ТРИБИНА: Визуелне уметности и културна политика И – Креирање места за нове актере на сцени
Уторак, 24. новембар 2020. у 18:00 - Клуб Дома омладине Београда
Глобални УНЕСКО извештај Ре|Схапинг Цултурал Полициес (2018) указује да широм света расте неизвесност радног и социјалног статуса визуелних уметница и уметника. Чак и у срединама где је тржиште уметности развијено, због велике конкурентности тешко је обезбедити континуитет покровитељства галериста. Отуд економску стабилност велики број уметница и уметника остварује кроз послове у другим (не-уметничким) областима, или ослањајући се на запослене партнере и наслеђену имовину. Проблем економскене одрживости професије уметника у Србији је додатно условљен лошим кадровским политикама. На уметничким факултетима, којих је све више, расте број дипломираних уметника, што само малом броју омогућава развој професионалне каријере.
Истовремено на домаћој сцени отварају се нове могућности за унапређење услова за професионални рад: крајем прошле године, чланови и чланице Удружења ликовних уметника Србије су изабрали ново руководство, које чине углавном уметници млађе и средње генерације, ангажовани у новом покушају остваривања суштинских промена у раду овог репрезентативног удружења; на мапи излагачких простора Београда отварају се нови галеријски простори с фокусом на уметничку продукцију нових уметница и уметника у пољу; заједничким напорима младих покренуте су нове инцијативе попут Wrong бијенала, Бијенала младих и Вождовачке галерије и др.
У оквиру прве трибине циклуса Уметничке сцене покушаћемо да ситуирамо активност младих, као нових уметника у пољу, у односу на доминантну културну политику, али и друге јавне политике које обликују данашње друштво. Трибина се реализује у оквиру циклуса Уметничке сцене који заједно реализују УНЕСЦО Катедра за културну политику и менаџмент Универзитета уметности у Београду и Дом омладине Београда. Циклус упознаје младе људе с начином функционисања културног система и четири сцене савремене уметности у Србији: филмска, музичка, сцена извођачких и визуелних уметности. Свакој уметничкој сцени су посвећене по две трибине. У оквиру прве, разговара се о питањима везаним за стваралаштво: које су актуелне уметничке праксе и шта су основни трендови на сцени, како се вреднују дела и акције, ко су главни актери и водеће институције, како се доносе одлуке, како се финансира уметничка продукција, које професије функсионишу, како се уметници и други професионалци позиционирају, шта су могући стратешки правци развоја сцене. У оквиру друге трибине, разматра се тема учешћа младих, од питања које су постојеће културне потребе младих, и у којој мери се продукција и културна понуда обликује у складу с тим потребама; у којој мери млади учествују у у процесу креирања уметничких и културних програма, као и у процесу доношења одлука који се односи на развој сцене о којој је реч.
Циклус трибина: Уметничке сцене у Србији
Огранизација: Дом омладине Београда и УНЕСКО катедра за културну политику и менаџмент, мастер студијског програма Универзитета уметности у Београду и Универзитета Лион 2, Француска.
Учествују:
Милица Ивић, Матријаршија/ Ново Доба/ Фијук сајам
Јована Васић, визуелна уметница и докторанткиња теорије уметности на Универзитету уметности у Београду
Нина Mihalljinac, доценткиња на Факултету драмских уметности у Београду, руководитељка УНЕСЦО катедре за културну политику и менаџмент
Модератор: Милан Ђорђевић, визуелни уметник и докторанд ФДУ