ЗНАТЕ ЛИ ДА БЕОГРАД ИМА КРИВИ ТОРАЊ? Ево како изгледа поглед са његовог врха - 52 метара од земље (ГАЛЕРИЈА)
Престонички бисер...
Усред градске гунгуле, тамо где је слободно паркинг место суво злато, баш као и квадрат стамбеног простора, сакрио се београдски Криви торањ. И он се, онако шеретски, по "угледу" на свог старијег "брата" из Пизе, накривио током година за готово 50 центиметара у односу на само здање и темељ.
ОД МОЧВАРЕ ДО МОДЕРНОГ ВЕЛЕГРАДА: Сећате ли се како је некад изгледао Нови Београд? (ФОТО)
Иако је у његовом окружењу непрестана гужва, а људи стално јуре, овај торањ је успео да се сакрије између зграда на Црвеном крсту у Брегалничкој улици и да колико је то могуће, остане неприметан. С друге стране, код њега нема никаквог скривања и све се види - ако се попнете на његов врх на висини од 52 метара, читава српска престоница биће вам као на длану.
Као на разгледници са погледом од ког застаје дах. Једино што на разгледницама нема страха од висине, а ако се попнете на звездарску Цркву светог Антуна Падаванског, немојте да се зачудите ако вас уплаши поглед са те удаљености.
Попети се на врх цркве није баш тако лако. Чини вам се да кривудаве степенице као да немају краја. Међутим, када стигнете на врх, схватићете да је то мало умора и те како вредно погледа који ће вам се пружити пред очима.
У 14. Ноћи музеја, 20. маја, београдски Криви торањ ће отворити врата за посетиоце и ексклузивно ће изложити оригиналне архитектонске планове свог творца, чувеног југословенског архитекте Јоже Плечника, који до сада никада нису приказани од почетка њене градње 1929. до данас.
Иако шетња до врха торња неће бити могућа те вечери због безбедности, посетиоци ће моћи да виде чудесни ентеријер једине београдске ротонде и, између осталог, рад великог вајара Ивана Мештровића - бронзани кип Светог Анте Падованског са дететом Исусом у руци који се налази у олтару.
И то уз звуке оргуља...
Погледајте у нашој галерији још фотографија овог велелпног здања: