Течни српски језик у холивудском филму: Историја нашег народа из искривљене перспективе - представљени као слуге ђавола
Филм је попримио култни статус, а неки сегменти су незаборавни.
Прича о Српкињи Ирени, која верује да је потомак расе људи чији припадници имају способност да се претворе у мачке када се с*ксуално узбуде, преточена је у чувени холивудски хорор филм "Људи мачке" ("Цат пеопле") давне 1942. године.
Остварење почиње у Зоо врту Централ парка у Њујорку у коме српска модна дизајнерка Ирена Дубровна црта црног пантера и привлачи пажњу морнаричког инжењера - Оливера Рида који јој прилази и отпочиње разговор након чега га она позива на чај код ње у стану. Док одлазе, открива се један од Ирениних цртежа: у питању је црни пантер набоден на мач.
Да ли знате која је једина српска реч општеприхваћена у свим светским језицима?
Позната слика крије истину о животу ауторке: Варала мужеве са мушкарцима и женама, клањала се једино уметности и новцу
Ланац самоубистава: Силвија успавала децу, па себи одузела живот, исто је учинила и љубавница њеног мужа, али трагедије нису стале
Код ње у стану Рид бива заинтригиран скулптурицом средњевековног ратника на коњу који на свом мачу држи набодену велику мачку: Ирена му објашњава да је у питању "краљ Јован од Србије" (заправо цар Јован Ненад који је у Банату након Мохачке битке 1526. године прогласио обновљено, али кратковеко Српско царство).
По њеној причи, која се не уклапа у историјски оквир, стара легенда каже да су хришћански житељи њеног родног села били поробљени од стране Мамелука (исламских робова-ратника) и да су након тога постепено кренули да се окрећу вештичарењу и обожавању ђавола; када је Јован Ненад протерао Мамелуке и видео шта су сељани постали, наредио је да се сви побију; међутим, најмудрији и најпокваренији су пре тога побегли у планине.
Филм је доживео огроман успех и данас има култни статус. Спасио је студио који га је снимио од пропасти, будући да је са уложених 140.000 долара у прве две године донео четири милиона, а укупно чак двоструко више. Посебно је утицајна била сцена са аутобусом током које Ирена прогони Алису, а која се у историји кинематографије претворила у технику под називом "лутонски бус".
Главну улогу игра Симона Симон, француска глумица која се прославила у Америци, Оливера Рида игра Кент Смит, Алису Мур игра Џејн Рендолф која је тих година била врло тражена, док улогу Српкиње у ресторану игра Елизабет Расел. Најчувенији глумац свакако је онај који глуми терапеута – Том Конвеј. Продуцент је био чувени Вал Лутон, по пореклу руски Јеврејин, док је редитељ био Жак Турнер.
Две године касније снимљен је и наставак, "Клетва људи мачака", али није био једнако успешан. Данас, међутим, деценијама касније, и тај наставак критичари веома цене.
Погледајте једну од сцена где се главној јунакињи потомак људи мачака обраћа у ресторану "Београд" на течном српском језику:
Србија Данас/В.Јанковић