У Галерији САНУ отворена изложба "Градина на Јелици"
Изложба ће бити отворена до 21. маја.
Изложба "Градина на Јелици. Утврђени центар у Илирику ВИ века и вишеслојно археолошко налазиште" археолога проф. др Михаила Милинковића отворена је синоћ у Галерији Српске академије наука и уметности.
Изложбу су приредили Галерија САНУ и Народни музеј Чачак, уз подршку Општине Лучани, а првобитно је иницирана у чачанском музеју 2014. године поводом обележавања 30 година истраживања на локалитету Градина.
АРСЕНАЛ ФЕСТ 07: Ана Поповић и Дуб FX стижу у Крагујевац (ФОТО)
Пред београдском публиком је 507 експоната углавном из фонда Народног музеја у Чачку, али и Архива САНУ, који су груписани хронолошки, тематски и према намени - од оних везаних за историјат истраживања, до налаза праисторијског, римског, рановизантијског и раносредњовековног периода. Обраћајући се присутнима у Галерији САНУ, аутор изложбе и руководилац истраживања на локалитету Градина већ 33 године рекао је да је реконструкција прошлости све више у рукама археологије, што показују и изложени експонати.
- То су на први поглед неми сведоци, али они у тој својој особини су изузетно објективни. Градина је у научном смислу оправдала сва средства уложена у њено истраживање и њен научни значај до сада није доведен у питање - приметио је Милинковић, поменувши да би било јако лепо и корисно ако би се та територија на 10 минута од магистралних путева са нетакнутом природом претворила у археолошки парк.
Директорка Народног музеја у Чачку Делфина Рајић истакла је да "достојанствени неми сведоци давне прошлости казују, подсећају и опомињу да чувамо сећање и спомен предака који су давно пре нас ходали овим шаром". Она је казала да Народни музеј у Чацку већ деценијама истрајава у племенитој мисију да ту непроцењиву културну баштину сачува од пропадања и заборава, да је чачански крај добио значајно археолошко налазиште, познато у земљи, али и свету, које ће, нада се, у догледно време постати археолошки парк.
Изложба графика литванске уметнице Ирме Балакаускаите
- Локалитети попут Градине представљају кључ за даље археолошка проучавања касне антике и раног средњег века и то не само на нашим просторима и управо због тога ова изложба представља својеврстан водич кроз древну прошлост - рекла је Рајић.
Изложбу је отворио дописни члан САНУ Миодраг Марковић констатујући да је вишедеценијски предан рад на терену донео налазе који значајно помажу да се боље разуме и расветли живот људи који су становали у западном делу данашње централне Србије од праисторијског до раносредњовековног периода.
- Пажљиво пробран и систематизован изложени материјал - праисторијски налази, остаци рановизантијске архитектонске пластике и живописа, култни предмети, новац и епиграфски споменици, разноврсне алатке, привући ће, уверен сам, велику пажњу како широке публике, тако и стручних кругова - истакао је Марковић.
Изложени су предмети свакодневне употребе (покућство, алат, лични прибор, накит, новац), камена пластика из остатака базилика или из профаних грађевина, заједно са код нас ретким сачуваним остацима црквеног живописа из 6. века, као и са реконструисаним амфорама и другим керамичким посудама.