Популација женског спорта у циљу равноправности друштва
Важно питање.
У сусрет Светском првенству у фудбалу, кампањом Окрени игру, Институт за женски спорт у партнерству са агенцијом за родну равноправност и оснаживање жена УН Women, жели да укаже на значај популаризације женског спорта у циљу изградње равноправнијег друштва.
СКАНДАЛ НА ПРВЕНСТВУ ЕВРОПЕ: Шпанкиње и Немице више него ОЧИГЛЕДНО НАМЕСТИЛЕ меч (ВИДЕО)
БРЕГАР ОПЛЕО ПО ИГРАЧИЦАМА: Мени је то ван сваке памети, али морам да поштујем...
Иако више од 78% жена воли спорт, тек мање од 1% њих су професионалне спортисткиње. На свим континентима, мушки спорт много је популарнији од женског, а кључни проблеми су недовољна медијска покривеност, недостатак маркетинга и слаба доступност информација о женском спорту, а не сама игра или атрактивност такмичења, резултати су недавно спроведеног глобалног истраживања.
У кампањи Окрени игру, три успешне спортисткиње које се професионално баве фудбалом, боксом и ватерполом у Србији, шаљу нам важне поруке за развој женског спорта. Истраживања су показала да су доступност праћења великих међународних такмичења и бављање спортом од детињства, два кључна фактора неопходна за већу видљивост женског спорта.
-На сваком нивоу бављења спортом много је мање девојака и жена у односу на мушкарце. Жене у спорту суочавају се са неправедном маргинализацијом и стереотипизацијом које знатно нарушавају достојанство спортисткиња, због чега много жена одлучује да се не бави спортом. У свом спорту сусретала сам се са многим стереотипима попут оног да је бокс само за дечаке, али то ме није спречило да успем у ономе што волим. Моја порука за све жене и девојке је да можемо све и да када нешто волимо, нико нас не може зауставити - изјавила је Нина Павловић, професионална боксерка.
- Медијска заступљеност спортова у којима се такмиче жене много је мања у односу на спортове у којима се такмиче мушкарци. Иако је мушки фудбал много популарнији од женског, важно је истаћи да и у женском фудбалу постоје жене и девојке вредне пажње и подршке. Свим девојкама и женама желим да поручим да буду истрајне у спорту који воле и да се лавовски боре јер је тада успех неизбежан - изјавила је Милица Станковић, репрезентативка Србије у фудбалу.
- Многи људи и не знају да постоји женски ватерполо, али то ме је само охрабрило да напредујем и борим се за своје снове. Позивам све девојке и жене да нам се придруже јер подршка прави велику разлику - изјавила је Јована Тодоровски, ватерполисткиња јуниорске репрезентације Србије.
Институт за женски спорт водећа је организација за женски рекреативни и просфесионални спорт у југоисточној Европи, коју воде врхунски спортски стручњаци. Институт је непрофитна организација основана са циљем да омогући девојчицама и женама да буду физички активне и помогне им да остваре свој пун потенцијал у животу.
Институт за женски спорт успоставио је систем бесплатних школа спортова за девојчице у 19 градова широм Србије, у којима на чак 33 локација, два пута недељно, ради више од 30 искусних тренера. За све информације и успис можете позвати број телефона Института 063 238204, посетити websajt www.institutzazenskisport.rs или путем Инстаграм и Facebook профила @institutzaženskisport. Упис у бесплатне школе спортова врши се доласком на први тренинг.
Институт за женски спорт водећа је организација за женски рекреативни и просфесионални спорт у југоисточној Европи, коју воде врхунски спортски стручњаци. Институт је непрофитна организација основана са циљем да омогући девојчицама и женама да буду физички активне и помогне им да остваре свој пун потенцијал у животу. Институт ради на бројним пројектима, од којих се истиче организација бесплатних школа спортова и радионица за девојчице узраста од 7 до 14 година. Стручно вођене тренинге за 16 спортова на 33 локација и са преко 30 активних тренера у 19 градова широм Србије, два пута недељно, тренутно похађа више од 2.000 девојчица. Институт је основала Марина Маљковић, кошаркашки тренер и селекторка женске кошаркашке репрезентације. Сваком спорту потребно је више девојчица.