НАЈБОЉЕ КЊИЖЕВНО ДЕЛО У ПОСЛЕДЊИХ 50 ГОДИНА: Златни Букер за Енглеског пацијента! (ФОТО)
Ко чека, дочека!
Први пут у историји Букерове награде, додељен је Златни Букер роману "Енглески пацијент" канадског писца Мајкла Ондачија. Добитник награде је званично објављен у недељу на затварању 50. Фестивала Мен Букер у Лондону. Ондачијеву књигу је публика прогласила за најбоље књижевно дело у последњих 50 година.
Удружење Адлигат спасило део порушене куће Ђуре Јакшића у Крагујевцу (ФОТО)
Ни краљица им није одолела: Мадона на сцени са Мигосима након што су спот снимили у њеној кући!
Претходне победнике, њих 51, бирао је посебно састављени жири од пет чланова који су прочитали романе из читаве историје Букерових победника, и изабрали најбоље за сваку деценију, а онда су ти одабрани били предложени на веб-сајту Мен Букер како би публика током неколико месеци могла да гласа за најбољи.
Судије су биле Роберт Макрам, који је за најбољу књигу из седамдесетих година изабрао "У слободној држави" В. С. Најпола, затим Лем Сисеј, који је за најбољу књигу из осамдесетих година изабрао "Месечев тигар" Пенелопи Лајвли; Камила Шамси, чији је фаворит за деведесете био "Енглески пацијент", Сајмон Мајо, који је изабрао роман Хилари Мантел "Вучје легло" за двехиљадите и Холи Макниш, која је за последњу декаду изабрала роман Џорџа Саундерса "Линколн у Барду".
Током преноса јучерашње церемоније, Камила Шамси је образложила зашто је изабрала "Енглеског пацијента" за победника деведесетих, након чега је прочитан одломак из дела, а онда је аутору додељен златни трофеј:
Срушена кућа у којој је живео и стварао Ђура Јакшић
ЊИХОВА СУДБИНА ЈЕ ЈОШ УВЕК НЕИЗВЕСНА! Графички колектив се СЕЛИ у галерију "Прогрес"?
- Енглески пацијент је један од оних ретких романа који се увуку под кожу и захтевају да му се повремено враћате и поново га ишчитавате, награђујући вас сваки пут новим изненађењем и ужитком. пише у образложењу одлуке. У њему се маестрално прожимају епско и интимно - час гледате у непрегледно пространство пустиње, час у медицинску сестру која полаже шљиву у уста свог пацијента. Ти тренуци се преламају у мислима, док читамо те редове, и крећу се између великих тема - рата, лојалности, љубави - претачући се у описе односа између јунака. Роман је сложене структуре, прелепо написан, с хуманошћу која плени на свакој страници.
Ондачијева машта не познаје границе, и носи нас од Каира до Италије, у Индију, Енглеску и Канаду - преко пустиња, у виле и дубоко у земљу разровану бомбама. Пратећи га на том путу, заљубљујемо се у његове јунаке, живимо њихове радости и тугујемо њихове боли. Ретки су романи који могу да се похвале тиме да су оплемењујући. Овај је управо такав".
У овом лирском роману Мајкла Ондачија путеви четири сломљена бића укрштају се крајем Другог светског рата у напуштеној италијанској вили. Болничарка Хана, ојађена свеприсутном смрћу, опсесивно негује свог последњег преживелог пацијента. Осакаћени лопов Каравађо покушава поново да пронађе себе. Повучени индијски минер Кип тражи скривене бомбе у пределима где ништа није безбедно.
СЈАЈНЕ ВЕСТИ! Глумци серије Веселе седамдесете желе да сниме ФИЛМ! (ВИДЕО)
Свакога од њих на различит начин опседа тајанствени енглески пацијент који, изгорео до унакажености, лежи у соби на спрату сам са својим успоменама. Кроз целу причу провејавају сећања тог безименог човека - на забрањену љубав, пламену страст и рушилачки гнев - а тајне које ће се разоткрити заувек ће променити све ликове.
ХАРВИ ВАЈНСТИН БАНКРОТИРАО! Новац од ПРОДАЈЕ СТУДИЈА иде за ХОНОРАРЕ холивудских ЗВЕЗДА!