Соларне електране све исплативије за домаћинства у Србији
Рачуни купаца-произвођача који производе енергију за сопствене потребе биће додатно умањени након што је Влада Србије недавно усвојила нову Уредбу о накнади за подстицај повлашћених произвођача из обновљивих извора енергије, чиме ће се повећати исплативост и скратити период повраћаја инвестиције у соларне електране, саопштено је из Центра за унапређење животне средине.
Купци-произвођачи су у претходном периоду плаћали накнаду за подстицај повлашћених произвођача на укупно преузету електричну енергију, док је сада та основица промењена на утрошену електричну енергију, односно, разлику између преузете и произведене електричне енергије.
Овом променом је уклоњена још једна од баријера за адекватну примену нето мерења које је предвиђено за купце-произвођаче који су домаћинства.
Извршна директорка Центра за унапређење животне средине Ивана Јовчић је оценила да је промена начина обрачуна накнаде за повлашћене произвођаче још један корак ка пуној примени нето мерења и да се већ сада може рећи да је и у Србији све исплативије постати купац-произвођач.
"Ова промена ће, у зависности од рада соларне електране и начина потрошње, додатно умањити рачуне домаћинствима која имају соларне електране за најмање 10 одсто, али на основу наших искустава, рачунамо да ће те уштеде достизати и целих 20 одсто, што ће у знатној мери убрзати период повраћаја инвестиције, али надам се да ће допринети и бржем расту броја купаца-произвођача у Србији, рекла је она.
Од почетка активне примене у априлу 2022. године и након гласног незадовољства првих купаца-произвођача, дошло је и до неколико неопходних измена закона у области финансија, пре свега Закона о ПДВ-у, Закона о акцизама и Закона о накнадама за коришћење јавних добара.
Свака спроведена измена закона је допринела већој исплативости производње електричне енергије за сопствене потребе, а са овом најновијом Уредбом исплативост је знатно унапређена.
Програмски директор Центра за унапређење животне средине Владан Шћекић је истакао да сматра да ће након почетка примене ове уредбе највећи део купаца-произвођача бити задовољнији својим рачунима за електричну енергију и да ће ово бити један од мотива да још већи број грађана закорачи у свет производње електричне енергије за сопствене потребе.
"Оно што преостаје је да се и накнада за приступ дистрибутивном систему, мрежарина, обрачунава по истом принципу као што су све досадашње промене урађене, на утрошену нето-разлику између испоручене и преузете електричне енергије, чиме би и у Србији био у потпуности остварен принцип нето-мерења", рекао је он.
Навео је да би додатно охрабрење и мотив за даљи раст броја купаца произвођача било и разматрање модела откупа вишкова на крају периода за поравнање, подстицање кроз повраћај или смањење ПДВ-а на опрему за изградњу соларних електрана, увођење могућности за просторно одвајање места производње и потрошње електричне енергије, као и наставак рада на укључивању стамбених заједница у производњу енергије кроз успостављање функционалног модела за ову групу прозјумера, изједначавање њихових права у процесу добијања статуса купца-произвођача, те омогућавање власништва над електранама купаца-произвођача трећим лицима.
Из Центра за унапређење животне средине су навели да од почетка примене института купац-произвођач више од 2.300 домаћинстава производи струју на крововима својих породичних кућа, са укупно инсталисаним капацитетом од скоро 19 MW.
Поред тога, још 823 соларне електране су изграђене од стране привредних друштава са капацитетом од скоро 35 MW, као и три стамбене заједнице са инсталисаних 69,5 kW соларних панела.
Србија Данас/РТВ