ТИХОМИР СТАНИЋ: Припремам серију о Иву Андрићу
Често истиче да напамет зна део романа "На Дрини ћуприја".
Прослављени глумац Тихомир Станић који у популарној серији "Убице мог оца" игра начелника полиције Марјановића, недавно је у интервјуу најавио биографску серију о славном великану Иви Андрићу.
Глумац, иначе, већ годинама често говори пред пугликом одломке из Андрићевог романа "На Дрини ћуприја".
КРВАВА И ТУЖНА ПРИЧА: Он ће бити звезда новог филма Квентина Тарантина! (ФОТО)
- Последњи пут сам говорио једно пола сата на свечаности у САНУ на симпозијуму о Иву Андрићу. Пре тога сам говорио у Малмеу, у Ротердаму, у Амстердаму, а говорим у разним селима. У Ариљу сам говорио у сеоским школама, по Косову сам говорио деци - буде петнаестак деце, колико их има и ко хоће да слуша. Говорим у разним ситуацијама, ако неко има времена да слуша, могу то да говорим и у кафани и овде код вас у емисији, било где. Скоро 16, 17 година то радим, и мислим да ће ми то помоћи у намери да иницирам и снимим једну биографску серију о Иви Андрићу. Сад се припремамо, а понудићемо и већ смо понудили Радио-телевизији Србије да можда за годину-две направимо једну класичну биографску серију о животу нашег јединог нобеловца. Можда би било занимљиво да обухватимо период од 1939. године, кад је отишао за посланика код Хитлера, па до смрти.
Станић често истиче да роман „На Дрини ћуприја“ делом зна напамет, а ево како је одговорио на питање шта га је навело да крене са учењем Андрићевих реченица, с обзиром да то није било за потребе неког пројекта:
- „Некада давно, давно у једној земљи живљаше…“ Био сам у Бањалуци, радио сам представу 1998, 1999. године и тамо сам упознао госпођу Виду Грандић, која је била директор Банског двора, иначе пријатељица са факултета мог тадашњег управника Љубомира Муција Драшкића. Она је предложила да доведемо највеће српске глумце тамо. Направили смо неку конструкцију. Ја сам био председник Савеза драмских уметника Србије и онда смо звали Миру Ступицу, Љубу Тадића, Петра Краља, Стеву Жигона, Миру Бањац да тамо имају своје вече. Све се то догађало у једној предивној сали Банског двора. Рекла је да и ја спремим нешто, на пример „На Дрини ћуприја“ Иве Андрића. Дуго сам тражио делове, како, шта, куда и једном приликом, стицајем околности, доктор Љиљана Мркић Поповић, која је професор на ФДУ, и ја смо се договорили да то урадимо заједно. Месецима смо радили. Знам датум — 17. април 2001. године, била је годишњица смрти мога оца. Он је био сеоски учитељ, а он је желео да било ко од његових пет синова постане учитељ, наставник. Нико му ту жељу није испунио и онда сам помислио, можда бих ја могао да идем по школама и говорим деци тај роман. Тог 17. априла, кад смо заказали премијеру у Бањалуци, у „Атељеу 212“ је заказана представа „Дивљи мед“, и нисам могао да одиграм то у Бањалуци, него сам у 10 сати пре подне, у Андрићевој задужбини за службенике и запослене тамо, за њих четири даме одиграо премијерно ту представу, а два дана касније и у Бањалуци - испричао је Станић гостујући у интернет емисији "Балкан Инфо".