ОВО СЕ СВАКИ ЧОВЕК БАР ЈЕДНОМ УПИТАО: Зашто се поени у тенису рачунају 15, 30, 40? Невероватно, али постоје чак ДВА објашњења
Тенис је у Србији постао један од најпопуларнијих спортова у периоду од пре више од једне деценије до данас, а већина заљубљеника се макар једном запитало зашто се поени броје са 15-30-40, а не једноставно 1-2-3 и тако даље…
Постоје два објашњења:
Одговор лежи у настанку тениса, његовим самим почецима. Наиме, уколико нисте знали, ово правило је настало по угледу на сат, те је зато 15, 30 и 45!
Међутим, пошто је важило правило да се гем мора освојити са два поена разлике (зато постоји „ђус“), морали су поделити крај тог круга на више делова, па су одлучили да трећи освојен поен иде „само“ до 40, и ако би се десило да оба такмичара освоје по три поена (40-40) то би значило да је за освајање гема некоме од њих било потребно да освоје два узастопна поена – прво за 50-40, па тек онда следећи поен би доносио 60-40.
Други разлог лежи у француској игри званој „јеу де пауме“ (игра дланова), претечи модерног тениса.
Наиме, у земљи "петлова" се првобитно тенис играо рукама уместо рекетима! Игра је толико била популарна, да је непосредно пре револуције 1789. само у Француској било више од хиљаду терена игре у којој је циљ био да се по гемовима и сетовима освајају поени тако што се шаком удара лоптица унутар делова терена раздвојених мрежом.
Терен је био димензија 90 стопа дужине (2 x 45) и 45 стопа ширине. А бројање … оно је било слично данашњем, мада у неку руку и знатно очигледније. Наиме, сервер би се након првог освојеног поена приближио мрежи за 15 стопа, након другог за још 15, а након трећег за 10 (није могао за 15 јер би се закуцао у мрежу). И отуда секвенца 15-30-40.
Још једна од занимљивости која се везују за "бели спорт" јесте и начин на који главни судија изговара нулу, када говори резултат у току гема.
Иако прича на енглеском, он нулу не изговара ни као „зеро“ ни као „null“ већ то више личи на реч „лове“! Заправо, он и не каже нула, већ каже „јаје“, што је синоним за нулу, и то на француском (л’оеуф)!
Израз ђус (деуце) потиче од француског “два”, са значењем “још два поена до гема”.