Лекција из храбрости: Професорка историје Ивана Јанковић о доследности Светог Саве и њеном значају у данашње време
Она је доказ да историја не мора бити досадан предмет, а својим радом и залагањем не престаје да инспирише.
Ивана Јанковић, важи за омиљену професорку историје у Ужицу, позната је по свом иновативном приступу у раду с младима, води их на бројна путовања, али их учи и истинским животним вреднстима, као што су саосећајност, поштовање и међусобно дружење.
Она је гостовала у једној емисији на Блиц ТВ у којој је, између осталог, говорила о предстојећем Савиндану и том приликом истакла значај Светог Саве, не само као просветитеља, већ и као инспирације за данашње младе.
"Свети Сава је био много више од просветитеља"
Говорећи о значају Светог Саве, Ивана је истакла да он није само Химна или слика окачена у учионици.
- Обично када говоримо о Сави, прво што нас везује за њега је Химна, слика његова у учионици или чињеница да је он био просветитељ, али он је заправо био много више од тога. Мислим да је много важно за садашњи тренутак, да поменемо, да је Сава заправо био, пре свега, млад човек, који је био светски путник, дипломата, књижевник, монах, али не обичан монах и да је он заправо истрајавао у својим важним визијама - рекла је Ивана.
Она је посебно нагласила да је управо та његова доследност кључна особина која недостаје савременом друштву.
- Фали доследности. Могу вам рећи да сам ја ентузијаста и трудим се да моји часови буду другачији и волим свој посао, због тога можда не желим да верујем да фали те доследности. Баш сам сада говорила да је фокус на младим људима и да су они носиоци тих великих промена и идеја, као што је био Свети Сава, са намером сам њега и поменула.
"Млади су носиоци великих идеја, али их треба чути"
Ивана је подсетила на један од најважнијих догађаја из живота Светог Саве, када је још много година пре стварања Српске православне цркве показао храброст и визију.
- Он је 10 година пре стварања самосталности Српске православне цркве, за шта је он заслужан, фрескописцима у Студеници рекао: "Осликајте фреске и пишите на српском језику". У то време је то било невероватно, канонски прекршај, али он је био толико храбар и неустрашив, веровао је у своју визију и та визија је постала реалност -истакла је она, па додала важну поуку за све њене колеге, али и читаво друштво:
- Мислим да је то управо поука свима нама, а пре свега просветним радницима, да младе треба да слушамо, али пре свега да их чујемо, јер су они носиоци великих идеја и великих промена.