ЕСКАЛАЦИЈА СУКОБА У УКРАЈИНИ?! Оно чега смо се сви плашили постало је реалност, да ли ће се прећи "црвена линија" после које нема повратка
Постоје јаке индиције да су Америка и Велика Британија спремне да у року од неколико дана укину ограничења за Украјину и дозволе да ова земља користи ракете дугог домета против циљева унутар Русије.
Поједини медији наводе да је одлука већ донета, а да Вашингтон и Лондон чекају само повољан тренутак да је објаве. До преокрета су довеле информације да Иран испоручује Русији балистичке ракете, због чега је амерички државни секретар Ентони Блинкен упозорио да истоку прети велика ескалација.
Украјина већ има залихе ових пројектила, али је ограничена да их испаљује на циљеве унутар својих граница. Кијев се недељама залаже за укидање ових ограничења како би могао да гађа на циљеве унутар Русије. Чему онда оклевање Запада и какву би разлику ови пројектили могли да донесу?
Шта је "Сторм Shadow"
"Сторм Shadow" је англо-француска крстарећа ракета са максималним дометом од око 250 км. Французи га зову "Скалп". Британија и Француска су већ послале ове пројектиле Украјини, али уз упозорење да Кијев може да их испали само на циљеве унутар својих граница. Лансира се из авиона, а затим лети брзином звука, пре него што се спусти и детонира бојеву главу. "Сторм Shadow" се сматра идеалним оружјем за продор у бункере и складишта муниције, какве користи Русија у свом рату против Украјине.
Али свака ракета кошта скоро милион америчких долара, тако да се обично лансира као део пажљиво планираног низа, уз много јефтинијих дронова, послатих унапред да збуне и исцрпе противваздушну одбрану непријатеља, баш као што Русија чини Украјини.
Џастин Крамп, војни аналитичар, бивши официр британске војске и извршни директор консултантске куће "Sibilline", каже да је ово веома ефикасно оружје за Украјину.
-Није изненађење да је Кијев лобирао за његову употребу унутар Русије, посебно за гађање аеродрома који се користе за нападе клизећим бомбама који су недавно ометали украјинске напоре на фронту - каже он.
Зашто Украјина баш сада жели пројектиле
Украјински градови и линије фронта свакодневно су под бомбама. Многе ракете и клизне бомбе које разарају војне положаје, стамбене блокове и болнице, лансирају руски авиони који се налазе дубоко на територији Русије. Кијев се жалио да је забрана да гађа базе из којих се ови напади изводе слично томе да се неко натера да ратује са једном руком везаном иза леђа. На безбедносном форуму Глобсек чак је сугерисано да су руске војне ваздушне базе боље заштићене од украјинских цивила.
Украјина је из тог разлога направила свој, иновативан и ефикасан програм напада на територију Русије. Понекад су ови удари дроновима затицали Русе неспремне, али беспилотне летелице могу да носе само мали терет и већина њих буде откривена и пресретнута. Кијев тврди да су потребне ракете дугог домета, укључујући "Сторм Shadow" и системи попут америчког Атацмс-а, који има чак и већи домет од 300 км.
Зашто је Запад оклевао да одобри ударе на Русију
Једном речју: ескалација. Вашингтон брине да, иако су се до сада све црвене линије председника Владимира Путина показале као блефови, дозвољавање Украјини да погоди мете дубоко унутар Русије ракетама које је испоручио Запад, могло би га само гурнути преко ивице да узврати.
Амерички председник Џозеф Бајден рекао је да његова администрација решава питање дозволе Украјини да користи оружје дугог домета. У Белој кући страхују да би званичници у Кремљу могли да инсистирају да одмазда има облик напада на транзитне тачке за ракете на путу ка Украјини, као што је ваздушна база у Пољској.
Ако би се то десило, могло би да дође до активације Члана 5 НАТО-а, што значи да би савез био у рату са Русијом. Још од руске инвазије на Украјину у пуном обиму 24. фебруара 2022, циљ Беле куће је био да Кијеву пружи што је могуће већу подршку, а да не буде увучен у директан сукоб са Москвом.
Без обзира на то, Вашингтон је дозволио Украјини да користи ракете које је испоручио Запад против циљева на Криму и четири региона које је Русија нелегално анектирала 2022. Иако Москва сматра ове регионе делом своје територије, те тврдње не признају ни САД, ни међународна заједница.
Какву разлику може да направи "Сторм Shadow"
Кијев већ толико дуго тражи употребу западних ракета дугог домета унутар Русије, да је Москва већ предузела мере предострожности за евентуално укидање ограничења. Џастин Крамп из "Сибилине" каже да је руска противваздушна одбрана еволуирала како би се супротставила претњама.
Метју Савил, директор војне науке у истраживачком центру Руси, верује да би укидање ограничења понудило две главне предности Украјини. Прво, могло би да "откључа" коришћење другог система - Атацмс. Друго, то би за Русију представљало дилему где да позиционира противваздушну одбрану, што би, како каже, могло олакшати пролазак украјинских дронова.
Србија Danas/BBC