Руска војска заузела "подземни град" у Донбасу! У највећој тишини се пришуњали Украјинцима, а онда извели спектакуларну акцију
Руске трупе су недавно заузеле велики подземни комплекс, описан као „подземни град“, који је био коришћен као кључни пункт отпора Оружаних снага Украјине (ВСУ) у Доњецку.
Овај значајан војни успех догодио се у оквиру операција штабних јединица руске војске, конкретно формација групације „Восток“, које су извеле напад на украјинске положаје у том подручју. Значај овог догађаја огледа се у сложености и обиму украјинског утврђења, које је укључивало разгранату мрежу подземних тунела, грађену од цигле и бетона, што је формирало својеврсни подземни град.
Операција је била изузетно пажљиво планирана и изведена без употребе тешке технике, која би због буке могла одати присуство руских снага. Руски војници су тихо пришли утврђеном месту украјинских снага. Напад је почео изненадним јуришем на украјинске положаје, при чему су украјински војници неутралисани гранатама, чиме је започета фаза чишћења комплекса.
Иако није прецизирано у ком тачно подручју се налази овај подземни комплекс, познато је да ово није први пут да су руске снаге пронашле овакве подземне градове ВСУ. У септембру ове године, Денис Пушилин говорио је о сличном открићу у граду Угљедар, где је велики утврђени систем тунела такође компликовао вођење борби.
Према његовим изјавама, тај подземни град имао је више километара подземних ходника, што је значајно отежавало руске војне операције и захтевало специфичне тактичке маневре како би се украјинске снаге истиснуле из тих позиција. Руске снаге су у претходним операцијама успеле да избаце украјинске војнике из тунела коришћењем специјалних тактика. У Угљедару, на пример, руска војска је усвојила стратегију која је подразумевала изазивање детонације муниције украјинске војске, скривених унутар подземних утврђења.
Ово је омогућило да се постигне велика предност у борби без потребе за дуготрајним и исцрпљујућим чишћењем тунела војним јединицама. Значај оваквих подземних структура за украјинске снаге је очигледан – оне служе као скровишта, складишта муниције, као и места за организацију војних операција, а истовремено пружају заштиту од руских артиљеријских удара. Ове подземне грађевине, с обзиром на њихову дубину и чврстину, веома су отпорне на класичне нападе из ваздуха или са земље, што чини копнени јуриш готово јединим начином њиховог заузимања.
С друге стране, борба у таквим условима је изузетно тешка и захтева специјализоване тактике. Ближа борба у затвореним просторима тунела ставља војнике у веома ризичне ситуације, где су брзо реаговање, прецизност и употреба специјалног оружја пресудни. Руски војни аналитичари истичу да су овакве подземне борбе међу најизазовнијим у целокупном конфликту. Наиме, без обзира на то што се руска војска постепено прилагођава овим специфичним изазовима, украјинске снаге су до сада веома успешно користиле ове утврђене комплексе како би продужиле отпор и одложиле напредовање руских трупа. Успех руских снага у заузимању оваквих објеката, као што је овај недавни „подземни град“, сведочи о њиховој способности да прилагоде своје тактике и превазиђу изазове које представљају украјинске подземне фортификације.
У будућим операцијама, вероватно ће се суочавати са још сложенијим верзијама ових подземних утврђења, јер су украјинске снаге очигледно препознале њихову вредност у продужењу отпора и заштити својих војника.
Успех у оваквим операцијама, као што је био случај у Угљедару и у овом новом пункту, отвара могућност за даље напредовање руске војске на фронту, јер уклањање оваквих препрека значајно олакшава логистичку подршку и смањује ризик од даљих украјинских контранапада.
Остаје да се види каква ће бити даља динамика овог сукоба, али из оваквих операција може се закључити да су руске снаге способне да се суоче са сложеним тактичким изазовима које постављају украјинске подземне структуре, користећи иновативне приступе и ефикасне војне стратегије.
Србија Данас