ХИТОВИ 19. СЛОБОДНЕ ЗОНЕ - ОД ПЕЦОЛДА ДО АЛМОДОВАРА
19. Филмски фестивал Слободна зона биће одржан од 31. октобра до 5. новембра у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.
Шездесет три филма из 38 земаља, распоређена у 13 програмских целина, донеће теме о којима се не прича гласно, поставиће незгодна питања, дирнути у конвенције и покренути дебате.
Представљамо вам неке од овогодишњих хитова:
Црвено небо (Афире / Ротер Himmel)
Један од најцењенијих и најплоднијих аутора данашњице, Немац Кристијан Пецолд (Ундине, Транзит, Феникс, Барбара) сместио је радњу своје прве комедије-мелодраме у летњиковац на Балтичком мору. Ту бораве Леон и Феликс, Леон да би завршио своју другу књигу, а Феликс фотографски портфолио. Њихове планове за радно лето ремете други станари куће, Нађа и Девид, безбрижни и пуни живота. Леона то изузетно иритира, док се Феликс брзо прилагођава њиховом доколичарењу. Додатни немир уноси зажарено црвено небо које на њих изручује пепео околне шуме у пламену. Ширење пожара распламсава и емоције међу овом четворком.
Кристијан Пецолд рекао је да су му инспирација били филмови Ериха Ромера, прича „Кућа с мезанином” Антона Чехова и комедија „Што те мама пушта саму?” Питера Богановича. За „Црвено небо” награђен је Сребрним медведом - Великом наградом жирија на 73. Берлинском фестивалу.
Нула калорија (Цлуб Зеро)
Аустријска редитељка Џесика Хаузнер (Мали Џо) снимила је драму-трилер са Мијом Вашиковском у улози наставнице елитне школе која успева да убеди своје ученике како је одбијање хране револуционаран и важан чин.
„Хтела сам да дам ширу слику нашег друштва и његових слабих тачака када је у питању брига о деци. Занимљиво је колико су родитељи (не)спремни да преузму одговорност за своју децу, већ је пребацују на наставнике”, изјавила је Џесика на Канском фестивалу, где се ово остварење надметало за Златну палму.
Флашароши
Редитељ Немања Војиновић седам година снимао је документарац у Винчи, на једној од највећих депонија у Европи. Изнад археолошких слојева најзначајније праисторијске цивилизације данас раде сакупљачи пластичних флаша. У овом документарном вестерну, како га је редитељ описао, пратимо последње дане те заједнице пре него што ће и њихови послови постати део прошлости.
Филм је награђен Срцем Сарајева за најбољи документарац.
Џоан Баез: Ја сам бука (Јоан Баез: И Ам Ноисе)
Документарац који потписују три ауторке, Карен О’Конор, Мири Наваски и Мејв О'Бојл, прати икону америчке фолк музике на последњој турнеји, уз до сада непознат материјал попут приватних видео-записа, дневничких забелешки, снимака са психотерапеутских сеанси и уметничких дела. Резултат је један интензивно интимни филм са неочекиваним увидима, сломљеним срцима и дозом хумора. Џоан без задршке прича о својој вези са Бобом Диланом, ангажовањем у покрету за грађанска права, сарадњи са Мартином Лутером Кингом, својој музици и, уопште, свом невероватном животу.
Чудна страна живота (Extraña форма де вида / Странге Way оф Лифе)
Слободна зона свечано ће бити затворена 5. новембра у Cineplexx Галерији премијером најновијег филма Педра Алмодовара, полусатног квир вестерна са Итаном Хоком и Педром Паскалом у главним улогама.
Паскал игра Силву, каубоја који после 25 година долази у пустињу да посети свог бившег љубавника, шерифа Џејка (Хок). Након страствене ноћи, Силва му каже да разлог његове посете није само романтичан.
Алмодовар је изјавио да му је овај филм омогућио да истражи „успаван” амерички жанр којем се дивио издалека још од најранијег узраста. „Ово је територија коју Холивуд још није до краја истражио, иако је вестерн препун мушких ликова. Жанр који нам је дао толико класика и те како има простора за квир варијанте које чекају да буду снимљене”, поручио је шпански аутор, који је на костимима сарађивао са модном кућом „Ив Сен Лоран”.
Визуелни идентитет овогодишњег фестивала је својеврсни омаж Луису Буњуелу, једном од највећих аутора у историји филма и његовом дебитантском ремек-делу „Андалузијски пас“.
„Овим остварењем Буњуел је најавио свој долазак на филмску сцену на којој је заузео истакнуто место. Његови луцидни радови одавали су утисак друштвене ангажованости, посебне духовитости и ироније, велике емпатије за своје јунаке и провокативности која никога у публици није остављала равнодушним“, истакао је Рајко Петровић, директор и један од селектора Слободне зоне.
У Кинотеци ће, током фестивала, бити приказана ретроспектива Буњуелових филмова. Остала остварења биће распоређена у програмским линијама: Међународна селекција, Регионална селекција - Хоризонти Балкана, ЕУ зона промена, Женска линија, Зелена зона, Зона без граница, Прва два корака, ЕУ Теен зона, Слободна зона и Cineplexx, The Футуре Ис Хере и KinoKauch.
Фестивал ће 31. октобра свечано отворити добитник Сребрног лава у Венецији, Зло не постоји Рјусукеа Хамагучија, у мтс Дворани у 19 сати.
Улазнице за свечано отварање, по цени од 800 динара, у продаји су на билетарницама мтс Дворане и сервиса Tickets.rs, као и онлајн преко сајта мтс Дворане, односно Tickets.rs. Истога дана филм ће бити приказан на отварању фестивала у Нишу и Новом Саду.
И ове године, део филмског програма моћи ће да погледа публика у целој Србији, јер ће платформа KinoKauch бити домаћин онлајн Слободне зоне од 6. до 19. новембра.