НА КОРАК ДО НУКЛЕАРНОГ РАТА? Стручњаци шокирали: Ево зашто је заправо Бахмут толико важан
Данас је 378. дан руско-украјинског сукоба.
Крваве борбе око Бахмута не губе интезитет, а украјински председник Володимир Зеленски изразио је бојазан да би, ако падне Бахмут, Русима био отворен пут све до Доњецка.
У разореном граду остало је још око 4.000 цивила, а међу њима и 38 деце, тврде украјински званичници.
ЕСКАЛАЦИЈА РАТА НА ПОМОЛУ? Амерички обавештајци тврде: Ово је једини начин на који Русија може да оствари велике добитке у Украјини
РУСИ ГАЂАЛИ КИЈЕВ МОЋНИМ КИНЏАЛОМ? Украјинци тврде: Аеробалистичка ракета погодила инфраструктурни објекат (ВИДЕО)
РУСКЕ СНАГЕ ЗАУЗЕЛЕ БИТАН ПОЛОЖАЈ! "Цела територија насеља је под нама"
Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг је, говорећи у Стокхолму, рекао да би украјински град Бахмут могао да падне у руке руске војске "у наредних неколико дана".
Портпарол украјинске војске на истоку земље је саопштио да су у Бахмуту и око њега извршена 102 руска гранатирања и 72 напада, али да "непријатељу није било дозвољено да настави даље и да оствари било какву тактичку победу".
О важности Бахмута, али и целој суштини те територије, причали су гости јутарњег програма Курир телевизије, Лука Кастратовић, генерал-мајор у пензији и председник ИО Клуба генерала и адмирала Србије и Драган Шормаз, председник Евроатлантског савета Србије.
Кастратовић је прво споменуо важност Бахмута, као и то да ли његово освајање може да промени ток рата у Украјини?
- Од почетка сам износио мишљење да Бахмут не може да буде нека прекретница, без обзира на то што сукоби трају већ пола године на тој територији. Смисао свега овога је шири. То је сукоб две цивилизације, два погледа на уређење света. Припреме за овај рат су дуго трајале и видели смо шта је урађено за време Јељцина, кажу да је био демократа, а ликвидирао је стотине својих депутата. Бахмут је донбаско подручје, знамо за Курску чувену битку, док се за Донбаску операцију мало зна. То је такво подручје, поред Дњепра, да је у Другом светском рату однео највише жртава са стране Немачке и тадашњег СССР-а - започео је Кастратовић, па наставио:
- Видели смо разне извештаје оданде, да су ровови пуни воде. Дакле није погодно за употребу тешке артиљерије, отежано је кретање возила, тенкова... Видели смо и кад су у Азовци на почетку специјалне операције пружали отпор, знамо да Зеленски не води то сам, већ да има око 200 саветника, то се све планира са Запада и то не само од 2014. године, него чак и од 2007. године, па и раније.
Потом је Кастратовић рекао суштину, а то је да су на поменутом подручју створени услови, па чак и за нуклеарни рат.
- Суштина је да су на том подручју, још за време СССР-а, створени услови да се живи и ради у условима нуклеарног рата. Сходно томе, то су велика утврђења која су тешка да се освоје, осим употребе хемијског оружја или оружја са великом разорном моћи, додуше не жели нико да се то све разруши, јер ће требати сутра.
Шормаз је анализирао изјаву Зеленског "Уколико би пао Бахмут, то би био отворен пут за освајање кључних градова у Домбасу".
- Изјаве могу бити из различитих разлога пласиране, поготово за време рата. Можда је била мотивациона за војнике или је то порука Русима да могу да навале, а онда ће се десити ко зна шта. Неке ствари потпуно заборављамо. Руска војска је била у Бахмуту, па је избачена од стране украјинске војске, потом су дошли Вагнеровци и онда је кренула мобилизација. Сад је то онај стари начин ратовања СССР-а, а то је нагомилавање људи - рекао је Шормаз.
Подсетимо, шеф плаћеничке војне компаније Вагнер, Јевгениј Пригожин, објавио је у поруци на друштвеним мрежама да је та група у потпуности заузела источни део Бахмута.
Амерички Стејт департмент одобрио је продају извиђачких авиона у вредности од 1,38 милијарди долара Јапану, саопштио је Пентагон.
Више вести из Украјине прочитајте ОВДЕ.