Музеј афричке уметности у Београду прославио 40 година постојања
На свечаности је приказан и филм "Првих 40 година МАУ", режисера Миодрага Бобића али и додељене захвалнице институцијама и појединцима за дугогодишњу подршку програмима Музеја.
Музеј афричке уметности, који представља својеврсну збирку Веде и Здравка Печара који су више од две деценије скупљали уметничка дела Африке, а затим их поклонили Београду, прославио је данас 40 година постојања.
Поводом ове годишњице, у Старом двору је уприличена свечаност на којој је окупљене поздравио градоначелник Београда Синиша Мали рекавши да је Музеј јединствена установа културе у престоници али и у региону
ЧЕСТИТКЕ ЕКИПИ: Представа "Добродошли у Србију" у среду слави јубилеј: 350. ИЗВОЂЕЊЕ (ФОТО)
"Значај Музеја афричке уметности се огледа у томе што Београд представља као модеран, космополитски град, и што је због своје посебности, незаобилазна тачка за туристе", рекао је Мали.
Он је истакао да је градски буџет за културу сваке године све већи, а културне институције треба, каже Мали, да буду модерне и помогну нам да представимо Београд у најбољем светлу".
Директорка Музеја афричке уметности Марија Алексић, рекла је у пригодном говору како Београд има привилегију да буде домаћин драгоцене збирке "Печар" од око две хиљаде предмета, која је, у овом делу света, јединствена.
"Брачни пар Печар је током више од 20 година дипломатске и културне активности открио Африку као Terra инцогнита, сакупљао дотле махом непознато и неистражено уметничко благо", рекла је Алексић.
Општи поглед на културну историју Африке и света сведочи о напорима да се културни идентитет афричких народа укључи у борбу за национално ослобађање и укупни друштвени развитак, каже она.
"Музеј афричке уметности методолошки уверљиво показује да Србија одавно, и пре него што је доспела у епицентар мигрантске кризе, мешање народа третира као акт културе али и чин људскости,а то се најбоље видело на нашој недавној изложби ''Граница је затворена", истакла је.
Амбасадор Либије Таџури Шради Раџури, присуствовао је свечаности у име афричких земаља рекавши да је оснивање овог музеја јасан знак афричко-српских односа .
ПРИМЉЕН У БЕОГРАДСКИ ИНСТИТУТ: Славном српском глумцу се ПОГОРОШАЛО здравствено стање!
"Поносимо се афричко-српским односима и то не само данас, с обзиром да су у питању дугогодушњи одноши који датирају из времена бивше Југославије, већ имајући у виду да су ти односи доживели значајан развој и у ери Републике Србије, и желимо и даљи напредак и просперитет", поручио је Шради Раџури.
Вечерас ће у Музеју афричке уметности бити отворена изложба "Nyimpa кот ндзидзи - Човек не може опстати сам".
На свечаности је приказан и филм "Првих 40 година МАУ", режисера Миодрага Бобића али и додељене захвалнице институцијама и појединцима за дугогодишњу подршку програмима Музеја.
Између осталих, захвланицу је примио Секретаријат за културу, Секретаријат за омладину и спорт, Општина Савски венац и други.