Интерактивни програми и филмски ствараоци из целог света на 13. Слободној Зони
Филмски фестивал Слободна Зона и ове године поред богатог филмског програма, публици нуди занимљиве и едукативне пратеће програме, попут предавања, дискусија и разговора са ауторима.
Филмски фестивал Слободна Зона и ове године поред богатог филмског програма, публици нуди занимљиве и едукативне пратеће програме, попут предавања, дискусија и разговора са ауторима.
Од петка 3. до недеље 5. новембра у ДКЦ-у, одмах после пројекција филмова Мушкарци не плачу, Живот од милијун долара и Школа за бунтовнике, предвиђен је неизоставан пратећи програм Слободне Зоне – Ноћни разговори чији је уредник Иван Миленковић. Публика ће имати прилику да у присуству аутора и експерата разговара о актуелним темама које покрећу ова три филма – који су то политички механизми који рањавају душе, да ли су демократксе државе изгубиле занимање за своје грађане и зашто се идеја образовања тко брзо урушава.
Београдску публику у суботу 4. новембра у сали Арт биоскопа Коларац чека права филмска посластица – целокупна Гватемалска трилогија америчке документаристкиње и активисткиње Памеле Јејтс. Овај догађај је део програма Женска линија, који сваке године подржава Реконструкција Женски фонд. Гвателмалска трилогија је јединствени кинематографски догађај који обухвата филмове: Кад планине задрхте, Гранито: Како средити диктатора и најновији, трећи део 500 година. 35 година ауторског рада и 500 година борбе аутохтоног мајанског становништва против репресије колонијалних освајача и војне диктатуре стало је у пет сати филма. Специјални гост Слободне Зоне Питер Киној, копродуцент и коаутор сва три филма и дугогодишњи сарадник Памеле Јејтс, публику ће водити кроз Гватемалску трилогију, а након пројекције последњег филма одговараће на питања гледалаца.
У недељу 5. новембра у Кинотеци, Питер Киној одржаће интерактивни Мастерклас на енглеском језику под називом Едитинг Хуман Right Филмс, у оквиру ког ће публику упознати са ангажованим приступом филму и моделу рада продуцентске куће Skylight са младим људима. Мастерклас је отворен за студенте филмских школа, филмске професионалце, активисте и заинтересоване љубитеље филма. Сви заинтересовани могу да се пријаве путем online формулара на сајту фестивала до 1. новембра.
У сарадњи са пројектом Видеодром удружења Трансимаге, ауторка Оријан Брун-Москети ће у Дворани културног центра 3. новембра у 17х представити експериментални филм Здраво брате: слике по Ренеу Вотјеу, филмски есеј о француском синеасти, рађен по принципима које је он сам установио и по којима је радио, а који поставља питања о улози редитеља и филмова у друштву и смислу ангажованог филмског стварања.
У сарадњи са Слободном Зоном, Филмским Центром Србије и МЕДИА Деском Србије, Балкан Documentary Центер из Софије од 1. до 5. новембра организује трећи модул програма БДЦ Дисцовериес, након два модула одржана у Софији и Призрену. Уз седам тимова који су током целе године развијали документарце са интернационалним потенцијалом и мултимедијалном димензијом, у Београду ће радити и три одабрана српска тандема продуцент-редитељ.
У оквиру БДЦ Дисцовериес, 4. новембра у Дворани културног центра биће одржана пројекција турског документарног филма Баğлар, уз гостовање обе ауторке и редитељке филма Мелис Бирдер и Берке Бас. Филм говори о најмлађим кошаркашима у Баğлару, кварту највећег курдског града у Турској, који се боре да уђу у националну лигу и уз помоћ спорта превазиђу политичке проблеме у којима одрастају. Одмах након филма заказана је панел дискусија на тему пласмана регионалних филмова у свету. БДЦ Дисцовериес је и ове године добио подршку МЕДИА програма Креативна Европа, а београдску радионицу је организовао у сарадњи продуцентском кућом Wake Уп Филмс из Новог Сада.
И ове године у Музичкој кући Метрополис за представнике медија и познаваоце филма одржава се програм на Кафи са аутором. Први гости биће чланови екипе филма Дан ослобођења и групе Laibach. Током читавог фестивала, све до 6. новембра ова дружења са гостима Слободне Зоне водиће редитељка Јелена Гавриловић.
Филмски фестивал Слободна Зона отвара се 1. новембра у Београду, Нишу и Новом Саду документарним мјузиклом Дан ослобођења о догађају о ком су писали медији широм света – наступу ex-yu групе Laibach у најзатворенијој и најтајанственијој држави на свету – Северној Кореји. Овогодошњи филмски програм чини богата међународна и регионална селекција документарних и играних филмова. Комплетан филмски и пратећи програм доступан је на сајту сајту feezonebelgrade.org