Отворен легат књижевника и агронома Добрила Ненадића у Ариљу
Добрило Ненадић је Србију задужио и са књижевним и са агрономским делом: Његов роман „Доротеј“, по којем је 1981. године снимљен истоимени филм, један је од најбољих и најчитанијих историјских романа модерне српске књижевности, продат у више од 200.000 примерака.
Легат књижевника и агронома Добрила Ненадића (1940-2019) отворен је данас у Инфо центру Спортско-туристичког центра Ариље у присуству гостију и мештана поводом Дана општине и славе Светог Ахилија.
Легат је прошле године супруга књижевника Петкана Ненадић поклонила Музеју српске књижевности Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“, чији је Добрило био члан. У договору са Општином Ариље Удружење Адлигат је одлучило да легат трајно буде смештен у родном граду књижевника, чији је био и једини почасни грађанин, у самом центру града у непосредној близини цркве Светог Ахилија и места у којем је Ненадић живео, те је у плану да постане једна од главних туристичких атракција овог града.
Добрило Ненадић је Србију задужио и са књижевним и са агрономским делом: Његов роман „Доротеј“, по којем је 1981. године снимљен истоимени филм, један је од најбољих и најчитанијих историјских романа модерне српске књижевности, продат у више од 200.000 примерака. Међутим, Ненадић је такође осмислио метод, систем и организацију узгајања малина, захваљујући чему су остварени светски рекорди у приносима. Ненадић је отац модерне производње српске малине и најзаслужнији је за њен успех, што је радио бесплатно, са јединим циљем да помогне свом крају и народу.
„Мој Добрило је сада пронашао нови дом, у Адлигату, који је волео, чији је члан био, и у Ариљу, за које је целим животом био везан. Добрило је још за живота слао књиге и своје личне предмете за своју збирку у овом удружењу, чијем се раду и постигнућима дивио. С обзиром на то да је мој Добрило најзначајнији књижевник из ариљског краја, почасни грађанин овог града, драго ми је да је Адлигат отворио свој огранак у Ариљу и пронашао заједничко решење са Општином да легат буде овде смештен и доступан јавности. Искрено сам захвална Удружењу Адлигат на великој помоћи на осмишљавању легата, на помоћи коју су пружили за преузимање и стручну обраду материјала. Срећна сам што ће легат сада бити понос Србије, Адлигата, али нарочито и целог ариљског краја“, каже Петкана Ненадић, супруга покојног Добрила Ненадића.
Ненадић је освојио бројна књижевна признања: награду Народне библиотеке Србије за најчитанију књигу за роман „Доротеј”, као и за роман „Деспот и жртва“, који је такође добио и награду „Меша Селимовић“, Просветину награду и награду Златни бестселер. Његов роман „Брајан” добио је "Рачанску повељу", "Светозара Ћоровића" добио је за роман Победници, "Бору Станковића" за роман "Мрзовоља кнеза Бизмарка". Ненадић је добио и награду Библиос за укупно стваралаштво, као и Повељу за животно дело Удружења књижевника Србије и многа друга признања.
Добитник је и Ордена рада са сребрним венцем, као и Плакете конгреса воћара као инжењер агрономије.
На свечаном отварању говорили су Петкана Ненадић, супруга књижевника, Јована Трајковић, представница Адлигата која је уједно спроводи стручну обраду легата, председник општине Ариље Предраг Маслар, председнисца Скупштине општине Миљана Аћимовић Стефановић и директор Спортско-туристичког центра Ариље Саша Луковић.
За легат су преузети Ненадићева дневна соба која се налазила у селу Вигоште, као и његов писаћи сто, целокупна архива и преписка са другим значајним књижевницима, оригинали свих награда које је примио, више од хиљаду књига из његове библиотеке као и све књиге са посветама које је добијао током више деценија“, каже Виктор Лазић, почасни председник Адлигата и истиче да је нарочито значајна Добрилова воћарска библиотека и архива, која је такође, у потпуности, преузета за легат.