Ђедовић са делегацијом ЈИЦА о финансирању изградње хидроелектране Бистрица
Министарка рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић разговарала је са делегацијом Јапанске агенције за међународну сарадњу (ЈИЦА) о финансијској сарадњи пројекта изградње реверзибилне хидроелектране (РХЕ) Бистрица.
Ђедовић Хандановић је оценила да је сарадња са ЈИЦА у претходним годинама била веома успешна и подсетила је да је на пролеће ове године завршено и пуштено у рад постројење за одсумпоравање димних гасова у термоелектрани „Никола Тесла А“.
- То је добра основа за сарадњу на пројекту изградње РХЕ Бистрица, која је препозната као приоритетни пројекат у Интегрисаном националном енергетском и климатском плану који је Влада Србије усвојила, као и у новој Стратегији развоја енергетике, која би требало да буде усвојена ове године - рекла је она.
Према њеним речима, у припремној фази пројекта РХЕ Бистрица током ове године завршени су Идејни пројекат, Студија оправданости и Нацрт Студије утицаја на животну средину, а усвојен је и Просторни план подручја посебне намене.
Тим ЈИЦА који је, како је наведено, започео процену пројекта биће месец дана у посети Србији, а следеће недеље посетиће место будуће реверзибилне хидроелектране у околини Нове Вароши.
- Наш план је да припремни радови започну у 2026. години, због чега је важно да све претходне процедуре, као и преговори о обезбеђивању финансирања, буду максимално ефикасни и да до јесени идуће године имамо потврду у вези са финансирањем пројекта - казала је Ђедовић Хандановић.
На основу првих аукција за тржишне премије за обновљиве изворе енергије (ОИЕ), енергетски систем Србије, како је рекла министарка, добиће додатних 715 мегавата капацитета из соларних и ветролекетрана.
- Припремамо се да врло брзо распишемо и други круг аукција, на којима очекујемо сличан капацитет као на претходним. Посебно нам је важно што је Електропривреда Србије (ЕПС) закључила уговоре са инвеститорима који су добили највеће капацитете у оквиру претходног круга аукција - рекла је министарка.
Додала је да ЕПС гради електране на обновљиве изворе енергије, као и да је изградња РХЕ Бистрица значајна за већу енергетску сигурност, лакшу и бржу интеграцију капацитета из ОИЕ.
У саопштењу је наведено да су представници ЈИЦА информисали тим Министарства о наредним корацима у изради студије за процену могућности финансирања пројекта изградње РХЕ Бистрица, која претходи доношењу позитивне одлуке за отпочињање преговора о условима кредитирања.
Србија Данас/Агенције