Михаил Баришњиков на овогодишњем фестивалу уметничке игре у Београду
Београд је захваљујући овој манифестацији постао престижна станица у биографији уметника који креирају трендове и исписују историју плесне сцене, место где се откривају нове продукције, и са подједнаком пажњом представљају познати и млади аутори.
Под слоганом "Велика игра",један од најважнијих фестивала уметничке игре у свету, у оквиру свог четрнаестог издања од 24. марта - 11. априла, представља публици изузетан избор наслова. Укупно 15 компанија из 10 земаља, са преко 30 кореографских поставки, биће представљено у Београду и Новом Саду. Фестивалу претходи ревија филмоваДани игре у Кинотеци, бројне радионице, мајсторски курсеви и изложбе, а део манифестације јесте и гостовање представе "Бродски/Баришњиков" у режији Алвиса Хараманиса и извођењу славног Михаила Баришњикова.
Ивана Димић добитник НИН-ове награде за роман "Арзамас"
Београд је захваљујући овој манифестацији постао престижна станица у биографији уметника који креирају трендове и исписују историју плесне сцене, место где се откривају нове продукције, и са подједнаком пажњом представљају познати и млади аутори. Актуелност програма одређује позицију манифестације на међународној мапи, док високи стандарди и храбро увођење нових плесних форми, кореографских рукописа и естетике, истовремено унапређују очекивања публике и диктирају изазове креирања садржаја.
Откривајући уметничку игру кроз њене врхунске домете, Београдски фестивал игре је придобио бројну публику. Тако је од оснивања представљено преко 300 радова познатих кореографа, док последњих година свако издање прати око 22.000 гледалаца и 120 акредитованих новинара из земље и иностранства. Истовремено, фестивал пружа огромну подршку домаћим професионалним играчима, педагозима, кореографима и представницима свих уметничких области. Драгоцене информације и контакти са иностраним трупама, отвориле су видике, могућност стипендирања и ангажмана младим играчима, док су успешне комаде на домаћој сцени остварили управо инострани кореографи које је фестивал представио.
Београдски фестивал игре се развијао захваљујући подршци Министарства културе Србије, амбасада и културних центара земаља учесница, као и Града Београда. За афирмацију уметничке игре и реализацију програма у Војводини, значајна је континуиранасарадња са Покрајинским секретаријатом за културу.
На самом почетку, Фестивал је освојио награду Фонда Јелена Шантић,а УНЕСЦО га је прогласио водећим културним пројектом Југоисточне Европе(2006), након чега је уследио пријем уСветску плесну алијансу (WDA ИТИ УНЕСЦО). Године 2011, фестивал је реализован под покровитељством Председника Републике, и добио признање Звезда Београда од Агенције за Европске интеграције. Берлински часопис BalletTanz, је 2012. године најавио Београдски фестивал игре као "најрепрезентативнију манифестацију старог континента" и "плесног трендсетера". Десета едиција манифестације обележена је представљањем монографије Децаданце у издању Службеног гласника. Пет година заредом, Београдски фестивал игре се реализује у сарадњи са Делегацијом ЕУ у Србији, а од своје дванаесте едицијепод покровитељством Министарства културе Републике Србије.
Као главни партнер Београдског фестивала игре, Вип мобиле је увео препознатљив модел улагања великих компанија у културу, док заједнички креиран слоган "Комуникација у покрету", осликава снагу десетогодишње сарадње. Кроз различите пројекте, међу којима су најзначајнији награда "Вип позива" и признање "Вип искорак", као и пројекат за младе "Вип таленти", Вип доприноси развоју уметничке игре у Србији.
Дугогодишњу наклоност и важну подршку реализацији програма пружа Социете Генерале банка, која је и ове године покровитељ, у настојању да врхунске уметничке домете учини доступним домаћој публици.
Драгоцена је и подршка бренда Нивеа,кога одликује квалитет, поверење потрошача, дуга традиција и улагање у проверене вредности, док су традиционални и нови пријатељи: компанија Нестлé Адриатиц са својом далеко познатом робном марком НЕСЦАФÉ, ФондацијаХемофарм, ДДОРНови Сад, ХЕИНЕКЕН Србија,Вахали Продуцтион Сервицес ,Tikkurila, Fashion & Фриендс, Планмеца, адвокатска канцеларија Карановић & Николић, компанијаСтар Импорт генерални дистрибутер за Мерцедес-Бенз возила, хотел Hyatt Regency Београд, Телегроуп, саобраћајно предузеће Ласта, и други.