ЗЛАТОНОСНА НЕРА И СЕДАМ ЈЕЗЕРА: Не пропустите нову епизоду серијала "Срцем кроз равницу"
Нова епизода путописног серијала "Срцем кроз равницу" после нешто више од месец дана паузе наставља са емитовањем на каналу Балкан Трип који се налази у саставу медијске куће "Арена Channels Гроуп".
Овога пута, водитељски пар, Нина Радуловић и Славиша Чуровић приближиће нам лепоте Беле Цркве.
Откривамо како је Панонско море родило седам језера, водимо вас на једину планинску реку у равници, сазнаћете зашто је река Нера и светлост и злато и који су укуси и мириси овог града. Обићи ћемо село које има 12 кућа а пет кафана и сазнати да Србија има своје ческо село које нема продавницу али има музеј.
Зашто Стару Паланку зову Капијом историје, који је најбољи рецепт рибљег котлића, шта је потребно да би неко био добар ронилац, како функционише најпознатији камп у Србији а како изгледа школа једрења и које све скулптуре можемо видети у парку у Јасенову.
Видиковац у Белој Цркви назива Три крста, представља посебно место са ког се простире изванредан поглед на читав град али и обронке Карпата. Такође, то је место на којем се дише пуним плућима јер за ваздух у јужнобанатском округу, мештани су захвални Карпатима, са којих овај ваздух долази и чини ову климу другачијом.
Један од највећих природних украса овог дела Баната је река Нера, која представља природну границу између Србије и Румуније, Белоцрквани називају и „златоносном” и „блатоносном”. Кажу да је само између 1812. и 1817. године из ове водене лепотице испрано злата у вредности од 1.226 дуката и 51 гроша, а да су 1912. у Белу Цркву долазили и британски и немачки ловци на злато. И данас се сматра да злата у шљунку реке Нере има, али да експлоатација овог племенитог метала није исплатива. Лековито блато из Нере се више од 100 година користи у терапијске сврхе, па отуд и назив „блатоносна”. Река Нера сама себе објашњава јер на грчком језику реч Нера значи „вода”, а на хебрејском „светлост”. Има и оних који бистру и хладну Неру називају и „последњом неукроћеном војвођанском реком”, а љубитељи природе обожавају њене меандре, брзаке, лагуне, као и пешчане и шумовите плаже, по чијем ободу расту аутохтоне беле тополе и врбе. Она представља и еколошки коридор који спаја Карпате са Панонском низијом, једина је река планинског тока у Војводини.
Када су подземне воде и остаци Панонског мора напунили ископине, рођено је седам језера, које мештани и туристи воле због зеленила, пешчаних плажа и прозрачно смарагдне воде. Обишли смо Врачевгајско језеро, које има уређен камп и бунгалове, предивне плаже, као и игралишта за децу са љуљашкама и тобоганима. Нисмо пропустили да видимо и Шаранско језеро, које се сматра риболовачким рајем и ту долазе гости који воле да уживају у цвркутању птица и тишини. Такође, у близини је и језеро Шљункара, највеће је и препознатљиво је по томе што има острво и дивне увале.
У Белој Цркви и њеној околини може да се ужива и у гастрономским специјалитетима. Доказ за то је Стара Паланка, насеље на обали Дунава са дванаест кућа и пет кафана.
Стару Паланку зову и Капијом историје јер је то место где је постојао први понтонски мост на Дунаву којим је цар Трајан пребацивао трупе током освајања Дакије. То је место где је некада постојала тврђава Контра Ледерата и за коју су се борила многа царства: римско, византијско, угарско, турско, аустријско...
Посетили смо и једино село у Србији које нема продавницу али има музеј, чешко село. Представља најмање насеље у општини Бела Црква и већ више од 200 година у њему живе већином Чеси. Чешко село је једино село у Србији где Чеси живе као већина, а Бела Црква је једина општина у којој је чешки језик у званичној употреби.
Не пропустите нову епизоду емисију "Срцем кроз равницу" која се вечерас од 20х ексклузивно емитује на програму Балкан Трип телевизије.