Ивана Жигон поклонила предмете своје мајке Адлигату на сцени Народног позоришта
Оригинални сценарио и збирка песама Десанке Максимовић.
Синоћ је на сцени Раша Плаовић у Народном позоришту одиграна представа „Десанки за вечност – у част изузетнима – Јелени Јовановић Жигон“ у којој су синхроно говориле поезију Ивана Жигон са овог и Јелена Жигон са другог света. У представи је Ивана Жигон пружила Београду сасвим нови жанр, а публика је после представе дуго седела у гледалишту не желећи да оде из сале. На крају представе, на сцени, Ивана Жигон се захвалила Удружењу Адлигат и уручила његовом председнику Виктору Лазићу, оригинални сценарио и збирку песама Десанке Максимовић које је бескрајно пута листала њена мајка, као и мајчину црну мараму и рукавице али и фотографију Јелене Жигон са Десанком Максимовић на којој Јелена носи управо ту мараму...
У Адлигату се већ налази више од две хиљаде књига са посветама из породичног дома Жигонових, као и старински намештај из породичног стана, дарови оснивача легата, ћерке и сина Стеве и Јелене Жигона, Иване и Николе.
„Породица Жигон је дуже од пола века у средишту српске културе. Зато нам је велика част што ћемо се старати о њиховој заоставштини. Они су прави чувари књиге и заштитници песништва и песника. На годишњицу смрти Јелене Жигон, која је желела да формира легат у нашем Удружењу, та њена жеља добија нови смисао и дубину. Велика част, велика одговорност и велико пријатељство и наклон за све што је ова породица учинила за нашу културу“, каже Виктор Лазић
"Јелена је читавог живота добијала многобројне књиге као изванредан тумач поезије, као муза песника и оснивач многих библиотека. Многи песници желели су да управо она чита њихову поезију, да је представља, и она се великодушно одазивала. Није постојао ниједан песник кога је мама одбила. Као велика уметница схватала је да без песништва и књиге нема ни уметности, да је песништво оно језгро без којег ће нестати култура и цивилизација. Небројено књига добијали смо тата и ја, а ја сам као представник српско-руског пријатељства и са мајком оснивач ансамблаКосовски божури добијала и много књига које представљају сведочанство о једном времену", рекла је Ивана Жигон и потом истакла: "Када смо Никола и ја видели да у Београду постоје тако интересантани Музеј књиге и путовања и Музеј српске књижевности, радовали смо се што нашу збирку, која представља пресек песништва од седамдесетих година до данашњих дана, можемо поклонити месту које ће служити на част нашим родитељима."
Глумачки трио Стева, Јелена и Ивана Жигон задужили су Србију а ове године биће организвано више доагађаја везаних за Јелену Жигон која је преминула прошле године. Сећање на њене улоге у антологијским филмовима Кокана Ракоњца, Пурише Ђорђевића, на филмове снимане у Аустралији, Риму, Берлину, као што је Винету из опуса Карла Маја које је снимала са Стјуартом Гренџером, или главна улога у филму The пицтуре show ман - обележиће Југословенска Кинотека на вечери 19. маја уз филм- Први грађанин мале вароши – уз посвету Првој дами великог града, као и ретроспективом Јелениних филмова у јуну месецу.
У Адлигату се налазе легати и збирке многих важних српских породица, између осталог Легати породица Бешевић и Леко, као и Збирке породица Гарашанин и Тартаља.