Књижевница Гроздана Олујић своју ЗБИРКУ КЊИГА и ЛИЧНЕ ПРЕДМЕТЕ поклонила "Адлигат-у"! (ФОТО)
Диван гест!
Књижевница Гроздана Олујић поклонила је важан део своје библиотеке, збирку књига са посветама и својих личних предмета Удружењу за културу, уметност и међународну сарадњу "Адлигат", тј. Музеју српске књижевности које је отворено у оквиру овог Удружења.
Гроздана Олујић је збирку књига и предмета које је поклонила сакупљала и чувала годинама. Као чланица Адлигата, са породицом се одлучила да важан део своје заоставштине поклони овом удружењу с обзиром на поверење и углед који ова институција ужива у земљи и иностранству.
НИСУ ЗНАЛИ! Чувени роман "Хајдук Станко" писац је посветио овом СРБИНУ! (ФОТО)
Међу поклоњеним предметима истичу се две писаће машине и то књижевницина омиљена "олимпија" која је стајала на њеном радном столу деценијама, на којој је откуцала неке од најлепших страница спрске модерне књижевности, али и једна мања, "портабл олимпија" коју је наша књижевница носила са собом на летовања.
Међу више стотина поклоњених књига налази се мноштво важних посвета, као на пример једна коју је Гроздани написао Добрица Ћосић давне 1958. или једна Десанке Максимовић која јој каже: "Мојој милој првој саговорници, књижевници Гроздани Олујућ са љубављу".
ОПРОШТАЈНО ПИСМО Вирџиније Вулф - Да је неко могао да ме спасе, то би био ти...
Ту су и књиге које су Гроздани Олујић поклонили и на њима написали белешке Душан Матић, Света Лукић, Божидар Шујица, Драган Колунџија, али и стране колеге као на пример Марко Смит, бестселер аутор Њујорк Тајмса са његовим писмом заосталим у књизи, индијски писци Шрикант Варма и Ситакант Махапатре, аустријски писац Херберт Кунера, бугарски Ефтима Клетниоква...
5 НАЈВЕЋИХ СРПСКИХ ЗАБЛУДА: Ево шта су нас у школи погрешно учили
Гроздана Олујић (1934) је једна од најзначајнијих модерних српских књижевница, романсијер, преводилац и антологичар, добитница Повеље за животно дело Удружења књижевника Србије (2004) и НИН-ове награде за најбољи роман 2009. године. Њени романи и бајке већ више деценија су у школској лектири, а дела су јој превођена на више од четрдесет језика. Добитница је прве награде Политикиног забавника (1980), награде Младо поколење (1980 и 1984), награде Змајевих дечјих игара (1990). Добила је награду Народне просвјете за роман "Излет у небо" и награду Телеграма за роман "Гласам за љубав". Добитница је награде "Бора Станковић" за 2018. годину за целокупно дело са посебним освртом на роман "Преживети до сутра". Почасни је грађанин града Осла, носилац данског витешког ордена Данеборг за заслуге на пољу књижевности.