МИШЉЕЊА
Неопходна нам је зелена енергетска транзиција: Огласио се СВЕТСКИ СТРУЧЊАК о будућности српске ЕКОНОМИЈЕ
Редован члан Светске академије уметности и науке и члан Саветодавног одбора Унеска Драган Ђуричин изјавио је да је економија са уграђеним нелогичностима неодржива, посебно ако те нелогичности продубљују економске политике које реагују на њих.
"Ако апсолутни износ стопе раста светске економије од 2008. до данас коригујемо инфлацијом, растом дуга и растом фискалног дефицита, недвосмислено закључујемо да се глобална економија налази на неодрживој путањи. Планета иде према тачки кључања, док је биосфера, управо због загревања, изложена високој стопи нестанка врста, која у последњих педесетак година износи око 50 одсто", рекао је он за данашњу Политику.
Ђуричин је нагласио да упркос овим негативним резултатима, концентрација прихода и богатства убрзано расте, што значи да овај економски модел заправо награђује оне који уништавају његову перспективу.
Према његовим речима, један од главних узрока тешкоћа са којима се глобална економија и друштво сусрећу је загревање и као последица екстремно време, што доводи до огромног раста трошкова због суша, пожара, поплава, урагана, а ту су и трошкови климатских избеглица.
Додаје да је већи део ефекта глобалног загревања везан за усиљено зрачење, као несистемски ризик настао деловањем људи.
Ђуричин истиче и да хемијско загађење има негативан утицај на природу, додајући да је у последњих 10 година ниво хемијског загађења порастао за 10 одсто.
"Поред хемијског, природа је нападнута синтетичким, електронским и естетским загађењем. Количине пластичног отпада расту таквим темпом да се процењује да ће 2050. у океану бити више пластике него рибе, а посебно је опасна микропластика, која улази у тела организама који се користе у људској исхрани заједно са различитим микробима опасним по здравље људи", рекао је он.
Како наглашава, борба за ограничене ресурсе врши се неекономским мерама, укључујући и геополитик и она је оштра и непринципијелна, а изгледа је неизбежна.
"Уколико би сви становници планете Земље у 2023. години живели стандардом просечног становника САД, на глобалном нивоу би било потребно око пет пута више ресурса. Највећи проблеми су у вези са енергентима и ретким металима и минералима", рекао је он.
Додаје и да се на ефекат природних закона не може утицати, за разлику од ефеката деловања антропогеног фактора и решење је раст улоге науке у дефинисању анатомије и физиологије социјалноекономског система као контекста за нормативни приступ науци и подстицање кључних решења.
Ђуричин наглашава и да је зелена енергетска транзиција у Србији неопходна из више разлога, пре свега због енергетског дефицита који у овом тренутку износи око 30 одсто, иако Србија у погледу електричне енергије сопственом производњом углавном задовољава своје потребе.
Међутим, како додаје, око 65 процената производње електричне енергије долази из угља и зато је примарно питање замена фосилних извора енергије обновљивим.
"Време развоја капацитета на бази обновљивих извора енергије одређује преостало време коришћења постојећих капацитета на бази фосилних горива. У вези са угљем не може се правити тренутни заокрет од 180 степени, већ се мора максимално искористити постојећи потенцијал угља како би се купило време за изградњу и експлоатацију нових капацитета који се базирају на обновљивим изворима", казао је он.
Ђуричин је навео и да регулаторни оквир ЕУ предвиђа да се производња минерала и племенитих метала за зелену транзицију мора обављати искључиво из обновљивих извора енергије.
Казао је и да је његов став "условно да" за пројекат "литијум".
"Уколико су испуњени еколошки услови (према стандардима ЕУ), уколико је време актуелности технологије литијумских батерија дуже од периода повраћаја инвестиције и уколико је директни ефекат инвестирања-рудна рента, заједно са ефектом мултипликатора инвестиција дуж ланца вредности, пре свега, катоде, батерије и електрична возила, најмање једнак просечној стопи приноса по основу страних директних улагања, пројекат треба да из фазе папира пређе у фазу реалног објекта што пре", закључио је он.