АМЕРИКАНЦИМА УКРАЈИНА ЗАДАЈЕ НАЈВЕЋЕ ГЛАВАБОЉЕ: "Немамо потпуне информације о Кијеву"
Украјински председник Володимир Зеленски скоро свакодневно је извештавао на друштвеним мрежама о инвазији Русије на његову земљу, вирални видео снимци показују ефикасност западног оружја у рукама украјинских снага, а Пентагон је редовно одржавао брифинге о рату.
Али упркос свим овим вестима, америчке обавештајне агенције имају мање информација него што би желеле о украјинским операцијама и имају далеко бољу слику о руској војсци, њеним планираним операцијама и успесима и неуспесима, тврде садашњи и бивши амерички званичници за Њујорк тајмс.
Владе често крију информације од јавности ради оперативне безбедности, али овај недостатак информација у америчкој влади могао би отежати администрацији председника Џоа Бајдена, која шаље милијарде долара Украјини у оружју, да одлучи како да усмери војну помоћ.
ЦРНА СТАТИСТИКА ПОРАЖАВА САД: За две недеље страдало више од 700 Американаца у масовним пуцњавама
РУСКОМ ДИПЛОМАТИ СТИГЛО ШОКАНТНО ПИСМО: Америка тражи да ИЗДА Путина?
УКРАЈИНЦИ ЖЕЛЕ "ГВОЗДЕНУ КУПОЛУ" И РАКЕТЕ "СПАЈК": Американци дали зелено светло, Израел рекао НЕ (ФОТО/ВИДЕО)
Амерички званичници кажу да им је украјинска влада дала увид у само неколико тајних брифинга или детаља о њиховим оперативним плановима, а украјински званичници су признали да нису све рекли Американцима.
Наравно, америчка обавештајна заједница прикупља информације о скоро свакој земљи, укључујући Украјину, али америчке обавештајне агенције углавном фокусирају своје напоре у прикупљању података на непријатељске владе попут Русије, а не тренутно пријатељске земље попут Украјине.
И док је Русија главни приоритет америчких шпијуна већ 75 година, када је у питању Украјина, Сједињене Државе су радиле на изградњи своје обавештајне службе, а не да шпијунирају владу те земље. Резултат, кажу неки бивши званичници, су извесне празнине у слици стварности.
- Колико заправо знамо о томе како је у Украјини? - пита се Бет Санер, бивши високи обавештајни званичник.
Можете ли да нађете особу која ће вам са поверењем рећи колико је војника Украјина изгубила, колико опреме је Украјина изгубила?
Чак и без потпуне слике украјинске војне стратегије и ситуације, Бајденова администрација је послала нову војну помоћ, као што су ракетни артиљеријски системи које је председник САД најавио прошле недеље. Кијев очекује да ће испоручити моћније западне системе наоружања, док обе стране у рату трпе велике губитке у источном украјинском региону Донбаса.
Званичници Пентагона кажу да имају ефикасан процес за слање оружја, који почиње захтевом Украјинаца и укључује процену САД која им је опрема потребна и колико брзо се може реализовати.
Неке европске обавештајне агенције кажу да ће Украјини бити тешко, ако не и немогуће да поврати територије које је Русија окупирала од почетка инвазије у фебруару, али америчке обавештајне агенције кажу да су званичници мање песимистични. Међутим, постоје пукотине у одбрани Украјине, а питања о стању украјинских војних снага и стратегије у Донбасу створила су непотпуну слику за Сједињене Државе.
Аврил Хејнс, директорка Националне обавештајне заједнице, кровног тела свих тајних служби САД, сведочила је на саслушању у Сенату прошлог месеца да је "било веома тешко рећи" колико додатне помоћи Украјина уопште може да апсорбује.
- Имамо, у ствари, вероватно више увида са руске него са украјинске стране - додала је она.
Кључно питање је које мере председник Зеленски намерава да предузме у Донбасу. Украјина се тамо налази пред стратешким избором – да повуче своје снаге или ризикује да буде окружена Русијом.
Последњих дана Украјина је дала више информација. Украјински председник је у недељу посетио линије фронта и назвао борбе у Северном Доњецку – граду кључном за контролу Донбаса – "изузетно тешким". Он је такође признао да до 100 украјинских војника гине сваки дан и рекао да је Русија заузела петину земље.
Отвореније јавне изјаве владе могле би да буду најава разговора са становништвом о стратешким изборима који ће се одржати у Донбасу, сматрају аналитичари.
- Вероватно се води дебата о томе да ли да се повуку одбрамбене снаге које би могле бити заробљене ако остану тамо - каже Стивен Бидл, професор међународних односа на Универзитету Колумбија.
- Ако дође до намерног повлачења, Зеленски ће то морати да објасни на начин који неће изгледати као омаловажавање украјинских војних снага. Мораће да исприча причу украјинском народу ако одлучи да повуче те трупе.“логичан начин да се то уради - додаје он.
Постоји још један разлог за непотпуне обавештајне податке о Украјини – наиме, облачност је ограничила предности сателита. Сједињене Државе достављају Украјини редовне обавештајне информације о локацији руских снага у скоро реалном времену, што је информација коју Украјинци користе за планирање операција и напада и јачање своје одбране.
Али чак и у разговорима на високом нивоу са генералом Марком Милијем, заједничким начелником штабова САД, или Лојдом Остином, министром одбране САД, украјински званичници деле са њима само своје стратешке циљеве, а не детаљне оперативне планове. Украјинска тајност приморала је америчке војне и обавештајне званичнике да покушају да сазнају шта могу од других земаља које делују у Украјини, током обуке са Украјинцима и јавних коментара Володимира Зеленског, кажу амерички званичници.
Украјина, кажу званичници, жели да представи слику своје снаге, како јавности тако и својим блиским партнерима. Тамошња влада нерадо дели информације које би могле да укажу на слабљење одлучности или да одају утисак да можда неће победити. И што је најважније, украјински званичници нерадо откривају информације које би могле да подстакну САД и друге западне партнере да успоре испоруке оружја.
На захтев Сједињених Држава, Украјина је годинама појачала заштиту својих војних и обавештајних служби од руских шпијуна. Информисање других земаља о њиховим плановима и оперативној ситуацији могло би открити слабости, које би Москва могла да искористи ако руска војска сазна за њих. (Наравно, Украјинци нису увек толико опрезни према америчким оперативним плановима. Зеленски је својевремено јавно објавио да Остин и Ентони Блинкен, државни секретар, долазе у посету Кијеву, што су амерички званичници покушали да држе у тајности.)
Постоје добри разлози зашто Украјина не говори искрено о својим снагама или војној стратегији, сматра Бидл.
- Нисам сигуран да је у интересу америчке или украјинске јавности да Украјинци буду отворени о својим губицима ако резултат буде јачање ратних напора Русије - рекао је Бидл. - Али то значи да заправо не знамо обе стране приче.
Сједињене Државе имају боље процене руских жртава и губитака опреме, рекао је високи амерички званичник. Одбрамбена обавештајна агенција, на пример, процењује да је број погинулих украјинских војника у акцији близак броју руске стране, али у исто време та агенција има далеко нижи ниво поверења у своје процене украјинских губитака.
Слика коју су амерички званичници представили о овом рату, да ниједна страна не напредује одлучно, чини се тачном, сматра Бидл. Међутим, јавне информације о украјинским жртвама, губицима опреме и моралу су непотпуне.
Али постоји потенцијална цена коју треба платити ако обавештајна заједница не буде у стању да јавности или Конгресу представи потпунију слику војних изгледа Украјине, рекао је Санер. Ако Русија настави да напредује, неразумевање стања украјинске војске могло би да изложи обавештајну заједницу оптужбама да доносиоцима одлука није дала потпуну слику о изгледима Украјине у рату.
- Све је у вези са циљевима Русије и изгледима Русије да испуни те циљеве - рекао је Санер.
- Не говоримо о томе да ли ће Украјина успети да их победи. Чини ми се да се спремамо за још један неуспех у обавештајном смислу тиме што о томе не говоримо јавно.