Вече Сејшела у Адлигату: Збирка необичних књига и предмета са далеких острва
На изложби је, поред књига, разгледница, поштанских марака, оригиналних корала и шкољки, као и сувенира, приказани и постери најлепших плажа на свету, угрожених врсти корњача и невероватних шума које због посебне климе у својим недрима чувају богат биљни и животињски свет.
Вече Сејшела и свечано отварање Збирке Сејшела одржано је у Удружењу за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат уз предавања почасног конзула Србије из престонице Викторије, др Миодрага Тодоровића, и новинарке РТС-а и глумице Стеванке Чешљаров.
„Истрага о неприлагођенима“ – нови роман Душана Микље
ХИТОВИ 19. СЛОБОДНЕ ЗОНЕ - ОД ПЕЦОЛДА ДО АЛМОДОВАРА
Пред препуном салом Адлигатовог Музеја књиге и путовања представљена је једина збирка књига, предмета, филателије и нумизматике са Сејшела у југоисточној Европи.
Из сејшелских шума у Адлигат је стигао плод најређе палме на свету, познате као коко де мер, уз одобрење министарства туризма, као и оригинални бубањ за моћу, музику која је под заштитом УНЕСК-а као нематеријално културно наслеђе, а који је поклонио амбасадор сејшелске културе, изузетно познат музичар, Виктор Патрик.
- Неколико десетина књига можда не изгледа много, али ако се зна да је креолски језик добио своје писмо тек 1992. године, да је цела држава била ненастањена и да су први житељи овде стигли тек пре нешто више од два века, онда постаје јасно колико су материјали које сада можете да видите у Београду ретки и значајни. Књиге су за ову збирку послали са посветама чланови парламента, градоначелник главног града Викторије, најзначајнији писци, сликари и музичари - каже Виктор Лазић, почасни председник Адлигата.
На изложби је, поред књига, разгледница, поштанских марака, оригиналних корала и шкољки, као и сувенира, приказани и постери најлепших плажа на свету, угрожених врсти корњача и невероватних шума које због посебне климе у својим недрима чувају богат биљни и животињски свет.
Професор Тодоровић је одржао надахнуто предавање о тридесет и пет година живота на Сејшелима, о везама Србије и удаљених острва, природи, карактеру људи, развоју државе и дипломатских односа са Југославијом и Србијом.
- Професор Тодоровић је најпознатији лекар у историји Сејшела. Од фармера до председника државе – сви су своје здравље на Сејшелима поверавали његовим прецизним српским рукама, он је један од најпознатијих Сејшелаца, а сада и власник важне клинике - каже Виктор Лазић.
- Адлигат је светско чудо, и једно од ретких места у Европи на којима је разноликост планете приказана оволиким богатством. Сејшели заслужено имају своју збирку, коју отварамо баш у октобру, месецу културе на Сејшелима - изјавио је др Миодраг Тодоровић.
Присутнима се обратио Александар Ристић, амбасадор Републике Србије у Етиопији и на Сејшелима.
Његова екселенција је истакла дипломатске везе наших држава и утицај југословенског државног протокола на развијање сејшелског дипломатског протокола.
Госпођа Стеванка Чешљаров, чланица оснивач Адлигата, пренела је своје утиске са путовања Сејшелима – одушевљење природом, различитим врстама плажа и културном разноликошћу земље.
Државна секретарка за туризам Републике Сејшели упутила је поздраве и поклоне за Адлигат које је Виктору Лазићу уручио Миодраг Тодоровић.
Сејшели су острвска држава у Индијском океану са 115 острва и стотинак хиљада становника.
Имају највиши номинални БДП по глави становника у Африци, независна су држава од 1976. године и чланица британског Комонвелта.
Бивша Југославија је била међу првим државама која је признала њихову независност, а наши људи били су заслужни за формирање дипломатске службе и протокола Сејшела, функционисање здравственог и грађевинског сектора.