ВРХУНАЦ ЦЕНЗУРЕ! Кинеске власти промениле крај ЛЕГЕНДАРНОГ филма - главни лик ухапшен и послат у ЛУДНИЦУ! (ВИДЕО)
Поента је била сасвим другачија.
Култни филм режисера Дејвида Финчера "Клуб бораца" добио је у Кини нову верзију, у којој је промењен крај, што је изазвало бес великог броја фанова.
Љубитељи култног филма у Кини приметили су да је верзија филма која је однедавно доступна на стриминг платформи "Тенцент Видео" промењена и да је у потпуности трансформисана анархистичка и антикапиталистичка порука због које је филм постао светски хит.
"ДУШКО, ГЛЕДАШ ЛИ ОВО?" Снимак голишаве и мокре Карлеуше под тушем изазвао масовне реакције! (ВИДЕО)
У завршним сценама оригиналног филма лик глумца Едварда Нортона убија свој имагинарни алтер его Тајлера Дардена, којег глуми Бред Пит, након чега проматра како зграде експлодирају, чиме сугерише да је план његовог лика да уништи модерну цивилизацију каква јесте усео. Међутим, нова кинеска верзија доноси потпуно другачији крај.
Михаило Максимовић у емисији "Између две ватре" проговорио о КАСТИНГУ ЗА ПРОСТИТУЦИЈУ, али и СТРОГИМ ПРАВИЛИМА
Приповедач (Нортон) наставља са убијањем Дардена, али сцене експлозија зграда су исечене и замењене затамњеним екраном и писаним описом завршетка филма: "Полиција је убрзо схватила цео план и ухапсила све криминалце, успешно спречивши експлозију бомбе." Такође, према овој верзији, Тајлер је послат у лудницу на лечење па је касније пуштен.
Нови крај разбеснео је бројне кинеске гледаоце, а у овом тренутку није познато да ли су промене настале на захтев кинеске владе или су их направили продуценти оригиналног филма.
"Клуб бораца на Тенцент Видеу нам говори како не само да бришу сцене, већ и додају радњу", написао је корисник на платформи "Weibo", кинеском пандану Твитеру.
Кина има нека од најрестриктивнијих правила о цензури на свету, па није реткост да холивудски студији објављују алтернативне верзије филмова како би уклонили цензорске препреке, што им отвара врата до милиона гледалаца. Тако су, на пример, у филму "Боемска рапсодија" из 2019. године у кинеској верзији избачене све сцене које се односе на сексуалност певача групе "Квин", Фредија Меркјурија.
Кинеске власти континуирано спроводе праксу "чишћења" друштва од свега оног што сматрају нездравим и неподобним, укључујући филмове, телевизију или видео игре, а покренуле су и државне мере против неморалног понашања у индустрији забаве, због чега су се на удару већ нашле неке од највећих кинеских звезда.