ШИРОМ СВЕТА
Пакистан доживео БУМ соларне енергије!
Брзо ширење соларне енергије у Пакистану, вођено првенствено тржишним силама уз минималну политичку подршку, представља драгоцен пример за друга тржишта у развоју. Пад цена соларних панела, у комбинацији са наглим поскупљењем електричне енергије за чак 155% у само три године, подстакао је значајан прелазак на обновљиве изворе енергије. Данас, Пакистан држи позицију шестог највећег соларног тржишта на свету, пише Светски економски форум.
Према подацима Међународне агенције за енергетику (ИЕА), потрошња електричне енергије по глави становника Пакистана порасла за 87% између 2000. и 2022. године. Са друге стране, више од 40 милиона људи остало је без приступа електричној енергији, а много више њих живи у подручјима ван мреже или недовољно снабдевеним подручјима, са мање од четири сата струје дневно.
Неконзистентна енергетска политика владе, обележена неефикасношћу у производњи, одређивању цена и регулативама, додатно је продубила енергетску кризу у земљи. Најновије повећање цена електричне енергије у јулу 2024. године, које многи сматрају прикривеним порезом, довело је до тога да потрошња енергије из мреже падне на најнижи ниво у последње четири године. Током протекле године, потражња за мрежном електричном енергијом смањила се за више од 10%, јер високе цене све више оптерећују потрошаче. Овакви услови подстакли су убрзано усвајање соларне енергије међу индустријским, комерцијалним и приватним корисницима који су у могућности да пређу на сопствену производњу електричне енергије.
Занимљиво је да је овај значајан прелазак на соларну енергију у Пакистану остварен готово искључиво под утицајем спољашњих фактора, без активне политичке подршке. Кључну улогу одиграла је прекомерна производња соларних панела у Кини, која је драстично смањила трошкове и учинила Пакистан трећом највећом дестинацијом за кинески извоз. Соларна енергија је нашла широку примену у индустријском, пољопривредном и стамбеном сектору, уз увоз кинеских соларних модула укупног капацитета 13 гигавата (GW) само у првој половини године. Предвиђа се да ће укупни увоз достићи импресивних 22 GW до краја године, додатно убрзавајући енергетску транзицију у земљи.
Иако соларизација доноси огромне могућности, она истовремено осветљава ризике неконтролисане енергетске транзиције. Случај Пакистана отвара важна питања о одрживости државних енергетских мрежа и економским последицама масовног преласка на обновљиве изворе енергије.
Модернизација пакистанске електроенергетске мреже постаје кључни приоритет како би се повећала поузданост, омогућио шири приступ руралним подручјима и смањили трошкови. Ово захтева примену напредних алата заснованих на вештачкој интелигенцији за праћење и предвиђање потрошње, улагања у интеграцију батеријских система и друге.
Осим технолошких иновација, неопходна је и снажна политичка воља за спровођење опсежних тржишних реформи. Приватизација и раздвајање дистрибутивних компанија могле би подстаћи конкурентност, али тренутна политичка нестабилност и високи трошкови модернизације мреже отежавају реализацију ових мера.