ЉАЈИЋ ОДГОВОРИО ЧУКАРИЧКОМ: ”Не дирајте сиротињу”
Председник Прелазног органа на челу Фудбалског клуба Партизан Расим Љајић осврнуо се на тешку финансијску ситуацију коју је затекао по доласку у Хумску.
Он је, гостујући на телевизији "К1" истакао да дуговања Партизана нису једини проблем.
- Ишао сам у ревизорску кућу, где сам видео апсолутну структуру тих обавеза, ко су повериоци и где је тај дуг направљен. У том погледу сам знао шта нас очекује, да ли ће бити још нечега, то ћемо да видимо. Јуче нам је један клуб активирао меницу, повукли су нам средства. Морали смо да их зовемо да нам не узму баш све. Немојте сиротињу да дирате у овом тренутку. Буквално су нам пола вратили", рекао је Љајић.
Меница о којој Љајић говори је исплата обештећења од 350.000 евра за трансфер Стефана Ковача коју је Чукарички затражио баш после њиховог међусобног дуела у суботу у Хумској.
Фудбалски клуб Партизан дугује око 60 милиона евра.
Искључе струју, па зовете да их молите да поново укључе, јер ћете платити неки део дуговања. Исто се дешава и са водом. Да није било донација Николе Петровића и Милије Бабовића, који су се сами јавили и уплатили средства, јуче не бисмо могли да исплатимо плате, с обзиром на то да је пуштена меница коју нисмо очекивали. Ту смо нешто решили, криви смо, то је дуг и обавеза, изненадили смо се, али функционишемо на овај начин, јер тренутно немамо системско решење - навео је Љајић и наставио:
- Радимо озбиљну систематизацију, која ће бити завршена за два или три дана, како бисмо смањили број запослених и истражили могућности за смањење плата, које су заиста огромне. Месечни трошкови за плате износе 1.200.000 евра, укључујући радну заједницу и фудбалере, док су нам приходи практично нула. Покушавамо да организујемо клуб као корпорацију, како бисмо у будућности могли да функционишемо, али сада се боримо да останемо на површини.
Држава помаже клуб, али Љајић неће тражити нову помоћ.
- Теза да 'држава неће пустити Партизан низ воду' заправо је довела до тренутне ситуације. Сви су се ослонили на то. Држава је заиста помагала, јер би, у супротном, клуб озбиљно пропао да није било њене подршке. Ни сада не бисмо добили лиценцу УЕФА да није било државе. Међутим, ја и људи из овог Привременог органа не планирамо да тражимо помоћ државе док не постигнемо одређене резултате. Није ми проблем да тражим помоћ ако успемо да направимо значајне уштеде и повећамо приходе кроз донације, спонзоре и људе које ћемо ангажовати.
Многи ће радити без плате, као што је у уторак објављено да ће Миралем Сулејмани као нови вршилац дужности председника Омладинске школе бити без прихода до краја сезоне.
- Суштина је да сви морају да учествују у овоме. Имали смо Миралема Сулејманија, који је радио у скаутинг служби и рекао да ће радити до јуна бесплатно. Јуче се јавио још један скаут, који ће радити до фебруара бесплатно. Сви морају да носе терет, не можемо да се понашамо као да се ништа није десило. Сви смо део система. Ако сви могу да раде бесплатно, а ви останете на истој плати, то није нормално и природно. Морам да идем и тражим новац, а неко ће ми рећи да има плату од 10.000 евра, па није у реду - рекао је Љајић.
Открио је и колико се дугује на име пореза.
- Пореској управи дугујемо 22 милиона, агенцијама и агентима 4,5 милиона, играчима 10 милиона, док су дуговања према клубовима око шест милиона. Сада морамо да контактирамо све те људе, правимо репрограме и нешто плаћамо. Није једноставно, али једина позитивна ствар је
ентузијазам који сви имамо. Нажалост, немамо џак пара да измиримо све те дугове - рекао је први човек Партизана.