ПРЕЖИВЕО ЈЕ ПАКАО: Видео је смрт МИЛИОН људи, па је одлучио да напише БАЈКУ (ВИДЕО)
Проклет био рат.
Смрт милион људи инспирисала га је да напише најпознатије дело
На данашњи дан пре 126 година родио се писац Џон Роналд Руел Толкин. Енглез по националности, језику и васпитању и Немац по пореклу, Толкин се родио на територији данашње Јужноафричке Републике.
Овај бриљантни лингвиста и професор широј јавности је познатији као писац дела попут трилогије "Господара прстенова", "Хобита" и "Силмарилиона".
Толкин је годинама предавао енглески језик и културу на Оксфорду, језике попут синдаринског и квенијског смишљао је како би му “ум остао бритак”, а на изумрлом готском језику написао је "BagmÄ“ BlomÄ". Још као дете с пријатељима је основао клуб у ком су кришом пили чај у школској библиотеци и измишљали језике и учили есперанто и латински.
Од сигурне смрти спасила га је болест. Када је 1914. године Велика Британија ушла у Први светски рат Толкин је осрамотио родбину јер се није одмах пријавио у војску.
“Тешко је било бити момак велике маште, али мало физичке храбрости и снаге”, рекао је касније.
Међутим, Толкин се касније јавио у војску и послат је на ратиште у Француску. Тамо је прошао кроз битку на Соми, битку с највећим губицима у Првом светском рату.
Погинуло је 415.000 Британаца, 195.000 Француза и преко 500.000 Немаца. Толкин је тамо изгубио неколико пријатеља и једини из свог друштва тада је извукао живу главу. Добио је грозницу коју преносе ваши, због чега се вратио кући где се скоро годину дана опорављао.
Своја искуства с ратом, крвљу и смрћу преточио је у своје писање. Мочваре у којима је газио по лешевима пријатеља и непријатеља постале су црне мочваре кроз које се провлаче његови јунаци, хобити Фродо и Сем на путу до Мордора, провлачећи се између опасности.
Причу "Берен и Лутијен" написао је као својеврсни покушај да се издигне из црнила рата, а на његовом гробу и гробу његове обожаване супруге Едит испод њихових имена пише управо Берен и Лутијен.
“Није ме инспирисао Други светски рат. Већ онај Први, због ког су до 1918. сви моји пријатељи били мртви”, рекао је једном приликом Толкин.
Издржљивост и храброст обичног војника у рововима преточио је у ликове наизглед просечних хобита који, на крају, спасавају Средњу земљу у трилогији "Господар прстенова".
Толкин је током Другог светског рата помагао лингвистима који су се бавили дешифровањем порука, а о његовој мржњи према рату често су причала и његова деца.
Толкин је, кажу, увек говорио да пише из хобија. Себе је првенствено сматрао лингвистом и ратним ветераном. Његов близак пријатељ, писац К. С. Луис предложио га је и за Нобелову награду за књижевност, али то Толкина није много интересовало.
Чак је понекад и тврдио да не разуме да његова дела имају тако ватрене обожаваоце и да сумња да ико његове књиге уопште разуме.
Након педесет година брака умрла је његова супруга, а Толкин је унуцима причао како ће и он ускоро отићи јер “Берен не може без своје Лутијен”.
Преминуо је непуне две године касније. 1973. редитељ Питер Џексон је према "Хобиту" и "Господару прстенова" снимио шест филмова.