УНИКАТНА ИЗЛОЖБА У ГАЛЕРИЈИ МАТИЦЕ СРПСКЕ ОТВОРЕНА И ВИРТУЕЛНО
Врхунска дела бечке Галерије Белведере први пут у Србији
У Галерији Матице српске, у четвртак 18. новембра 2021. године, одржана је конференција за новинаре поводом сарадње и партнерства UNIQA осигурања и Галерије Матице српске на реализацији изложбе Живот – Сан – Смрт. Европски оквири српског симболизма. У оквиру изложбе која је премијерно на једном месту окупила 77 дела водећих уметника европског и српског симболизма из домаћих и европских музејских колекција и приватног власништва, UNIQA је осигурала да у Србији први пут буду представљена дела из чувене Галерије Белведере у Бечу. Такође, захваљујући подршци UNIQA осигурња урађена је и виртуелна поставка изложбе, чиме је поклоницима уметности из целог света омогућено да виде ремек-дела српске и европске културне баштине.
Присутним представницима медија обратила се др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске истичући да су „Богатсво и разноврсност изложбених програма, залагања за очувањем и представљањем културног наслеђа у складу са актуелним кретањима у музејској струци, допринела да из пројекта у пројекат Галерија Матице српске проширује своја партнерства са привредним сектором. Драго нам је да смо у реализацији изложбе Живот–Сан–Смрт. Европски оквири српског симболизма остварили сарадњу са UNIQA осигурањем. Разменом знања и прожимањем делатности успели смо да сагледамо и представимо особености српског симболизма и повежемо га са европским примерима.
Захваљујући овом партнерству публика је у прилици да први пут види дела европских великана симболизма у дијалогу са домаћим ствараоцима, чиме је пружена јединствена могућност за сагледавањем ширих оквира симболизма. Заједничким залагањем начинили смо не само национални, већ и велики интернационални искорак.” Док је Соња Марић, директорка Бренда и комуникација UNIQA осигурања указала да: „Уметност и осигурање спаја нераскидива нит јер за нас, осигурати значи сачувати. Друштвену одговорност UNIQA осигурања рефлектује опредељеност очувања непроцењивих уметничких дела за будуће генерације. Са вишедеценијским искуством у осигурању уметничких дела широм света, UNIQA је осигурала да поклоници уметности у Србији први пут виде и пет дела изузетне вредности из величанствене ризнице Галерије Белведере. Посебан печат представља виртуелна поставка која осигурава да уникатна изложба у Галерији Матице српске оде у свет, да величанствена свевременска дела европског симболизма, први пут сабрана на једном месту, виде и поклоници уметности са свих меридијана. Поносни смо што дугогодишњу подршку култури у Србији крунишемо отварањем новог поглавља, заједно са Галеријом Матице српске и Галеријом Белведаре из Беча, постојбином UNIQA осигурања чији су клијенти најпознатији музеји, галерије, аукцијске куће и приватни колекционари широм света.”
Током трајања изложбе публика ће у Галерији Матице српске, али и у виртуелном простору, поред дела водећих представника европског сумболизма из Галерије Белведере у Бечу, попут Франца Штука, Адолфа Хиреми-Хиршла, Лудвига фон Хофмана, Рудолф Јетмара и Едуарда Вајта, имати могућност да упозна и репрезентативна остварења националних уметника из других музеја и приватних колекција. Захваљући великом броју изложених уметничких дела створена је могућност да се паралелно сагледају дела европских и националних уметника, и тиме још једном потврди да је српска ликовна уметност интегрални део европске уметности и културе. Кроз девет целина Живот и Смрт, Тајни свет снова, Преиспитивање сопства, Индивидуална религија и нова спиритуалност, У потрази за митом, Пантеистичка визија света, Фатална жена, Универзално страдање и Национална митологија створен је исказ о кључним тематским опредељењима и уметничким дометима српског симболизма у европским оквирима.
Изложба Живот – Сан – Смрт. Европски оквири српског симболизма је реализована у сарадњи две најстарије националне музејске установе – Галерије Матице српске и Народног музеја у Београду. У заједништву својих научних знања и музејских искустава изложбу и истоимени каталог који је прати су осмислили и реализовали др Снежана Мишић, музејска саветница Галерије Матице српске и др Игор Борозан, професор на Одсеку за историју уметности Филозофског факултета Универзитета у Београду.
Изложба је отворена до 31. јануара 2022. године, а виртуелна тура доступна је на званичном сајту Галерије Матице српске www.galerijamaticesrpske.rs.