РАЈКОВИЋ: Најважније је да деца имају свест о бројним опасностима на друштвеним мрежама (ФОТО)
Голман репрезентације Србије има савете за најмлађе.
О дигиталном насиљу као све већем проблему садашњег времена мора да се прича што чешће и што гласније. На жалост, деца су често на мети тог насиља, због чега је изузетно важно едуковати најмлађе о свим проблемима са којима могу да се сусретну на друштвеним мрежама. Најновији саговорник портала Србија Данас на ову тему је Предраг Рајковић, голман репрезентације Србије и Макабија из Тел Авива. Некадашњи капитен Црвене звезде има млађу сестру и свестан је да постоје опасности на друштвеним мрежама.
ПОТ ПОРУЧИО ДЕЦИ: Ако вас узнемиравају на друштвеним мрежама, немојте то да кријете
АНДРИЈА ПАВЛОВИЋ: Деца морају да пријаве родитељима све што може да личи на дигитално насиље (ФОТО)
- За сада, на срећу, нисам имао тих проблема. Релативно сам активан на друштвеним мрежама, највише на Инстаграму, али нисам имао негативних искустава.
- Најважније је да деца имају свест о томе да не треба да трпе било какву врсту насиља како у животу тако и на друштвеним мрежама. Без обзира да ли се ради о омаловажавању, вређању или било каквим претњама. Уколико до таквих ситуација дође, неопходно је да све то пријаве родитељима који ће онда знати какве је кораке потребно предузети да би их заштитили. Понекад деца, из најбоље намере, како би можда показала самосталност или зрелост покушавају такве проблеме да решавају сами. Међутим, то је погрешан приступ, а најбоље и једино исправно решење је да све то раде уз помоћ својих родитеља.
ПОСЛУШАЈТЕ АЏИЋЕВ САВЕТ: Будите опуштени, али и ОПРЕЗНИ на друштвеним мрежама (ФОТО)
ЈАРАМАЗ: Деца морају да буду свесна опасности на друштвеним мрежама (ФОТО)
- Не можемо друштвене мреже да посматрама као изолован феномен нити да правимо генерализацију у том случају. Чињеница је да смо окружени насиљем. Довољно је само укључити телевизор погледати вести, популарне филмове и серије или видео игрице... Деца су томе неминовно изложена, па сходно томе ни друштвене мреже не могу бити изузетак. Међутим, све то се у великој мери може конторлисати заштитом или закључавањем профила што бих препоручио родитељима као основни савет.
- Вређали су моју породицу. Ничим изазвано са неког профила сам добио псовке упућене на рачун моје породице. То се десило само једном, тако да нисам имао потребе да реагујем, али сигурно то не бих трпео да је постало учестало већ бих предузео одговарајуће мере.
ЗЛО ТРЕБА ИСКОРЕНИТИ: Ива Штрљић дала свој глас у борби против НАСИЉА НАД ДЕЦОМ
- Моја млађа сестра која тек треба да напуни 16 година има инстаграм профил. Имамо јако близак однос, пун поверења, тако да сам од старта на њу извршио, надам се, позитиван утицај, какав садржај је примерен да објављује. Не можете деци забранити да користе друштвене мреже, јер на неки начин она тиме могу да буду изопштена из друштва. Али, зато је неопходно да их родитељи или старија браћа и сестре на време упозоре какве све опасности постоје и да увек буду свесни тога.
- Пре свега да то не буде садржај који би неко могао да злоупотреби или садржај који би некога могао да повреди или увреди на било који начин - закључио је Рајковић.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца.