У историји интелектуалци су из ложе гледали борбе људи и животиња, а данас се они боре са животињама
Разговор Гауса, Ивањиа и Вегела на 62. Београдском сајму књига.
Карл Маркус Гаус, немачки писац старије генерације чији су родитељи пореклом из Баната, а он се родио у Аустрији 1954. године, разговарао је јуче на штанду "Четири земље један језик" о темама којима се бавио у књизи "Европски алфабет" објављене 2009.
С њим су разговарали Иван Ивањи и Ласло Вегел покушавајући да нађу одговор на неколико виталних тема везаних за Европу. На питање шта се у Европи сматра домовином, Гаус је одговорио да је он патриота, али без домовине зато што се не осећа ни Југословеном, што су му били родитељи, ни Немцем, већ припадником Централне Европе која политички не постоји. Он сматра да је “осуђен” да буде Европејац.
То је био повод да се постави питање да ли постоји Европејац с обзиром да је Европа у последње време показала да није искључено да се распадне, односно да се распарча на појединачне државе и нестане Европске уније.
Вегел је казао да ако домовина значи Панонска низија, онда он има домовину, ако значи Југославија, онда је имао домовину и додао да себе сматра "бездомовским локалпатритом" који је "осуђен да му Европа буде домовина".
Гаус је констатовао да возом треба више времена да се стигне од Беча до Прага него пре 70 година, а Аустријанцу није лако да дође ни до Београда, али наглашава да не жели то да посматра из "политичкопесимистичке перспективе".
Вегел се надовезао да треба побољшати саобраћајну инфраструктуру, али и приметио да се у региону “праве зидови, при чему не мисли само на "жицу на граници са Мађарском".
- Еволуирају националне државе у целом региону. Не крећемно се у правцу коме смо се надали након пада Берлинског зида. Изгледа да ћемо имати брзе пруге и спорост мишљења и духа - упозорио је Вегел.
На примедбу Ивањија да се српски и албански криминалци и мафијаши одлично слажу и да никад нису постојали национални проблеми када је шверц у питању, Гаусов коментар је био да Европом владају тајкуни, мафијаши, корпорације и да су сви они против рата, али истовремено стално подржавају осећај тензије и присуство страха од могућег сукоба да би најшире масе држали у покорности и натерали их да живе у сталном страху.
Вегел је приметио да мафије постоје у свим државама, али да је проблем када је држава слаба и попушта пред есктремизмом и популизмом.
На питање шта се заиста подразумева под Европом, да ли су то још увек Библија, грачка филозофијиа или римско право њена основа, Гаус је упозорио да не постоји европско јединство осим отпора према мигрантима. "Ту смо сложни", рекао је он.
Гаус је приметио да не би волео да Европа постане супермоћна сила јер то би значило да би житељи Европе постали супербогати робови под сталним страхом од могућег рата. Вегел примећује да се између европског јединства с једне стране и националних држава с друге, све више нагиње ка овом другом и да ту нису проблем интелектуалци већ народ.
- Ми интелектуалци треба да напустимо ту романтичну слику народа јер источноевропски народ је на путу да прави велике грешке - сматра Вегел.
Саговорници су се дотакли и данашњих амбасадора, те је тако Ивањи подсетио да су некада значајни интелектуалци били на тој функцији попут Иве Андрића, приметивши да су данас на том месту "службеници". Вегел је рекао да да се данас у време информационих технологија из Беча може пратити шта се дешава у Србији и да се мења улога амабасада које више постају "велики културолошки излог". Он је уверен да ће за амбасадоре у будуће сви више бити постављани интелектуалци него политичари.
- Ками је рекао: Пре 100 година интелектуалци су из ложе гледали борбе људи и животиња у арени. Данас ми више нисмо у ложи, него у арени и боримо се са животињама. Видећемо да ли ћемо преварити животиње - казао је Вегел.