РАЗОРНА СРПСКА ЉУБОМОРА ПОКВАРИЛА ЈОЈ ЈЕ СВЕ: Због ОВОГА је Милена Дравић ПОЦЕПАЛА НАЈПРЕСТИЖНИЈУ награду
Ужас!
Могла је Милена Дравић да одглуми све, од партизанке са пушком, госпође министарке, шизофрене мајке са ћеркама на мору до усамљене жене у паланачкој средини у филму "Посебан третман" Горана Паскаљевића. Управо је за ову ролу 1980. године добила награду за споредну женску улогу чувеном Кану.
- И тамо, на Кроазети, отворила су се широм врата светског филма Милени Дравић. Сви смо били поносни на њу када је изашла на бину канског Гранд палеа да прими награду за најбољу женску епизодну улогу. Ниједна наша глумица није имала ту част пре Милене, а богами ни до данас. Захвалила се жирију, предвођеном Кирком Дагласом, скромним речима, скоро да се стидела што у руци држи једно од највећих светских признања које филмска глумица може да освоји за свој рад - написао је о Милени и њеном успеху у Кану Паскаљевић.
СТВАРНОСТ ЈЕ ПОСТАЛА ЦРЊА! Појавила се реклама за 6. сезону серије "Блацк Mirror" - иако не постоји!
КУЛТНА ИКОНА ЧИЈА ЈЕ СМРТ ОСТАЛА ПОД ВЕЛОМ ТАЈНЕ: Да је жива, Мерилин Монро би данас имала 94 године
ПРИЧЕ ИЗ ПРОШЛОСТИ ИСКАЗАНЕ КРОЗ СТИХОВЕ: Упознајте младу кантауторку Ивану Лукић
Како каже редитељ, Милена је била скромна, али и поред тога, разорна српска љубомора по повратку у Београд покварила јој је заслужено славље.
- Јавно је поцепала своју Канску диплому, али не као чин беса, већ да би свима показала како јој награда не значи више од сопственог мира, без кога је немогуће посветити се до краја свом послу. А у том послу је била и остала најбоља. Једноставно - најбоља! - открио је редитељ филма "Посебан третман" који је дигитално рестаурисан и биће приказан 6. јуна.
Дигитално рестаурисана верзија филма ће бити представљена у преносу уживо од 19 часова на Фејсбук страницама Југословенске кинотеке и Вип мобиле, где ће публика моћи да ужива у бољем квалитету слике и звука остварења које је своју премијеру имало на фестивалу у Кану, пре тачно четири деценије.
Црнохуморну социјалну драму, према сценарију Душана Ковачевића, маестрално је оживела плејада српског глумишта: Љуба Тадић, Милена Дравић, Данило Бата Стојковић, Душица Жегарац, Петар Краљ, Милан Срдоч, Радмила Живковић, Бора Тодоровић, Павле Вуисић и Владан Живковић. Атрактивна и метафорична прича о ауторитарном доктору и његовим пацијентима, принудно леченим алкохоличарима, снимљена је у продукцији Центар филма и компаније Дан Тана Продуцтионс. Уз велики број награда на југословенским фестивалима, филм је 1981. био номинован за награду Златни глобус у категорији најбољи филм ван енглеског говорног подручја (страни филм), а Милена Дравић је у Кану добила награду за најбољу женску епизодну улогу.
Пројекат Вип Кинотека започет је враћањем старог сјаја култном филму ''Ко то тамо пева“ Слободана Шијана, у децембру 2017. године а током ове године, због пандемије, премијере су пребачене на online.
ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА ЉУБИТЕЉЕ УМЕТНОСТИ: Народно позориште НАСТАВЉА СА РАДОМ, ово су ТРИ НАЧИНА да рефундирате улазнице
ХОДАЈУЋА ЛЕГЕНДА: Клинт Иствуд данас слави 90. рођендан, али ни не помишља на пензију
Српске библиотеке на европском порталу креативних индустрија ЦреативесУните
ТРИ НАГРАДЕ за кратки играни студентски филм "МИ СМО ВИДЕЛИ ЛЕТО" у САД