MIŠLJENJA
Neophodna nam je zelena energetska tranzicija: Oglasio se SVETSKI STRUČNJAK o budućnosti srpske EKONOMIJE
Redovan član Svetske akademije umetnosti i nauke i član Savetodavnog odbora Uneska Dragan Đuričin izjavio je da je ekonomija sa ugrađenim nelogičnostima neodrživa, posebno ako te nelogičnosti produbljuju ekonomske politike koje reaguju na njih.
"Ako apsolutni iznos stope rasta svetske ekonomije od 2008. do danas korigujemo inflacijom, rastom duga i rastom fiskalnog deficita, nedvosmisleno zaključujemo da se globalna ekonomija nalazi na neodrživoj putanji. Planeta ide prema tački ključanja, dok je biosfera, upravo zbog zagrevanja, izložena visokoj stopi nestanka vrsta, koja u poslednjih pedesetak godina iznosi oko 50 odsto", rekao je on za današnju Politiku.
Đuričin je naglasio da uprkos ovim negativnim rezultatima, koncentracija prihoda i bogatstva ubrzano raste, što znači da ovaj ekonomski model zapravo nagrađuje one koji uništavaju njegovu perspektivu.
Prema njegovim rečima, jedan od glavnih uzroka teškoća sa kojima se globalna ekonomija i društvo susreću je zagrevanje i kao posledica ekstremno vreme, što dovodi do ogromnog rasta troškova zbog suša, požara, poplava, uragana, a tu su i troškovi klimatskih izbeglica.
Dodaje da je veći deo efekta globalnog zagrevanja vezan za usiljeno zračenje, kao nesistemski rizik nastao delovanjem ljudi.
Đuričin ističe i da hemijsko zagađenje ima negativan uticaj na prirodu, dodajući da je u poslednjih 10 godina nivo hemijskog zagađenja porastao za 10 odsto.
"Pored hemijskog, priroda je napadnuta sintetičkim, elektronskim i estetskim zagađenjem. Količine plastičnog otpada rastu takvim tempom da se procenjuje da će 2050. u okeanu biti više plastike nego ribe, a posebno je opasna mikroplastika, koja ulazi u tela organizama koji se koriste u ljudskoj ishrani zajedno sa različitim mikrobima opasnim po zdravlje ljudi", rekao je on.
Kako naglašava, borba za ograničene resurse vrši se neekonomskim merama, uključujući i geopolitik i ona je oštra i neprincipijelna, a izgleda je neizbežna.
"Ukoliko bi svi stanovnici planete Zemlje u 2023. godini živeli standardom prosečnog stanovnika SAD, na globalnom nivou bi bilo potrebno oko pet puta više resursa. Najveći problemi su u vezi sa energentima i retkim metalima i mineralima", rekao je on.
Dodaje i da se na efekat prirodnih zakona ne može uticati, za razliku od efekata delovanja antropogenog faktora i rešenje je rast uloge nauke u definisanju anatomije i fiziologije socijalnoekonomskog sistema kao konteksta za normativni pristup nauci i podsticanje ključnih rešenja.
Đuričin naglašava i da je zelena energetska tranzicija u Srbiji neophodna iz više razloga, pre svega zbog energetskog deficita koji u ovom trenutku iznosi oko 30 odsto, iako Srbija u pogledu električne energije sopstvenom proizvodnjom uglavnom zadovoljava svoje potrebe.
Međutim, kako dodaje, oko 65 procenata proizvodnje električne energije dolazi iz uglja i zato je primarno pitanje zamena fosilnih izvora energije obnovljivim.
"Vreme razvoja kapaciteta na bazi obnovljivih izvora energije određuje preostalo vreme korišćenja postojećih kapaciteta na bazi fosilnih goriva. U vezi sa ugljem ne može se praviti trenutni zaokret od 180 stepeni, već se mora maksimalno iskoristiti postojeći potencijal uglja kako bi se kupilo vreme za izgradnju i eksploataciju novih kapaciteta koji se baziraju na obnovljivim izvorima", kazao je on.
Đuričin je naveo i da regulatorni okvir EU predviđa da se proizvodnja minerala i plemenitih metala za zelenu tranziciju mora obavljati isključivo iz obnovljivih izvora energije.
Kazao je i da je njegov stav "uslovno da" za projekat "litijum".
"Ukoliko su ispunjeni ekološki uslovi (prema standardima EU), ukoliko je vreme aktuelnosti tehnologije litijumskih baterija duže od perioda povraćaja investicije i ukoliko je direktni efekat investiranja-rudna renta, zajedno sa efektom multiplikatora investicija duž lanca vrednosti, pre svega, katode, baterije i električna vozila, najmanje jednak prosečnoj stopi prinosa po osnovu stranih direktnih ulaganja, projekat treba da iz faze papira pređe u fazu realnog objekta što pre", zaključio je on.