Европске трупе у Украјини? Севернокорејски војници направили пометњу, званичници ЕУ предлажу драстичне потезе: "Ако се потврди информација..."
Извештаји да се хиљаде севернокорејских војника спремају да се придруже Русима у борби против Украјине оживеле су разматрање о слању европских трупа у ту земљу, како би помогли украјинским браниоцима.
Министар спољних послова Литваније Габријелијус Ландсбергис рекао је прекјуче за Политико да је време да европске земље поново размисле о идеји француског председника Емануела Макрона о размештању трупа у Украјини.
- Ако се потврди информација да су руски одреди смрти појачани севернокорејском муницијом и војним особљем, морамо да се вратимо идеји о слању трупа и другим идејама које је предложио Макрон - рекао је Ландсбергис, један од најватренијих европских заговорника Украјине.
Подсетимо, француски председник је такву идеју изнео у фебруару, али ју је немачки канцелар Олаф Шолц брзо одбио, обећавши да у Украјини неће бити распоређене ни европске ни НАТО снаге.
- Нажалост, поново каснимо, реактивни смо, али верујем у нашу колективну способност да предузмемо све неопходне проактивне кораке како бисмо идеје председника Макрона претворили у дело - додао је Ландсбергис.
Западни лидери за сада пажљиво прате извештаје да су Севернокорејци почели обуку за рат у Украјини, наводе украјински и јужнокорејски обавештајци. Ни шеф НАТО-а Марк Руте ни амерички секретар за одбрану Лојд Остин нису потврдили извештаје које су поделили лидери Јужне Кореје и Украјине, иако је Остин рекао да би такво распоређивање, ако буде потврђено, "изазвало забринутост" у САД.
У међувремену, Јужна Кореја планира да пошаље делегацију у седиште НАТО како би разговарала о својим обавештајним налазима о кретању севернокорејских снага. Неки званичници кажу да је Запад превише опрезан.
- Мислим да користе тврдњу да обавештајни подаци нису верификовани као изговор да ништа не ураде - рекао је Рихо Терхас, конзервативни естонски посланик у Европском парламенту и бивши генерал.
- Сигуран сам да ће извештаји бити врло брзо потврђени јер је тачно - односно да се Севернокорејци придружују руској страни.
Терхас је, међутим, умањио значај таквог потеза, који, како је рекао, показује да је Путинова Русија "очајна и да тражи опције јер не жели да сама спроведе мобилизацију". Штавише, рекао је он, интеграција хиљада севернокорејских војника у јединице које говоре руски би се показала као велики оперативни изазов са минималним ефектима на бојном пољу.
Међутим, додао је, Европљани би требало да преиспитају идеју распоређивања снага у Украјини.
- Важно је имати ово барем као опцију - рекао је Терхас, који је био командант естонских оружаних снага од 2011. до 2018. "Сваки пут када говоримо о европским војницима у Украјини, то ствара неизвесност за Путина у погледу правца његовог рат и то је добро", рекао је он.
Србија Danas/Politico/Index