиотеке Србије донео је 7. децембра 2016. одлуку да Заједница матичних библиотека Србије, која се и иначе бави том наградом, надаље одлучује у потпуности о њеној судбини. Народна библиотека Србије ће као и сваке године наставити да спроводи анкету међу јавним библиотекама Србије и да објављује списак десет најчитанијих књига. Управни одбор Народне библиотеке Србије се овим поводом више неће оглашавати", пише у званичном саопштењу.
Чланови Управног одбора НБС су Михајло Пантић (председник), Владислав Бајац, Ивана Димић и Љубомир Бранковић. Пети члан, уместо Владимира Кецмановића који је поднео оставку пре непуне две године још није изабран.
Великић је за "Новости" изјавио да је два пута "закинут" за најграду за најчитанију књигу - први пут 2008. године за роман "Руски прозор", а сада за "Иследника".
Филм "Санта Мариа della Салуте" на северноамеричкој турнеји
"Први пут због суманутог правила тадашњег управника НБС Сретена Угричића да Награду за најчитанију књигу одређује жири, а не гласови читалаца, а други пут сам оштећен када је то глупо правило укинуто, међутим, укинута је и награда. Идеја да Награду НБС одређује жири, а не читаоци била је покушај да се дисквалификују писци чије књиге не припадају тзв. озбиљној литератури што је бесмислено, јер најчитанија књига је податак и о читалачкој публици, и чему онда фалсификовање да смо умнији него што јесмо? Ја сам два пута испао колетарална штета, ускраћена ми је Награда НБС за најчитанију књигу, међутим, тиме није умањена читаност мојих књига", рекао је Великић.