Милена Дравић би данас напунила 80 година: Њен лик и дела остаће заувек упамћени
Непревазиђена дива.
Прича о диви југословенског и европског филма Милени Дравић прича у Београду, на Дорћолу, преко пута цркве Светог Александра Невског. Милена је одрасла уз мајку која је била талентована за певања (њено мишљење било јој је најважније), оца фудбалера који је због жутице морао да одустане од спорта и брата Радета који је касније постао хокејаш. Похађала је Основну школу Јанко Веселиновић у Душановој улици, а затим Прву мушку гимназију. Њен таленат за сцену приметила је тетка, очева сестра, па је Милена по њеном предлогу уписала балет. Опробала се и као манекенка, на првој ревији на Коларчевом универзитету прошетала је у ђубретарцу.
Да ли знате која је НАЈДУЖА РЕЧ у српском језику? Има 29 слова!
Продуценткиња умрла након што се запалила испред Министарства унутрашњих послова!
УБИЛИ ЈЕ АЛКОХОЛ И ДРОГА: Прошло је тачно пола века од смрти ЛЕГЕНДАРНЕ Џенис Џоплин! (ВИДЕО)
У свет глуме Милену је увео новинар и сценариста Владимир Паскаљевић, отац редитеља и сценаристе Горана Паскаљевића, који је недавно преминуо у Паризу. Након што ју је запазио у згради "Дуге" коју је уређивао, понудио јој је улогу у филму "Врата остају отворена" словеначког редитеља Франтишека Чапа, за који је он написао сценарио.
Играла је затим у филмовима "Дилижансу снова", "Заједнички стан", "Боље је умети", "Узаврели град" и "Лето је криво за све", а први сусрети са глумом довели су је до одлуке да упише Факултет драмских уметсноти у Београду. Као студенткиња играла је у филму "Прекобројна". За улогу Ранке награђена је Златном ареном у Пули.
Играла је затим у "Козари", филму "Човек није тица" са Евом Расом, а онда и у "Јутру" са Љубишом Самарџићем. За улогу Слободанке награђена је Златном ружом на Филмском фестивалу у Венецијии, а онда са Љубишом прогашена за филмски пар године. Са чувеним Смокијем била је глумачки тандем у бројним филмовима и један од најуспешнијих филмских парова у историји југословенске кинематографије.
Уследила је њена улога у још једном филму Пурише Ђорђевића, у "Крос контрију". За ту ролу је вредно тренирала трчање. Глумила је и у филму "Битка на Неретви" који је био наш кандидат у трци за Оскара у категорији за најбољи страни филм.
Због бројних обавеза Милена је напустила ФДУ, а професорка Огњенка Милићевић ју је молила да настави са факултетом.
Постала је чланица Атељеа 212, а у њеној каријери почело је златно доба. Од седамдесетих до деведесетих глумица је одиграла бриљантне роле и освајала најпрестижнија признања. Наставила је да сарађује са Пунишом Ђорђевић у "Бициклистима". Играла је у контроверзном филму "W.R. Мистерије организма" који је тадашња власт забранила. Улоге у остварењима "Сутјеска", "Повратак отписаних", "Лаф у срцу", "Мој тата на одређено време", "Развод на одређено време", "Није лако са мушкарцима", наставиле су низ њених сјајних и разноврсних рола. Милена је глумила и у "Посебном третману" који је био кандидат за Златни глобус за најбољи страни филм.
На снимању филма "Како су се волеле две будале" срела је Драгана Николића. У паузама снимања отишли су да се венчању у Општини Врачар, кума на венчању била је глумица Јелисавета Сека Саблић.
Када би се снимио филм о причи која је спајала двоје глумаца, било би то и више до филма. Супружници су и сарађивали, а њихов заједнички ТВ шоу "Образ уз образ" један је од најкреативнијих и најгледанијих у историји наше телевизијие. Драган Николић је преминуо 2016. у Београду.
Добитница је Добричиног прстена за животно дело, Златног ћурана за животно дело, вишеструка добитница Статуе Ћуран, Златне арене у Пули, награде за најбољу споредну улогу на фестивалу у Кану за улогу у филму "Посебан третман". Била је током каријере окружена светским легендама, попут редитеља Алфреда Хичкока.
Имала је и прилику да осване на страницама чувеног "Плејбоја". Обећано јој је да ће се фотографије бити без вулгарности. Одбила је понуду, а пре неколико година је у емисији "Вече са Иваном Ивановићем" изјавила да није сигурна да ли је добро поступила.
Време је пролазило, долазиле су нове улоге. Играла је у "Небеској удици", редитељском остварењу Љубише Самараџића који је изјавио да је тајна успешности његове и Миленине сарадње у томе што су њих двоје били веома слични, "Бурету Барута", у представи "Харолд и Мод". Глумила је и у серијама Радоша Бајића- "Село гори, а баба се чешља" и "Шифра Деспот".
Арсен Дедић посветио јој је песму "Милену" чиме је била ганута. Душан Макавејев је написао "Трактат о Милени", а глумац, писац и песник Љубиша Бачић-Баја песму "А ја без тебе", коју је отпевала Викторија.
Улога у филму Горана Паскаљевића којом је освојила свет
Милени Дравић је улога у "Посебном третману" Горана Паскаљевића 1980. донела признање за женску улогу на Фестивалу у Нишу и награду за најбољу споредну женску улогу на Фестивалу у Кану.
И тамо, на Кроазети, отворила су се широм врата светског филма Милени Дравић. Сви смо били поносни на њу када је изашла на бину канског Гранд палеа да прими награду за најбољу женску епизодну улогу. Ниједна наша глумица није имала ту част пре Милене, а богами ни до данас. Захвалила се жирију, предвођеном Кирком Дагласом, скромним речима, скоро да се стидела што у руци држи једно од највећих светских признања које филмска глумица може да освоји за свој рад. Била је скромна, али и поред тога, разорна српска љубомора по повратку у Београд покварила је Милени заслужено славље. Јавно је поцепала своју Канску диплому, али не као чин беса, већ да би свима показала како јој награда не значи више од сопственог мира, без кога је немогуће посветити се до краја свом послу. А у том послу је била и остала најбоља. Једноставно - најбоља!
- Гледао сам је тада у Гранд палеу, на Кроазети... гледао како на светској сцени, упркос њеној скромности, ил’ баш због тога, блиста њена чудесна уметничка и глумачка харизма, као и људска величина. Није било сумње, а нема је ни данас - она је сам светски врх и неко ко, како то Ранко Мунитић лепо каже, редак драгуљ који кроз своју глумачку уметност отвара саму суштину људског бића и његових вечитих питања - рекао је Горан Паскаљевић о светском успеху Милене Дравић (извод из монографије "Милена Дравић" коју је приредила Татјана Њежић).
Успомену на чувену глумица чува и њена братаница Верица Дравић коју су медији могли да виде пре неколико година на недељи моде у Београду, на ревији одржаној у част Милене. Чим је ушетала у зграду где се одржавала ревија, издвојила се у маси, а сви су приметили колико је слична са тетком.