Убиство двадесеторо деце које је пало у заборав: Погледајте шта је тема романа који је добио 70. НИН-ову награду
Наметање питања шта је истина и да ли писање има смисла.
Стево Грабовац са романом "Послије забаве" (Имприматур) добитник је 70. НИН-ове награде.
Роман о оцу, роман о злочину, роман о породици, роман о пријатељству, роман о одрастању, тотални роман, наводи се у издавачкој кући "Имприматур".
"Говорио је 11 страних језика, а народ није знао да чита, имао је пуно посла" Отворена изложба "Доситејев долазак у Београд"
Тагор посетио Београд, Андрићево писмо открива непријатељски став, а погледајте какве речи му је посветио Николај Велимировић
"Смрт долази као круна живљења" Десет цитата Горана Петровића
Роман "Послије забаве" почиње реченицом: "Прича коју желим да испричам говори о једном ужасном злочину.’ И око ње се, као кругови на води, шире судбине ликова који су посредно или непосредно повезани са самим злочином.“
- Злочин који се помиње односи се на убиства око двадесеторо ромске дјеце у околини Босанског Брода, некад у љето хиљаду деветсто деведесет друге. Иако се ово десило током рата у Босни и Херцеговини, сама убиства нису имала никакве везе са вјерским и другим разлозима због којих се, наводно, ратовало, већ су почињена из просте економске рачунице – ради илегалне трговине људским органима. Овај догађај врло брзо је пао у заборав, јер није био интересантан ни једној од три бивше зараћене стране, а вјероватно и због неких "виших", обичним смртницима недокучивих разлога. Ипак, роман се не бави самим истраживачким процесом коме је циљ да се дође до неке истине, можда више поставља питање – "шта је истина", бави се немоћима писања, уопштено питањем смисла писања о таквим стварима, када тој дјеци покушава дати људска лица која су одавно изгубили - испричао је о роману Стево Грабовац за НИН.
Он је објаснио зашто се приповедач зове исто као он.
- Зове се тако јер нас обојицу опсједају иста питања и исти кошмари, а сасвим је свеједно да ли ће га читалац у потпуности поистовјетити са мном или неће, заправо говори о својим покушајима писања и колико га је то као проклетство пратило кроз живот. Он је неуспјешни писац из провинције који покушава да реконструише личну историју свог покојног оца, иако о њој не зна готово ништа. Чини то због тога јер је и његов отац као и он сам, био писац у покушају, генетски или судбински – то је његов завјет који не може да испуни, а осим тога, управо је његов отац особа која је непосредно покренула лавину самих догађаја који су водили ка открићу злочина поменутог у књизи - испричао је аутор.
Стево Грабовац (Славонски Брод, 1978) објавио је збирку песама "Станица непостојећих возова" 2007. године, а његов први роман "Мулат албино комарац" нашао се 2019. у најужем избору за НИН-ову награду. Живи и ради у Бањалуци.
Подсетимо, у најужем избору за НИН-ову награду су: Владимир Пиштало „Песма о три света“ (Агора), Стево Грабовац „Послије забаве“ (Имприматур), Владан Матијевић „Пакрац“ (Лагуна), Срђан Срдић „Аутосекција“ (Партизанска књига) и Љубомир Кораћевић „У земљи Фрање Јосифа“ (Књижевна општина Вршац).
Жири који чине Милена Ђорђијевић, Жарка Свирчев, Виолета Стојменовић, Тамара Митровић и Горан Коруновић (председник) данас око поднева саопштио је име 70. добитника НИН-ове награде.
Обележавање 70. годишњице НИН-ове награде прати узбудљива вест - књиге које су у најужем избору за роман године сада су доступне у аудио формату на званичном сајту nin.rs.
Упознајте се са фаворитима за овогодишњу НИН-ову награду и слушајте романе, које за вас чита глас генерисан АИ технологијом. За више информација и уживање у овој јединственој књижевној искуству, посетите секцију "Аудио романи" на sajtu nin.rs.
Србија Данас/НИН