БРУТАЛАН ОДГОВОР ИЗ ХУМСКЕ: Партизан ОШТРО реаговао на Звездине наводе
Почело је.
Пре неколико дана Црвена звезда се похвалила на званичном сајту како је после победе над Судувом постала српски клуб са највећим коефицијентом на УЕФА листи (више прочитајте ОВДЕ), али је сада стигла оштра реакција из Партизана.
МИЈАИЛОВИЋ ОТКРИО ПЛАНОВЕ: Гробари ће бити ИЗНЕНАЂЕНИ
ТРАНСФЕР БОМБА: Лазар Марковић иде у Динамо из Загреба за АСТРОНОМСКУ плату
Клуб из Хумске се огласио текстом на званичном сајту који преносимо у целости.
Клупски сајт Партизана већ 20-ак година редовно пласира прилоге посвећене ранг листи УЕФА, клупским и националним коефицијентима које клубови „граде“ својим наступима и успесима у европским клупским такмичењима, начину обрачунавања резултата у ту сврху, реперкусијама везаним за пласмане или испадања из такмичења итд. Ово је било и остало до данашњих дана „пионирско место“ у Србији за добијање таквих информација, па смо уверени да смо због тога стекли не само наклоност навијача Партизана када је у питању ова тема, већ и озбиљан кредибилитет код свих осталих којима је само стало до тога да буду правилно информисани.
Неки овдашњи медији су у последњих пар дана објавили да је наш вечити ривал „најбоље пласирани српски клуб на ранг листи УЕФА, има коефицијент од 18.750 бодова и налази се на 73. месту ранг листе УЕФА“.
Ово једноставно није тачно, а свако такво дезинформисање људи занемарује сврсисходност рачунања коефицијената, прављења ранг листе итд. Потрудићемо се да вам све потанко објаснимо:
· Кад која екипа, из које земље, стартује у Европи – то се не одређује на основу клупских, већ на основу националних коефицијената, али о томе нећемо овај пут.
· Клупски коефицијенти су битни јер се на основу њих прави листа носилаца и неповлашћених екипа у свим жребовима током квалификација у оба европска клупска такмичења, а битни су потом и за састав „шешира“ пре жреба групне фазе у оба европска клупска такмичења.
· Од лета 2018. су клупски коефицијенти битни и због новчане зараде клубова који играју у групним фазама, али ни о томе нећемо овај пут.
· Клупски коефицијент се добија тако што се рачуна учинак клуба у Европи У ПОСЛЕДЊИХ ПЕТ СЕЗОНА. Метода обрачуна тог учинка се током година и деценија више пута мењала, а последњих година се тај учинак мери за сваку од 5 сезона на следећи начин:
НАПОМЕНА: Екипе које испадну у квалификацијама за Лигу шампиона се „селе“ у наредно коло квалификација за Лигу Европе, па из тог разлога не добијају никакве бодове за учешће у дотичном колу квалификација за Лигу шампиона (у којем су испали).
· Када је у питању ова сезона 2019/20, за клупски коефицијент се рачунају сезоне 2018/19, 2017/18, 2016/17, 2015/16 и 2014/15.
· ФК Партизан је и за ову сезону 2019/20, баш као што је то био непрекидно и у свих претходних 15 сезона (!), најбоље рангирани српски клуб на УЕФА ранг листи (са Цирихом дели 80. место на листи), са највећим клупским коефицијентом од свих српских клубова (18,000 бодова).
· Клупски коефицијенти валидни за једну сезону су битни само на почетку те сезоне – од средине јуна (када се обављају први жребови, за претквалификације), па до краја августа (када се жребају групе у оба европска клупска такмичења). Тако је на пример Партизан „користио“ свој клупски коефицијент од 18,000 бодова на два досадашња жреба (за 2. и 3. квалификационо коло за Лигу Европе), а ми се надамо да ће га, све време као најбоље рангирани српски клуб на ранг листи УЕФА, „користити“ и на оба наредна жреба која овог лета још предстоје – на жребу за плеј оф (05.08.) и на жребу за групну фазу Лиге Европе (30.08.). Коефицијенти које су преостала два српска клуба која се у овом тренутку још увек такмиче у Европи „користила“ у претходним жребовима овог лета и које ће „користити“ и ако се нађу у будућим жребовима овог лета су 16,750 бодова (Црвена звезда), односно 4,450 бодова (Чукарички).
· Све што клубови остваре у Европи у току ове сезоне 2019/20 улази у обрачун клупског коефицијента ЗА НАРЕДНУ СЕЗОНУ 2020/21. Тако ће по завршетку ове сезоне учинак из ње (из сезоне 2019/20) заменити учинак из „најстарије“ сезоне 2014/15, што значи да ће клупске коефицијенте за наредну сезону 2020/21 чинити обрачун из сезона 2019/20, 2018/19, 2017/18, 2016/17 и 2015/16.
Било какво обрачунавање клупских коефицијената за наредну сезону 2020/21 већ сада, на самом почетку сезоне 2019/20, онда када многи клубови нису чак ни започели са такмичењем (њих тачно 43 започињу са такмичењем тек у једној од две групне фазе, њих 2 започињу тек у плеј офу за ЛШ, њих тачно 21 започињу у 3. колу квалификација за једно или друго клупско такмичење, а њих 27 тек данас стартују у 2. колу квалификација за Лигу Европе (међу њима и наш Партизан) – што чини укупно чак 93 клуба (!) који су се пласирали у једно од два европска клупска такмичења, а који до данас још ниједан једини минут нису провели на терену (!) – то се стварно граничи са…са незнањем, да не будемо превише груби. Жалосно је, али управо тиме се служе „медијски генији“ који у својим прилозима већ сада представљају УЕФА ранг листу за сезону 2020/21, који већ сада проглашавају пласмане, дописују и бришу бодове, изводе закључке итд, итд…
Ако се они питају, Партизан је европску сезону 2019/20 завршио и пре него што ју је започео. За остала 92 европска клуба чији играчи се, попут наших, још увек нису ознојили у Европи нас и није толико брига, али до Партизана нам је итекако стало. Управо из тог разлога се надамо и верујемо да ће овакве медијске појаве додатно мотивисати играче Партизана да не само против Велшана данас и за седам дана, већ и надаље, учине пуно добрих ствари у Европи ове сезоне. Срећно црно-бели!